×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Podłoga w łazience – wybierz terakotę albo gres

Podłoga w łazience – wybierz terakotę albo gres

Autor: Judyta Kokoszkiewicz
Dodano: 14 sty 2016 08:40

Podłoga w łazience wymaga okładzin nie tylko modnych, ale też odpornych na ścieranie i panujące we wnętrzu wilgotne warunki. Do wyboru są m.in. płytki gresowe i terakota.

Zanim dokonamy zakupu płytek na podłogę łazienki, warto przeanalizować kilka czynników, które mogą być ważne przy jej długotrwałym użytkowaniu. Szczególnie istotne są ścieralność, twardość oraz antypoślizgowość.

Rodzaje okładzin

Zarówno płytki gresowe, jak i terakota to okładziny ceramiczne produkowane z mieszanki glin, krzemionki oraz barwników. Przed wyborem materiałów warto jednak przeanalizować kilka cech, które je różnią:

•Terakota – to płytki kamionkowe, które wyrabia się z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny.
Powierzchnia płytek jest szkliwiona, dzięki czemu mają charakterystyczną gładkość. Można je kupić zarówno w wykończeniu matowym, jak i błyszczącym. Terakota ma bardzo małą nasiąkliwość, dlatego polecana jest również do układania na zewnątrz.

•Płytki gresowe – w skład ich masy wchodzą kwarc, skalenie oraz kaolin. Mają jeszcze mniejszą nasiąkliwość i większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne niż terakota. Gres od terakoty różni także proces wytwarzania – płytki są prasowane pod wysokim ciśnieniem, a potem wypalane w bardzo wysokiej temperaturze (1250°C), dzięki czemu ich twardość porównuje się nawet do twardości granitu. O wiele trudniej jest jednak płytki gresowe wiercić lub przecinać.

Właściwości antypoślizgowe

Układając terakotę lub gres na podłodze łazienki, warto pamiętać, że ich powierzchnia powinna być bezpieczna w codziennym użytkowaniu – zbyt śliskie powierzchnie mogą powodować upadki i kontuzje.
Klasy antypoślizgowości okładzin bada się na dwa sposoby – dla stopy w obuwiu oraz dla stopy bosej. Duża litera R w podanym parametrze oraz cyfra od 9 do 13 oznacza stopień antypoślizgowości dla stopy w butach. Przyjmuje się, że parametr nie niższy niż R10 oznacza, że powierzchnia płytki faktycznie jest antypoślizgowa.

Badany natomiast na „bosą stopę” drugi z parametrów jest określany literami A, B lub C, gdzie C oznacza najwyższy stopień antypoślizgowości. Płytki z takim oznaczeniem z powodzeniem można układać np. na zanurzonych w wodzie schodach prowadzących na basen. Dobrze więc sprawdzą się również w łazience - na podłodze w takim pomieszczeniu często może się znajdować woda rozlana np. podczas kąpieli.
Jeśli chodzi o popularność okładzin, prym widzie gres – o wiele częściej, niż terakotę, można go spotkać w kolekcjach płytek ceramicznych producentów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także