PARTNER PORTALU
Modnie pomalowana łazienka. Wybierz farbę odporną na wilgoć

Modnie pomalowana łazienka. Wybierz farbę odporną na wilgoć

Autor: Małgorzata Nietupska
18 maj 2015 07:07

Dobra farba na ścianach łazienek przez wiele lat wygląda tak, jakby malowanie odbyło się niedawno. Nie płowieje, nie chłonie brudu. Ściany nią pomalowane “oddychają”, można je myć i szorować.

Ściany łazienek i kuchni są narażone na częste działanie wilgoci i zabrudzenia, zwłaszcza w okolicach kranów, zlewozmywaka, umywalki i włączników oświetlenia. Dlatego do ich malowania najlepsze są farby odporne na zmywanie i szorowanie, ponieważ wtedy ściany można myć.

Bez grzybów na ścianach

Nadmierna wilgoć w tych pomieszczeniach jest przyczyną rozwoju domowych grzybów na ścianach. Kiedyś, aby ograniczyć rozwój grzybów, w łazienkach, kuchniach i pralniach ściany wapnowano przed malowaniem lub wapno dodawano do farby. Dziś wapno to przeszłość. Zastąpiły je z powodzeniem farby z dodatkiem środków przeciwgrzybiczych, chroniące ściany przez wiele lat od pomalowania. Nowoczesne emulsje umożliwiają także “oddychanie” ścian, czyli przepuszczają parę wodną, co ma duży wpływ na zapobieganie rozwoju domowych grzybów i poprawę klimatu w mieszkaniu.

Ile farby

Zanim kupimy farbę, policzmy, ile jej potrzeba. Wysokość pomieszczenia mnożymy przez długość każdej ściany, a następnie dodajemy metraż wszystkich ścian. Jeśli ściany są częściowo pokryte płytkami lub inną okładziną, odejmujemy ich powierzchnię. Nie wolno zapomnieć o suficie. Wiele sklepów przyjmuje zwroty niewykorzystanych farb, ale pod warunkiem, że nie są otwarte. Podczas zakupów warto się upewnić czy jest taka możliwość i w jakim terminie można dokonać zwrotu. Kupując farbę zwróćmy uwagę iloma warstwami trzeba pomalować ściany. Trochę farby zostawmy na ewentualne poprawki. Niedociągnięcia w malowaniu ujawniają się dopiero po kilku-kilkunastu dniach od malowania.

Pędzel czy wałek

Ławkowiec, czyli bardzo duży, szeroki pędzel do malowania ścian, jest coraz rzadziej stosowany. Pędzli używa się obecnie do malowania trudnych miejsc, np. załamań przy suficie, oknach oraz do efektów specjalnych, np. imitacji marmuru. Na pędzlach nie oszczędzamy - narzędzia złej jakości zostawiają nieestetyczne smugi i włosie. Wygodniejsze są wałki, zwłaszcza dla malarzy-amatorów. Jeżeli mają długie drążki, można nawet nie używać drabiny podczas malowania sufitów. Wałki mogą być gładkie lub fakturowane, co pozwala na uzyskanie dekoracyjnych wzorów. Szerokimi wałkami maluje się duże powierzchnie – ściany i sufity, a małymi – trudno dostępne miejsca, np. przy gniazdkach elektrycznych.

Grunt to podstawa

Jeżeli tynk jest w dobrym stanie, niepotrzebne są specjalne przygotowania. Gdy się kruszy, są na nim rysy – trzeba go zreperować przy pomocy mas do szpachlowania. Podłoże chłonne lub pylące, należy je zagruntować, najlepiej preparatem gruntującym producenta wybranej farby. Czasami na starych tynkach bywają trudne do usunięcia plamy, np. w okolicy kuchenki czy umywalki. Wtedy, przed właściwym malowaniem, trzeba je pokryć farbą podkładową (polecaną przez producenta farby nawierzchniowej), która zatuszuje takie nieestetyczne miejsca. Jeśli stara farba odchodzi płatami i kruszy się, należy ją całkowicie usunąć. Prawdopodobnie jest to farba klejowa, obecnie nie stosowana.

Myjemy ściany

Pomalowane farbami ściany można myć, a nawet szorować szczotkami bez straty koloru, ale, oczywiście, do czasu. Odporność farb jest bardzo różna. Do czyszczenia jasnych ścian używamy zawsze białej szmatki, ponieważ kolorowe mogą zostawić plamy. Mniejsze zabrudzenia można zmywać czystą wodą, do większych używamy delikatnego detergentu. W ten sposób ściany będą czyste przez wiele lat, nawet w domach gdzie są małe dzieci.
Jak modnie pomalować łazienkę, zobaczcie w naszej galerii zdjęć!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także