Remont łazienki. 10 najczęściej popełnianych błędów. Znasz je?

Remont łazienki. 10 najczęściej popełnianych błędów. Znasz je?

Autor: Justyna Łotowska
19 kwi 2021 15:17

Jakie remontowe błędy najbardziej bolą? Ile trwa remont łazienki i ile kosztuje? Co okazało się kompletną pomyłką? W tym artykule zebraliśmy najciekawsze doświadczenia polskich internautów z forów poświęconych wykańczaniu łazienek. Planujesz remont łazienki i zastanawiasz się, jak to przetrwać? Zobacz, jakich błędów lepiej nie popełnić!

  • Bardzo jasne lub czarne płytki na podłodze, ciemne płytki pod prysznicem.
  • Za płytka umywalka i źle dobrana bateria umywalkowa.
  • Umywalka tuż obok kabiny prysznicowej.
  • Brak zamkniętych szafek i innych mebli do przechowywania.
  • Źle pomyślana strefa nad umywalką.
  • Brak bezkołnierzowej miski wc.
  • Wysoki brodzik w kabinie.
  • Kabina lub wanna z hydromasażem, kiedy nikt z niego nie korzysta.
  • Kabina z zakamarkami, które ciężko doczyścić.
  • Brak uzdatniacza do wody lub specjalnych filtrów zmiękczających.

Mądre powiedzenie mówi, że najlepiej uczyć się na błędach. Rzecz w tym, aby uczyć się na cudzych, a nie na swoich, prawda? Łazienka jest pomieszczeniem, które remontuje się w polskich domach najczęściej. Co więcej, wykończenie łazienki jest też kosztowne, a przy tym łatwo popełnić błędy,  które trudno cofnąć i których możemy żałować przez lata. Jakie błędy łazienkowe są najgorsze? Poszukaliśmy odpowiedzi na popularnych forach poświęconych remontowi łazienki i wybraliśmy najczęściej powtarzające się historie łazienkowych pomyłek!

Może to cię też zainteresuje: Jak urządzić łazienkę? 15 bardzo ładnych pomysłów

Tych rzeczy w trakcie remontu łazienki nie rób! Oto lista błędów i rozwiązań, które się kompletnie w łazienkach nie sprawdziły!

Błąd nr 1.  Bardzo jasne lub czarne płytki na podłodze, bardzo ciemne płytki pod prysznicem

 Jest to oczywiście kwestia mocno umowna, ale czytając historie forumowiczów poruszających temat, czego żałują w obecnej aranżacji łazienki, ten wątek powtarza się bardzo często! Białe lub bardzo jasne płytki na podłodze, choć pięknie wyglądają, eksponują każdy pyłek. Podobnie działają na podłodze np. czarne płytki. Z kolei bardzo ciemne płytki pod prysznicem, zwłaszcza gdy w mieszkaniu jest twarda woda, sprawiają, że jest na nich doskonale widoczny kamień. 

Nie chcesz mieć kłopotów - wybieraj płytki nie tylko ze względu na ich piękny wygląd, ale tak, by jak najmniej były na nich widoczne kurz i brud. Na podłodze np. świetnie sprawdzą się różnego rodzaju wzorzyste płytki, w tym modne patchworkowe. Znakomitym rozwiązaniem są też płytki drewnopodobne.

Błąd nr 2. Za płytka umywalka i źle dobrana bateria umywalkowa

Jeśli wybierzesz elegancką, ale zbyt płytką umywalkę, a do tego kupisz nieodpowiednią baterię, woda będzie ci się mało praktycznie i mało elegancko wychlapywać. To więcej niż pewne. W łazience, zwłaszcza jeśli korzystają z niej dzieci, sprawdzi się głębsza umywalka. Koniecznie dobrze dobierz do niej baterię. Sugeruj się jej funkcjonalnością, wygląd naprawdę jest tu drugorzędny.

Błąd nr 3. Umywalka tuż obok kabiny prysznicowej

W małych łazienkach w bloku to częste rozwiązanie. Ba, sama też tak mam. I oczywiście żałuję! Woda z umywalki chlapie i brudzi zewnętrzną ścianę kabiny. Podobnie rzecz wygląda z myciem zębów przy umywalce, szczególnie jeśli korzystają z niej dzieci. 

