PARTNER PORTALU
Nowoczesna łazienka: poznaj inteligentne rozwiązania

Nowoczesna łazienka: poznaj inteligentne rozwiązania

Autor: Anna Sołomiewicz
08 kwi 2019 10:35

Postępująca digitalizacja obejmuje coraz więcej sfer naszego życia, od kilku lat śmiało wkraczając również do naszych domów, w tym przestrzeni łazienek.

Do niedawna o smartyzacji przestrzeni prywatnych mówiło się głównie w kontekście automatyki sterującej stolarką otworową, systemów alarmowych i sprzętów AGD, takich jak okap autonomicznie komunikujący się z płytą grzewczą czy lodówka robiąca samodzielnie zakupy. W rozważaniach i innowacjach o potencjalne Internetu Rzeczy w zwykłych domach, łazienka była do tej pory nieco na uboczu. Obecnie jednak, coraz więcej producentów zaczyna oferować inteligentne rozwiązania także do łazienek.

Popularnym przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii w łazienkach są oczywiście toalety myjące. Do niedawna kojarzone głównie z hi-techiem z Dalekiego Wschodu, obecnie stają się standardem wyposażenia nowoczesnych łazienek. Mogą oferować zróżnicowane programy mycia, podgrzewaną deskę, a – w niektórych przypadkach – nawet pokrywę reagującą otwarciem lub zamknięciem w oparciu o czujnik ruchu!

Smartyzacji uległa również armatura łazienkowa. Współczesne baterie nie tylko mogą być elektroniczne, ale sterowanie nimi może się odbywać na wielu poziomach: w tym za pomocą cyfrowych paneli czy aplikacji na smartfona. Niektóre modele armatury łazienkowej mogą być nawet zintegrowane z głośnikiem i być wyposażone w moduł Bluetooth, umożliwiając słuchanie muzyki i... prowadzenie rozmów telefonicznych pod prysznicem. W moduły Bluetooth coraz częściej wyposażane są również łazienkowe lustra. Nowoczesne modele oferują nie tylko swoją podstawową funkcję, ale również takie udogodnienia, jak podgrzewające maty zapobiegające gromadzeniu się na tafli pary wodnej, zintegrowane oświetlenie, a nawet głośniki (łączące się z urządzeniem muzycznym za pomocą wcześniej wspomnianej łączności bezprzewodowej).

Od smart-technologii oczekujemy również, że będzie ona do pewnego stopnia autonomiczna, reagująca na zmiany w otoczeniu. Wymagania te idealnie spełniają grzejniki łazienkowe, których sensory wyczuwają obecność lub brak domowników w pomieszczeniu, dopasowując do nich temperaturę we wnętrzu oraz reagują na otwarte okna w łazience. Nie jest to jedyny przykład autonomii łazienkowego wyposażenia. Na rynku dostępna jest również samoczyszcząca umywalka, która samodzielnie dba o czystość swojej misy po każdorazowym użyciu. Na razie jest to nowinka, jednak – kto wie – być może już niedługo stanie się łazienkowym standardem?

Smart-urządzenia przestały być wyłącznie domeną fanatyków nowych technologii. Zainteresowanie inteligentnymi produktami przejawiają już nie tylko „gadżeciarze”, ale coraz częściej zwykłe osoby urządzające swoje domy i mieszkania, w tym także łazienki.

Zobacz także Duża łazienka: dobre projekty architektów

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także