Płytki do łazienki – tak modnie połączysz różne formaty

Płytki do łazienki – tak modnie połączysz różne formaty

Autor: Małgorzata Nietupska
05 paź 2015 08:34

Zróżnicowane rozmiarami płytki ceramiczne podkreślają charakter łazienki. To także sposób na jej optyczne poszerzenie lub podwyższenie. Dekory lub mozaika wyeksponują atrakcyjne fragmenty wnętrza.

Jeden wymiar płytek czy kilka? Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Jednorodne powierzchnie, zwłaszcza w stonowanych kolorach, tworzą neutralne tło dla wyposażenia łazienkowego. Zwykle to duże płytki kwadratowe w formatach co najmniej 60x60 cm, układane zarówno na ścianach, jak i podłodze. Inne rozwiązanie: duże kwadraty na posadzce, a prostokąty na ścianach. Takie jednorodne powierzchnie bywają jednak często odbierane jako zbyt monotonne.

Różne wymiary

Płytki ceramiczne w wielu formatach zachęcają do aranżacyjnych poszukiwań. Decydując się na zastosowanie różnych rozmiarów kafli w łazience, warto wybierać wszystkie z tej samej kolekcji. To gwarancja, że będą pasowały do siebie wymiarami, kolorystyką oraz stylem.

W każdej serii są płytki ceramiczne podstawowe na ściany i podłogi, zwykle gładkie i bez wzorów. Do nich można dopasować dekory, np. z kwiatami, w różnych formatach. Dekory mogą być też w tym samym kolorze, co płytki podstawowe, ale z inną fakturą, np. fal. Dzięki temu, mając do dyspozycji różne wymiary płytek, łączy się – w zależności od upodobań - struktury, barwy i desenie. Tak wykończona łazienka może być w jednym kolorze albo wielobarwna.

Optyczne triki

Wąskie formaty płytek, np. listwy, mogą opasywać łazienkę. Pomieszczenie będzie wtedy sprawiało wrażenie większego niż w rzeczywistości. Gdy wąskie płytki ułoży się na ścianach pionowo, wnętrze optycznie stanie się wyższe.

Niewielkie formaty, np. w rozmiarze cegieł, ciekawie się prezentują, jeśli są ułożone tylko na ścianie. Duże desenie przyciągają wzrok. To sposób na wyeksponowanie wybranej części łazienki, np. strefy wanny.

Zaprojektowanie ułożenia płytek ceramicznych w łazience nie jest proste, zwłaszcza jeśli kompozycja ma być zróżnicowana. Dlatego kupując płytki trzeba pytać o możliwość komputerowej wizualizacji projektu. Taka usługa jest oferowana w wielu salonach z płytkami ceramicznymi. Można nie tylko zobaczyć wygląd łazienki po remoncie. Program komputerowy pomaga też często obliczyć, ile płytek i fug jest potrzebnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także