Patchwork na płytkach? To jest hit! Zobacz 10 wyjątkowych kolekcji

Patchwork na płytkach? To jest hit! Zobacz 10 wyjątkowych kolekcji

Autor: Anna Usakiewicz
12 lis 2014 08:03

Patchwork to znana od XIX wieku metoda szycia polegająca na łączeniu skrawków różnych materiałów. Teraz ten sam efekt dekoracyjny można odnaleźć także na płytkach. To gorący trend nadchodzącego sezonu.

Chociaż patchwork, jako metoda szycia oraz reperowania tkanin, narodził się z ubóstwa i oszczędności, to szybko stał się popularną techniką dekoracyjną z bogatą ornamentyką i dużą ilością zdobień. Patchwork (od angielskiego słowa patch, czyli łata, skrawek), to metoda szycia polegająca na łączeniu jednakowych (kwadratowych lub trójkątnych) skrawków różnych tkanin. Odmienne wzory, desenie, kolory i faktury połączone ze sobą w całość tworzą nowy wzór.

Regularność i przemyślana kompozycja (kolejne skrawki pojawiają się obok siebie w nieprzypadkowy sposób) tworzą nową, efektowną całość. Teraz takie wzory odtwarzają także producenci płytek ceramicznych. Wzory na płytkach wyglądają jak łączenia małych kwadratów o kilku różnych wzorach. Mogą przypominać ręczne robótki, hafty, tkaniny z kwiatowym deseniem, itp.

Patchworkowe wzory na płytkach ceramicznych pojawiały się już sporadycznie, a wrześniowe targi Cevisama we włoskiej Bolonii zdecydowanie potwierdziły, że jest to gorący trend w płytkarskiej modzie. Takie wzory ma już w swojej ofercie wielu producentów. Są to zarówno płytki o stylistyce rustykalnej, postarzane, czy w stylu  country, ale także eleganckie, romantyczne i szykowne. Możemy je znaleźć zarówno w bogatej, żywej kolorystyce jak i wersji nowoczesnej, wykorzystującej biel czerń i odcienie szarości. 

Ten tradycyjny motyw dekoracyjny świetnie łączy się z nowoczesnymi trendami, a patchworkowe wzory nanoszone są nawet na płytki o kształcie sześciokąta, które są absolutną nowością w ofercie producentów ceramiki.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także