PARTNER PORTALU
Nowoczesne baterie łazienkowe: przykładowe rozwiązania

Nowoczesne baterie łazienkowe: przykładowe rozwiązania

Autor: Redakcja Łazienka.pl
07 cze 2019 11:55

Przy wyborze baterii należy kierować się przede wszystkim kwestiami funkcjonalnymi, aby dane rozwiązanie dawało komfort i oszczędność użytkowania przez długie lata. Jakie korzyści daje nowoczesna armatura?

Bateria umywalkowa to niezbędny element każdej łazienki, dlatego dokonując jej wyboru należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów. Powinna być nie tylko estetyczna, ale także ergonomiczna, bezawaryjna i oszczędna. Jakie jeszcze korzyści oferuje nowoczesna armatura?

Na rynku można teraz znaleźć wiele typów baterii umywalkowych. Różnią się między sobą nie tylko designem, ale też sposobem montażu czy sposobem uruchamiania, co sprawia że spośród nich można łatwo dobrać model najlepiej dopasowany do charakteru i przeznaczenia łazienki. Wymagania stawiane armaturze w domach prywatnych są bowiem inne niż te obowiązujące w hotelach czy budynkach biurowych. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim kwestiami funkcjonalnymi, aby dane rozwiązanie dawało komfort i oszczędność użytkowania przez długie lata. Ze względu na sposób montażu można wyróżnić dwie grupy armatur – sztorcowe i naścienne. Gdzie najlepiej sprawdzą się poszczególne rozwiązania i jakie dają korzyści?

Idealna bateria na blat lub na umywalkę

Najczęściej wybieranym rodzajem armatur umywalkowych są baterie sztorcowe, które w zależności od koncepcji mogą być montowane na umywalce lub na blacie. Najważniejszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego rodzaju armatury, jest jej dopasowanie do kształtu i wymiarów umywalki. Za wysoka bateria może na przykład spowodować rozprysk wody, a za niska – uniemożliwiać wygodne mycie rąk.

Dlatego producenci oferujący wyspecjalizowane rozwiązania armatury dają do dyspozycji kolekcje baterii w różnych rozmiarach. Na przykład armatura serii Schell Xeris dostępna jest aż w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Poszczególne modele różnią się między sobą wysokością korpusu, jak również długością wylewki. Do wysokiej umywalki nablatowej można ponadto wybrać wersję Xeris w rozmiarze „L” z dodatkowym przedłużeniem korpusu. Natomiast do bardzo małych lub płytkich umywalek doskonale dopasuje się kompaktowy model Schell Petit SC.

Charakterystyczny, niski korpus baterii i prosta wylewka zapewnią optymalne ukierunkowanie strumienia wody. W zależności od wymagań z oferty firmy można wybrać armaturę z wkładem samozamykającym lub sterowaną na podczerwień. Dużą zaletą pierwszego z tych rozwiązań jest eliminacja ryzyka niekontrolowanego zużycia i wysoka oszczędność, dlatego sprawdzi się nie tylko w budynkach komercyjnych, lecz także w łazience dla gości. Natomiast baterie uruchamiane bezdotykowo gwarantują maksymalną higienę użytkowania, dlatego sprawdzą się najlepiej w miejscach, w których na co dzień z łazienki korzysta wiele osób czy prowadzone są prace powodujące zabrudzenie rąk, jak np. garaż.

Innowacyjna armatura do montażu w ścianie

Główną zaletą armatury naściennej jest oszczędność miejsca, jednak sprawdzi się ona nie tylko w małych pomieszczeniach sanitarnych. Umiejscowienie obudowy nad umywalką ma również wymiar higieniczny, gdyż jest on mniej narażony na kontakt z brudną wodą. Pewnym ograniczeniem stosowania tego rodzaju armatury może być natomiast sposób prowadzenia instalacji, gdyż wymaga ona odpowiednich podejść ściennych. Jeśli łazienka spełnia ten warunek, do wyboru są bardzo designerskie rozwiązania. Jeszcze jakiś czas temu armatury naścienne kojarzyły się głównie z budynkami publicznymi, jednak obecnie mogą posiadać bardzo zaawansowane funkcje i nowoczesny wygląd.

Przykładem może być bateria ścienna Schell Vitus, która zamiast tradycyjnych pokręteł jest uruchamiana przyciskiem z symbolem „On”. Zastosowana w niej technologia CVD Touch precyzyjnie steruje czasem wypływu wody i odcina go po ustawionym czasie. Wbudowany termostat ogranicza ponadto temperaturę wody do 38ºC i w ten sposób eliminuje ryzyko ewentualnych poparzeń. Armatura naścienna może też przyjmować bardzo minimalistyczne formy, jak np. Schell Linus. Na zewnątrz widoczna jest tylko metalowa płyta z prostą wylewką i regulatorem temperatury, dlatego rozwiązanie to doskonale sprawdzi się w przestrzeniach, w których funkcjonalizm góruje nad formą. Mechanizm baterii został ukryty w ścianie, co sprawia że rozwiązanie to jest odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. W zależności od potrzeb można wybrać wersję uruchamianą na przycisk lub na podczerwień.

Praktyczną funkcją wszystkich armatur z mechanizmem CVD Touch i elektronicznych marki Schell jest możliwość programowania ich funkcji np. za pomocą smartfona. Dostępne są takie opcje, jak przepłukiwanie po 24 godzinach od ostatniego uruchomienia czy czas wypływu wody, co sprawia że rozwiązania te odpowiadają potrzebom różnej wielkości obiektów: prywatnych, półprywatnych czy pożytku publicznego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także