Błąd nr 4. Brak szafek i innych mebli do przechowywania

Kiedy urządzałam swoją pierwszą łazienkę, o meblach do przechowywania... zwyczajnie zapomniałam. Dopiero po wielu eksperymentach z koszykami na detergenty czy papier toaletowy, okazało się, że czego jak czego, ale pakownej szafki w łazience nie może zabraknąć. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się właśnie zamykane szafki, a nie otwarte półki - w ten sposób unikniesz nieestetycznej wystawki z kosmetyków. Zawczasu warto też w szafkach zamontować dodatkowe gniazdka, np. do ładowania szczoteczek elektrycznych czy smartfonów. 

Błąd nr 5. Źle pomyślana strefa nad umywalką

Powierzchnia na ścianie bezpośrednio za umywalką to bardzo newralgiczne miejsce w każdej łazience. Jaki jest tu problem? Mydło, zacieki z pasty do zębów i woda sprawiają, że błyskawicznie się brudzi. Błąd, który często wskazują internauci, to dużo lustro montowane na linii umywalki. Może pięknie wygląda, ale szczególnie w domu z małymi dziećmi będzie wiecznie "zapaćkane". Nie warto też (z tego samego powodu) montować w tym miejscu ciemnych, a zwłaszcza czarnych płytek. Dokoła umywalki z kolei wielu osobom brakuje porządnego blatu na wygodne odłożenie kosmetyków czy innych przyborów łazienkowych.

Błąd nr 6. Brak bezkołnierzowej miski wc

WC bez kołnierza (czyli bez tej wewnętrznej krawędzi) naprawdę zrewolucjonizowało ten segment wyposażenia łazienki. Warto korzystać z nowych zdobyczy technologii, bo miska bezkołnierzowa (rimless) jest o niebo łatwiejsza do sprzątania, bardziej higieniczna i o wiele lepiej wygląda. W tradycyjnym kołnierzu zbierały się zanieczyszczenia i mikroby, co było często nawet źródłem nieprzyjemnego zapachu w łazience. Miski bezkołnierzowe eliminują ten problem na dobre!

Z tego samego powodu lepszym rozwiązaniem są miski wiszące, a nie stojące. Sprząta się je i czyści o wiele łatwiej i szybciej. 

Błąd nr 7. Wysoki brodzik w kabinie

Kiedyś był łazienkowych standardem. Dzisiaj - coraz częściej staje się mało estetycznym i niepraktycznym łazienkowym zawalidrogą. Dużo lepszym rozwiązaniem są niskie brodziki - łatwiej korzysta się z kabiny dzieciom i osobom starszym, mniejsze mamy ryzyko upadku przy wychodzeniu. No i zdecydowanie lepiej się taką kabinę czyści. 

Błąd nr 8. Kabina lub wanna z hydromasażem, kiedy nikt z niego nie korzysta

Hydromasaż to świetny wynalazek, nie ma co do tego wątpliwości. Natomiast montowanie urządzeń z taką funkcją, gdy nikt z domowników nie ma zwyczaju ani czasu z niej korzystać, mija się z celem. Podobnie jak kupowanie tanich systemów do hydromasażu, które szybko ulegną awarii. 

Błąd nr 9. Kabina z zakamarkami, które ciężko doczyścić

Jeśli chodzi o wybór dobrej kabiny do łazienki, internauci są zgodnie - im prostsza, tym lepsza. Im mniej zakątków, zawiasów, ukrytych zakamarków, do których czyszczenia możesz podejść jedynie ze szczoteczką do zębów, tym lepiej dla ciebie. Najlepszym rozwiązaniem są minimalistyczne, proste szklane tafle. Także wszystkie miejsca typu zawiasy, okucia itd powinny być zrobione w taki sposób, by szybko i łatwo dało się je wyczyścić. 

Błąd nr 10. Brak uzdatniacza do wody lub specjalnych filtrów zmiękczających

 Nie zawsze i nie w każdym domu da się je zamontować. Ale jeśli masz twardą wodę oraz jeśli masz możliwość montażu filtrów, usuną wiele popularnych łazienkowych problemów, takich jak zacieki z kamienia czy szybko psujące się baterie. Szczerze polecam!

Czytaj też: Jak urządzić klasyczną łazienkę? Porady i piękne zdjęcia

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także