PARTNER PORTALU
Nowoczesna łazienka: postaw na prostotę

Nowoczesna łazienka: postaw na prostotę

Autor: Redakcja Łazienka.pl
17 paź 2017 14:10

Coraz bardziej zauważalnym kierunkiem w aranżacji przestrzeni sanitarnej jest dążenie do prostoty poprzez tworzenie płaskich powierzchni. Podpowiadamy jak w zgodzie z jego założeniami zaaranżować naszą łazienkę w zgodzie z założeniami „flat interior design”.

Świat designu coraz częściej inspiruje się technologią, zarówno w zakresie nowatorskich rozwiązań sanitarnych, jak i kierunków w aranżacji wnętrz. Graficy używają terminu flat design na określenie sposobu projektowania grafik, zakładającego wyeliminowanie takich elementów, jak gradienty i cieniowanie, ograniczenie liczby kolorów i stosowanie tylko prostych kształtów. Celem jest zapewnienie optymalizacji, prostoty oraz czytelności.

Czerpiąc z tego stylu projektowania grafik, projektanci wnętrz coraz częściej dążą do minimalizmu i wizualnego wygładzania przestrzeni. Przejawem tego jest zabudowa wnęk łazienkowych, ukrywanie rozwiązań sanitarnych i tworzenie otwartych, na pozór pozbawionych elementów wyposażenia pomieszczeń.

Ach te wnęki...

Pierwszym krokiem do uzyskania wizualnego efektu „wygładzenia” jest odpowiednie zaaranżowanie wnęk. Pamiętajmy jednak, że zabudowa wszystkich czterech ścian wiąże się często ze zmniejszeniem przestrzeni użytkowej, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w większych łazienkach. W przypadku niewielkiego wnętrza możemy pozwolić sobie jednak na zabudowę wybranych elementów. Ukryte szafki na kosmetyki lub ręczniki czy kabina prysznicowa w nietypowej wnęce to praktyczny sposób na wykorzystanie niestandardowej przestrzeni. Każdy zaułek może stać się okazją do stworzenia praktycznych i niewidocznych na pierwszy rzut oka elementów zabudowy.

Gładkie zlicowanie

Kolejnym krokiem ku ujednoliceniu aranżacji łazienki jest wybór elementów, które mogą być zamocowane „na równi” z płaszczyzną ściany. Coraz częściej poszczególne udogodnienia są montowane poprzez zlicowanie, czyli harmonijne połączenie dwóch elementów na jednym poziomie. Technika ta wykorzystywana jest powszechnie przy montażu luster, włączników światła, ale nie tylko.

 – W celu uzyskania gładkiej powierzchni, przyciski spłukujące możemy zlicować z płytką ścienną. Taki montaż wymaga najczęściej zastosowania dodatkowych elementów, w postaci specjalnych ramek instalacyjnych. Dzięki temu przycisk nie „odstaje” od ściany, jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości i niewidoczny dla oka – mówi Andrzej Majewski, ekspert firmy TECE.

Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się stelaże podtynkowe, które skutecznie wypierają toalety kompaktowe. Takie rozwiązanie pozwala ukryć w ścianie instalację – spłuczkę czy odprowadzenie wody. Jeżeli zależy nam na nowoczesnej i funkcjonalnej wersji stelaża podtynkowego, warto zwrócić uwagę na terminale WC. Posiadają wszelkie zalety tego rozwiązania, jednak wyposażone są w więcej dodatkowych funkcji i charakteryzują się minimalistycznym designem – dodaje ekspert TECE.

Niewidoczne dla oka

Aranżując strefę prysznicową, warto zdecydować się na kabinę z odwodnieniem liniowym. Takie rozwiązanie wykluczy konieczność montowania brodzika i zarazem zapewni zachowanie gładkiej, pozbawionej progów posadzki. – Wybór dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie odprowadzania wody prysznicowej jest ogromny. Możemy wybrać rynnę do kamienia naturalnego, do wykładania płytkami lub szklane ruszty. Dzięki temu odwodnienie będzie niemal niewidoczne i ukryte w posadzce – wyjaśnia Andrzej Majewski.  

Pod płytkami podłogowymi można schować jeszcze jeden znaczący element – ogrzewanie podłogowe, jako alternatywę dla tradycyjnych grzejników. 

W przypadku strefy umywalkowej postawmy na duże lustro zlicowane z płytkami, które powiększy optycznie wnętrze łazienki, nie tworząc dodatkowych załamań – co ma miejsce w przypadku wiszących luster z ramą. Niewielka umywalka o opływowych kształtach oraz bateria podtynkowa zwieńczą dzieło i wpiszą się w minimalistyczny charakter wnętrza.

Warto pamiętać, że absolutnie płaskie powierzchnie najlepiej prezentują się w większych łazienkach. Zbyt szczelne „zabudowanie” wszelkich zakamarków w małej łazience może ograniczyć i tak niewielką już przestrzeń. Równe i gładkie powierzchnie mają również dodatkowy atut – znacznie przyspieszają porządki i ułatwiają utrzymanie czystości, która w pomieszczeniach, takich jak łazienka, jest niezwykle istotna.

Źródło: TECE

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także