PARTNER PORTALU
Nowoczesna rezydencja w Berlinie. Piękne łazienki!

Nowoczesna rezydencja w Berlinie. Piękne łazienki!

Autor: Justyna Łotowska
28 lip 2022 10:44

Drewno i szkło zastosowane w rezydencji Triesch w berlińskiej dzielnicy Kleinmachnow dają poczucie otwartości i wolności. Wnętrza są naprawdę ciekawe!

Podobnie jak inne budynki zaprojektowane przez Raymonda „Ray” Kappe, jednego z wielkich innowatorów nowoczesnej architektury, ten dom jest charakterystyczny. Armatury  są ważną częścią całościowej koncepcji – w łazienkach i w kuchni zastosowano markę Dornracht. 

Zredukowany design łazienki

Rezydencja Triesch ma wszystkie cechy pracy Raya Kappe: czyste, poziome linie i proporcje, wzmocnione przez otwarte, przesycone światłem pomieszczenia. Architektura ukształtowana przez drewno sekwoi i szkło, która płynnie wpasowuje się w wystrój wnętrza domu.

To również określa trzy łazienki, które okazują się ciekawymi kompozycjami drewna, szkła i kamienia: w głównej łazience na piętrze polerowany kamień naturalny Rauris posłużył do ułożenia podłóg oraz umywalek.

Szczególne wrażenie robią tam dwie armatury z serii Meta: ich precyzyjne promienie subtelnie podkreślają minimalistyczną klarowność wystroju pomieszczenia. Matowe powierzchnie platynowe delikatnie harmonizują ze szlachetną szarością naturalnego kamienia, podkreślając ciepłą atmosferę stworzoną przez drewno sekwojowe.

Prysznic i wanna są oddzielone ścianką działową pokrytą surowymi płytkami. Naturalne światło pada bezpośrednio z góry na przestronną strefę prysznica, umożliwiając doznanie wody w pełni zgodne z podstawowym poczuciem wolności w całym domu.

Zamontowana tam deszczownica pasuje do armatury umywalkowej. Po drugiej stronie przegrody na brzegu wanny znajduje się kolejna armatura. Geometryczny wygląd zakrzywionej wylewki uroczo kontrastuje z chropowatą fakturą płytek z kamienia naturalnego.

Podobnie zaprojektowano łazienkę dziecięcą: charakterystycznym elementem przestrzennym jest szklany panel między sufitem a ścianami, który oddziela łazienkę od pokoju dziecięcego obok. Na wyłożonej płytkami ścianie nad wanną umieszczono głowicę prysznicową Dornbracht. W łazience dla gości piętro niżej kolejna Meta emanuje nowoczesnością i osobowością jako jednouchwytowa bateria umywalkowa. Matowa platynowa powierzchnia ponownie podkreśla ponadczasowy stylowy minimalizm oprawy.

W kuchni projektant Lars Triesch wybrał baterię Sync z wyciąganą wylewką. Zwężające się przejście między korpusem a wylewką oraz wewnętrzny kontur dźwigni bez rowków naprawdę przyciągają wzrok. Podobnie jak w łazienkach, zachowany jest i tutaj pozornie rzeźbiarski design w eleganckiej matowej platynie. Jego dynamiczny, przyszłościowy design harmonijnie wtapia się w otwartą ze wszystkich stron część mieszkalną.

- Purystyczne piękno i zmysłowość wyposażenia mówią same za siebie. Imponują pod względem estetyki i są również pierwszorzędne pod względem funkcjonalności – mówi Lars Triesch. - Nie bez powodu sam Ray Kappe użył Dornbracht w jednym ze swoich ostatnich projektów w Los Angeles. Ze względu na nieporównywalną jakość, naturalne było więc, że zrobiłem to samo.

W 2017 roku Lars Triesch, właściciel „Original in Berlin”, sklepu z nowoczesnymi meblami i wybranymi designerskimi przedmiotami, skontaktował się z 89-letnim wówczas Rayem Kappe. Poprosił architekta o zbudowanie domu dla jego rodziny we własnym, niepowtarzalnym stylu: nowoczesnej estetyce połączonej z organiczną bliskością natury. Rezydencja Triesch, zielona idylla otoczona drzewami w Kleinmachnow na południowym krańcu Berlina, zajęła cztery lata.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także