Płytki do łazienki – tak modnie je ułożysz

Płytki do łazienki – tak modnie je ułożysz

Autor: Anna Usakiewicz
17 lut 2016 07:09

Nie tylko wzór płytek, ale również sposób ich ułożenia decyduje o atrakcyjnym wyglądzie łazienki. Jakie trendy obowiązują w tym sezonie i jak modnie połączyć płytki bazowe i dekory radzi stylistka.

Moda – ta na wybiegach jak i w katalogach płytek ceramicznych – rządzi się takimi samymi prawami. Obowiązują trendy i sezonowość. Są kolekcje haute couture i prêt-à-porter. O tym, jakie wzory, kolory i desenie są aktualnie modne decydują nie tylko producenci i projektanci, ale także rynek, czyli kupujący. To oni, przez swoje wybory zdecydują jakie wzory i kolory przetrwają do kolejnego sezonu.

O tym jak wybrać płytki i modnie je ułożyć, aby okładziny zachowały ponadczasowy charakter mówi stylistka marki Ceramstic, polskiego producenta płytek ceramicznych.  

  • Płytkarskie trendy

    Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic 

    Inspiracje naturą to trend, który w ostatnim czasie zawładnął różnymi dziedzinami życia. Stąd niezwykła popularność płytek imitujących naturalne materiały: kamień oraz drewno. Ciekawe, nieoczywiste zestawienia powierzchni matowych z połyskującymi czy inspirowanych surowym betonem ze strukturą drewna, pozwalają na stworzenie unikalnego klimatu łączącego klasykę i elegancję z nowoczesnością. Aranżacje są coraz odważniejsze, dlatego też na popularności zyskują płytki sześciokątne, dekory strukturalne, geometria, intensywne kolory. W przestrzenie domowe coraz śmielej wkracza designerski beton architektoniczny, który można śmiało zastąpić na ścianach i podłodze płytkami ceramicznymi, które do złudzenia przypominają betonowe płyty.
    Jednak nie tylko płytki, ale również sposób ich ułożenia decyduje o atrakcyjnym wyglądzie łazienki. Aby modnie połączyć płytki bazowe i dekory należy przede wszystkim zastosować dekory dedykowane do danej kolekcji płytek, które zazwyczaj powstają na jasnej płytce bazowej. Akcenty dekoracyjne można zastosować w ciągu poziomym lub pionowym, najlepiej w celu oddzielenia jakiejś strefy funkcyjnej. Można także umieszczać na ścianie inserta w formie obrazów, na różnych poziomach, otoczone płytkami bazowymi. Mozaiki dekoracyjne warto pociąć na cieńsze paski i „wcinać” ich różne grubości w aranżację, pasami pionowymi lub poziomymi. Zainspirować się można katalogami czy stronami internetowymi producentów, czy magazynami wnętrzarskimi. Zachęcałabym jednak do otwarcia się na ciekawe połączenia elementów z kilku kolekcji np. inspirowanego betonem gresu Bergen z bogatą ornamentyką dekoracji Morocco i modną strukturą kamiennej mozaiki Jungle. Projektanci coraz chętniej przełamują stereotypy zestawiając klasyczne, inspirowane kamieniem płytki z dekoracjami szklanymi czy metalowymi, np. mozaikami.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także