PARTNER PORTALU
Nowoczesna łazienka: montaż podwieszanej toalety

Nowoczesna łazienka: montaż podwieszanej toalety

Autor: Redakcja Łazienka.pl
25 paź 2017 14:05

Systemy podtynkowe pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni łazienkowej i jej swobodną aranżację. Dokonując wyboru systemu, warto zwrócić uwagę na te, które charakteryzują się wysoką jakością, innowacyjnością oraz estetyką.

Przeznaczone do montażu podtynkowego zestawy firmy Duravit to połączenie dopracowanego wzornictwa z funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Miski toaletowe serii DuraStyle, ME by Starck czy P3 Comfort w wersji wiszącej, przeznaczone do instalacji na stelażu podtynkowym pozwolą na zaprojektowanie wnętrza łazienkowego w zgodzie z obowiązującymi trendami. Dostępność wielu modeli różniących się kształtem, wielkością, funkcjonalnością sprawia, że dopasowanie idealnego rozwiązania nie sprawia trudności.

Miski toaletowe wiszące Duravit oferowane są w wersji z otwartym rantem spłukującym - Duravit Rimless, z powłoką antybakteryjną, a także z deską sedesową z funkcją mycia SensoWash. Szybki i bezproblemowy montaż, przy tym całkowicie niewidoczny zapewnia opatentowany system Durafix.

Przeznaczony do pomieszczeń zarówno małych, jak i przestronnych umożliwia optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Łatwo dostępna przestrzeń pod miską toaletową nie tylko optycznie powiększa przestrzeń, ale też przekłada się na bezproblemowe sprzątanie. Utrzymanie wnętrza łazienkowego w czystości staje się łatwiejsze także dzięki temu, że wszystkie elementy montażu: zagięcia kolanka odpływowego czy zbiornik spłuczki, są niewidoczne. Jedynym dostrzegalnym elementem jest przycisk spłukujący.

Montaż w zabudowie

Wiszącą miskę toaletową montuje się, w zależności od wybranej opcji, na stelażu przeznaczonym do zabudowy ciężkiej lub zabudowy lekkiej. Stelaże do zabudowy ciężkiej stosuje się w przypadku ścian murowanych. Montuje się je za pomocą uchwytów i śrub w ścianie, a następnie obmurowuje, np. bloczkami z betonu komórkowego. Powszechniej stosowanymi rozwiązaniami są stelaże przeznaczone do montażu w zabudowie lekkiej, które umożliwiają wykonanie nieskomplikowanej oraz taniej zabudowy. Ich obudowę stanowią odporne na działanie wilgoci płyty gipsowo-kartonowe.

Stelaże instalacyjne, zazwyczaj wykonane z profili stalowych, mocuje się do ściany za pomocą śrub oferowanych w komplecie razem ze stelażem. Zaletą stelaża przeznaczonego do zabudowy lekkiej jest to, że można go zamontować w dowolnym miejscu pomieszczenia łazienkowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiednich płyt gipsowo-kartonowych do zabudowy. Ze względu na fakt, że zastosowane zostaną w pomieszczeniu wilgotnym i mokrym, do którego zalicza się łazienki, muszą charakteryzować się odpornością na działanie wilgoci.

Precyzja wykonania

Montaż systemu podtynkowego należy do łatwiejszych prac instalatorskich. Jednak warto dołożyć wszelkich starań, aby wszystkie elementy zostały odpowiednio dopasowane i zamontowane. Dzięki temu system przez wiele lat będzie działał bezproblemowo. Jest to o tyle ważne, gdyż dokonywanie jakichkolwiek późniejszych napraw czy zmian wiąże się z koniecznością demontażu elementów stanowiących obudowę stelaża.

Podczas montażu stelaża uwagę należy zwrócić na jego odpowiednie ustawienie w pionie i poziomie oraz na właściwe ustawienie wysokości ramy. Niedostosowanie wysokości stelaża do grubości podłogi to jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu. Skutkiem tego jest zbyt nisko lub za wysoko zawieszona miska toaletowa. Znormalizowana wysokość dla miski toaletowej wynosi 41 cm.

Po montażu stelaża i sprawdzeniu szczelności wszystkich połączeń kolejnym etapem jest wykonanie jego obudowy, pamiętając o wcześniejszym wycięciu odpowiednich otworów w zabudowie. Do obudowy stelaża podtynkowego stosuje się odporne na działanie wilgoci płyty gipsowo-kartonowe o odpowiedniej grubości. W wyniku zastosowania zbyt cienkich płyt konstrukcja nie będzie miała odpowiedniej sztywności, co może doprowadzić do jej uginania się pod ciężarem ceramiki.

Skutkiem nieodpowiedniej sztywności konstrukcji może być także pękanie płytek, stanowiących obudowę. Postępowanie zgodnie z instrukcją producenta oraz wykorzystanie podczas montażu elementów systemowych stanowi gwarancję spełnienia wymogów odnośnie wytrzymałości na obciążenia. Poprawnie zamontowany stelaż wytrzymuje obciążenie do 400 kg.

Montaż miski toaletowej

Po zamocowaniu stelaża podtynkowego, obudowaniu go płytami gipsowo-kartonowymi oraz wykończeniu płytkami ceramicznymi ostatnim etapem prac jest montaż miski toaletowej. Prace instalacyjne polegają na połączeniu rury odpływowej oraz otworu dopływu wody ze spłuczki podtynkowej, który oczywiście musi być idealnie dopasowany. Przed powieszeniem miski toaletowej należy jeszcze sprawdzić czy rura doprowadzająca wodę ze spłuczki do miski ma odpowiednią długość. Jeżeli jest zbyt długa należy ją dociąć na wymagany wymiar.

Stosowanie się do zaleceń producenta zestawu do montażu podtynkowego oraz postępowanie zgodnie z załączoną instrukcją zapewni szybką i bezproblemową instalację. Dzięki temu zapewniony zostanie komfort użytkowania i spełnione zostaną wymagania dotyczące bezpieczeństwa i estetyki wykonania.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także