PARTNER PORTALU
Nowoczesna łazienka: gotowe pomysły z polskich domów

Nowoczesna łazienka: gotowe pomysły z polskich domów

Autor: RedakcjaDobrzemieszkaj.pl
27 wrz 2019 09:10

Jak stworzyć łazienkę, która będzie nowoczesna nie tylko dziś, ale i za kilka lat? Radzi, podpowiada i inspiruje architekt Dominika Wojciechowska z pracowni Nidus Interiors.

Zainspiruj się trendami zamiast powielać rozwiązania

Trendy zmieniają się z dnia na dzień, więc traktowanie ich dosłownie rzadko kończy się dobrze. Jeśli nie chcesz za kilka lat śmiać się z tego, że Twoja łazienka wygląda jak wszystkie inne urządzane w roku 2019 - nie powielaj dosłownie popularnych, sztampowych rozwiązań. Średni okres życia łazienki to około 10 - 12 lat- moda zdąży zmienić się w tym okresie przynajmniej kilka razy, zostawiając Twoje wnętrza daleko w tyle.

Nie kopiuj gotowych schematów

Jeśli wyjątkowo podoba Ci się popularna dziś estetyka - wybierz z niej tylko te elementy, które są Ci najbliższe i pozwól sobie na odrobinę szaleństwa! Dodaj coś od siebie, mieszaj wybrane części z innymi, postaraj się spojrzeć na nie z innej perspektywy. Modny kolor połącz z ulubionym od lat wzorem, a popularny produkt wybierz w sprawdzonym materiale.

Szukaj ciekawych produktów, które nie są osiągalne dla każdego

Łatwa dostępność materiałów często idzie w parze z ich ogromną popularnością, a tym samym lada dzień mogą zostać uznane za „oklepane”. To duża wygoda wybrać płytki z tych znajdujących się na stanie magazynowym marketu, ale też ogromna szansa, że zobaczysz je u połowy znajomych. Przejrzyj katalogi, mniej popularne sklepy, przywieź dekorację z wakacji. Szukaj rzeczy modnych, ale też wyjątkowych.

Zachowaj autentyczność materiałów

Płytki popularne dziś jako „patchworki” – to na przykład nic innego jak istniejące od wieków cementowe kafle z bogatą zgeometryzowaną ornamentyką. Dużo łatwiej zdobyć te gresowe, z cyfrowym nadrukiem wzoru, ale jeśli dobrze poszukasz - znajdziesz też te prawdziwe, ręcznie odlewane w metalowych formach. O ile imitacje mogą pewnego dnia odejść do lamusa, o tyle autentyki są bezpretensjonalnym wykończeniem od wieków i nic nie zapowiada tu zmiany.

Dziesiątki możliwości na sklepowych półkach

Rok 2019 w łazienkach to głównie duże formaty - gresy, które mają nawet ponad 3 metry, ale również duża popularność mozaik. Niektóre ze sklepów mają w ofercie cięcie na mozaikę dowolnej płytki, powstaje też wiele małych manufaktur wytwarzających je ręcznie. Triumfy na kaflach świecą wzory imitujące kamień - zarówno delikatne i neutralne beże i szarości, jak i te bardziej szalone - kontrasty czerni z bielą. Ciągle popularne są „betony” i gresy „drewniane” - znacznie dziś bardziej realistyczne pod kątem wzoru i struktury niż kilka lat temu. Coraz częściej pojawiają się płytki operujące dobrze zaprojektowaną, minimalistyczną i powtarzalną grafik ą- wykorzystywane odważniej - na większych powierzchniach, niż tylko dekor np. na całej ścianie. Popularne od jakiegoś czasu płytki 3D nabierają szlachetniejszych i bardziej wysmakowanych kształtów żłobień czy pasków. Uzupełnieniem górującego w ostatnich latach minimalizmu stają się, coraz chętniej przemycane do projektów, bogate zdobienia, inspiracje formami historycznymi oraz kolorowe metale wykorzystywane np. w postaci listew.

Nowocześnie w każdym stylu

Wśród popularnych kierunków aranżacji nieustannie króluje szeroko interpretowany styl skandynawski, który łączy proste formy i jasne kolory z ciepłem drewna. Zwolennicy bardziej surowych rozwiązań znajdą coś dla siebie w minimalizmie, wykorzystującym dopracowane i szlachetne, choć proste formy i mniej zróżnicowane materiały. Bardzo popularnym stał się w ostatnich miesiącach styl stanowiący współczesną interpretację art deco, doskonały dla osób ceniących elegancję. Po drugiej stronie szali, dla zwolenników większej nonszalancji we wnętrzach, znajduje się styl boho, wykorzystujący naturalne materiały, rośliny i dużo naturalnego światła. Ciekawym wydaje się także trend odważnego, ale naciskającego na komfort użytkowania eklektyzmu - doskonały dla tych, którzy nie boją się eksperymentować i łączyć pozornie odmienne elementy.

Niewidoczna technologia w służbie wygody

Choć do niedawna nowoczesna technologia kojarzyła się z kosmicznymi kształtami i widowiskowymi efektami, dziś rozbudowane i skomplikowane rozwiązania znajdują się w prostych, przyjaznych urządzeniach, których często nawet nie zauważamy. Liczne badania potwierdzają, że człowiek nie czuje się najlepiej w otoczeniu zdominowanym przez technologię, ale jednocześnie chcemy przecież korzystać z jej dobrodziejstw. Z połączenia tych potrzeb powstają dziś rozwiązania takie jak na przykład toalety myjące, czy myjące deski sedesowe - na pierwszy rzut oka niedostrzegalne, a jednak znacząco zwiększające komfort życia. Ciekawostką są stelaże podtynkowe z własnym odprowadzeniem zużytego powietrza, dzięki którym niepożądane zapachy są wyprowadzane bezpośrednio do pionu wentylacyjnego. Dla osób wrażliwych na punkcie higieny producenci stelaży wprowadzili elektroniczne przyciski spłukujące, które możemy umieścić na ścianie w odległości nawet kilku metrów od toalety i nacisnąć już po umyciu rąk. Popularność szkła w łazienkach sprawiła natomiast, że na rynku pojawiły się takie rozwiązania jak szkło Timeless, którego zmniejszona porowatość sprawia, że mniej się brudzi i łatwiej czyści.

Tekst: inż. arch. Dominika Wojciechowska, właścicielka pracowni Nidus Interiors, www.nidus.co

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także