PARTNER PORTALU
Patchwork w łazience: kolekcje modnych płytek

Patchwork w łazience: kolekcje modnych płytek

Autor: Anna Sołomiewicz
21 lip 2016 10:10

Płytki patchworkowe cieszą się w tym sezonie dużą popularnością. Zobaczcie modne kolekcje.

Patchwork to technika robótek ręcznych, w której można łączyć dowolne wzory, kolory, a nawet formaty. Jedynie od wyobraźni zależy, jaki jest efekt końcowy. Patchworkowe płytki, w zależności od kolekcji, mają różne formaty, tak jak prawdziwe skrawki tkanin.

Najpopularniejsze to kwadraty, prostokąty oraz sześciokąty. Patchworkowe desenie łączy się najczęściej z płytkami bez wzorów z tych samych kolekcji. Można je także zestawiać z innymi materiałami, np. betonem lub cegłą.

Patchwork w różnych stylach

Patchwork kojarzy się z domowymi robótkami. Do zszywania wykorzystuje się ścinki tkanin nowych oraz starych ubrań. Dlatego wzór, który wychodzi, ma różnych charakter, w zależności od użytych materiałów. Podobnie jest z płytkami ceramicznymi. 

Patchworkowe powierzchnie pasują m.in. do łazienek vintage, shabby chic, loft, retro, nowoczesnych. Mogą do złudzenia przypominać tkaniny, w tym postarzane, ale też stare hiszpańskie, portugalskie czy meksykańskie kafle wykonywane z cementu. Wzory patchworkowych płytek są często inspirowane motywami etno, geometrycznymi, florystycznymi. Mogą być kolorowe oraz w stonowanych kolorach, np. bieli, beżu, szarości.
W każdej wersji patchworkowe płytki ceramiczne kreują w łazienkach przytulny, domowy klimat.

Płytki na ścianę czy podłogę?

Patchworkowe płytki ceramiczne można układać na dużych powierzchniach oraz jako pojedyncze wstawki. Dużą powierzchnią do wykorzystania jest podłoga. Patchworkowe płytki przypominają wtedy dywan. To modny sposób ułożenia płytek np. we wnętrzach w stylach nowoczesnych oraz loft.

Na ścianach płytki ceramiczne ze wzorem patchworku modnie jest układać przy umywalce. To może być cała ściana tak wykończona albo pojedynczy pas patchworkowy lub kilka płytek. Inne rozwiązanie: patchworkowa ściana na ścianie nad wanną. Taki sposób ułożenia patchworku podkreśla wybrane strefy łazienki.

Ze ścian patchworkowe płytki mogą przechodzić na podłogę, np. w postaci pasa. Przy takim rozwiązaniu trzeba pamiętać, by wybrać płytki ceramiczne przystosowane zarówno do układania na ścianach, jak i podłogach.

Tekst: Małgorzata Nietupska

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także