×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesna łazienka. 10 świetnych pomysłów na prysznic bez brodzika!

Nowoczesna łazienka. 10 świetnych pomysłów na prysznic bez brodzika!

Autor: Ewa Kozioł
07 lut 2023 14:13

Jak urządzić łazienkę z prysznicem bez brodzika? Czym kierować się przy wyborze odwodnienia liniowego? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy!

  • Określony styl wnętrza pomoże dopasować rodzaj odwodnienia prysznicowego.
  • Dokonanie wyboru konkretnego rozwiązania ułatwi określenie, w jakim miejscu strefy prysznicowej ma znajdować się odpływ, np. na środku, na wejściu, a może przy ścianie.
  • Odwodnienie prysznicowe może stanowić swoistą biżuterię i wizualny wyróżnik, spójny z wykończeniem pozostałych elementów wyposażenia.

Dopasowany do stylu łazienki 

Urządzając łazienkę dużą wagę przykładamy do estetyki. Mamy ogólne wyobrażenie efektu końcowego. To właśnie na jego podstawie możemy dobrać poszczególne elementy wyposażenia.

– Określony styl wnętrza pomoże nam dopasować rodzaj odwodnienia prysznicowego. Jeśli marzymy o łazience w minimalistycznej aranżacji, możemy zdecydować się na subtelne profile wykonane ze stali nierdzewnej. Z kolei, gdy chcemy ukryć odpływ i zintegrować go niemal w niewidoczny sposób z posadzką, sprawdzonym rozwiązaniem będą ruszty typu „plate” – do wypełniania płytkami ceramicznymi czy kamieniem – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki Tece.

Projekt wnętrza: Ewa Ksobiak-Kubacka, EKK Pracownia Projektowa. Fot. Przemysław Obarski

Jednak nie zawsze musimy stawiać na minimalizm. Odwodnienie prysznicowe może stanowić swoistą biżuterię i wizualny wyróżnik, spójny z wykończeniem pozostałych elementów wyposażenia. Na rynku dostępne są profile ze specjalną powłoką PVD m.in. w kolorze czerwonego i optycznego złota. Co więcej, odcienie te dopasowane są do wykończenia armatury sanitarnej znanych producentów czy przycisków spłukujących.

Projekt: pracownia Luumo. Fot. Tom Kurek

Montaż na środku, na wejściu, przy ścianie

Dokonanie wyboru konkretnego rozwiązania ułatwi nam także określenie, w jakim miejscu strefy prysznicowej ma znajdować się odpływ, np. na środku, na wejściu, a może przy ścianie. Jeśli zdecydujemy się na trzecią opcję, swoją uwagę powinniśmy skierować na produkty do montażu przyściennego, np. rynny ze specjalnym kołnierzem. Ciekawą opcją są też warianty kątowe do instalacji w narożniku – z ozdobnymi rusztami ze stali nierdzewnej.

Projekt wnętrza: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors. Fot. Mateusz Kowalik

– Stworzenie indywidualnej strefy prysznicowej wymaga często zastosowania rozwiązań szytych na miarę. Takim przykładem w zakresie odwodnienia liniowego jest profil z opcją skrócenia po obu stronach i dostosowania do wymaganych parametrów. Pozwala on spersonalizować prysznic oraz zintegrować odwodnienie z płaszczyzną posadzki – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska.

Komfort użytkowania

Oprócz względów estetycznych, równie ważną kwestią jest łatwość utrzymania rynny w czystości. Korpus powinien być wykonany ze stali nierdzewnej i zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić użytkownikowi jego łatwe czyszczenie. Zwróćmy uwagę na to, czy rynna pozbawiona jest ostrych krawędzi i trudno dostępnych przestrzeni. Powinna być wyposażona w specjalny syfon membranowy, który spowolni parowanie wody i będzie stanowił zaporę dla piany oraz insektów.

Projekt wnętrza: Joanna Nawrocka, JN studio. Fot. Łukasz Piotrów Fotografia Pieńsk

Odpowiednio zaprojektowane profile prysznicowe charakteryzują się także wewnętrznym nachyleniem optymalizującym odprowadzanie wody. Dzięki temu osiągniemy efekt w postaci samooczyszczania i minimalizacji nakładu czasu pracy niezbędnej dla utrzymania higieny.

Zgodnie z normą

Wybierając odwodnienie warto być świadomym norm, m.in. w zakresie obciążalności, wydajności odpływu, odporności na temperaturę oraz szczelności. – Obciążalność dla odpływów liniowych w budynkach mieszkalnych wynosi 300 kg. Jeżeli chodzi o wydajność odpływu, powinniśmy kierować się wydajnością armatury, np. do słuchawki o natężeniu przepływu 0,4 l/s dobrać odpływ o wydajności min. 0,5 l/s. Co więcej, elementy odpływów powinny być dodatkowo odporne na wysokie temperatury – od 20 do 95°C – mówi ekspert Tece. 

799842.jpg
799842.jpg
Fot. Tece

Rzeczą oczywistą jest także, że wybór odpływu powinien być oparty przede wszystkim na porównaniu parametrów dotyczących przepustowości wody czy rodzaju syfonu. Zestawy odwodnień liniowych należy skompletować po zweryfikowaniu parametrów natrysku oraz wysokości posadzki, w której będzie taki zestaw montowany. W sytuacjach niestandardowych, np. w przypadku łączenia kanalizacji pod stropem, polecane są specjalne modele syfonów, np. pionowy.

Bezpieczeństwo i solidna instalacja

Warto upewnić się, że dane rozwiązanie dostępne jest w ramach kompletnego systemu, w skład którego, oprócz rynny, rusztu czy profilu – wchodzą także syfony o różnej przepustowości i wariantach oraz niezbędne akcesoria montażowe. Dzięki modułowości i kompletności, a także certyfikowanym uszczelnieniom zespolonym, mamy pewność solidnego i prawidłowo wykonanego montażu, co z kolei oznacza bezpieczeństwo na długie lata użytkowania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także