PARTNER PORTALU
Remont łazienki krok po kroku. Praktyczne porady, dużo zdjęć

Remont łazienki krok po kroku. Praktyczne porady, dużo zdjęć

Autor: Urszula Tatur
15 kwi 2021 20:46

Remont łazienki to wiele decyzji, które musimy podjąć już na etapie planowania. To nie tyle wybór wzoru płytek, czy koloru mebli, co przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań, które uprzyjemnią nam chwile spędzane w łazience.

  • Remont łazienki kroku po kroku
  • 1. Zacznij od wyboru okładzin ściennych i podłogowych. W łazience najlepiej sprawdzą się płytki. Modne wzory to te inspirowane naturą.
  • 2. Wanna czy prysznic? Już na etapie planowania remontu musisz zadecydować, czy wolisz krótki prysznic, czy długie kąpiele w wannie. Podpowiadamy jak wybrać wannę i jakie kabiny odnajdziemy na rynku.
  • 3. W łazience coraz ważniejsze jest przechowywanie. Odpowiednio dobrane meble gwarantują nie tylko miejsce na akcesoria łazienkowe, ale też pomagają utrzymać porządek.
  • 4. Ważną rolę w łazience pełni umywalka oraz jej otoczenie. Szafka podumywalkowa, bateria i lustro tworzą jedną stylistycznie całość.
  • 5. Odpowiedni model WC zapewni higienę na co dzień.

 

Modne płytki do łazienki

Od kilku sezonów na szczycie listy płytkarskich trendów niepodzielnie królują imitacje naturalnych materiałów. Płytki jak drewno, kamień naturalny czy odwzorowujące powierzchnie betonu, to niekwestionowane hity. Miłośny drewna mogą wybierać w szerokiej ofercie kolorów i gatunków drewna, a formaty długich desek dodatkowo wzmocnią efekt naturalnej, drewnianej podłogi.

Najmodniejsze wśród imitacji kamieni są niewątpliwie płytki o wzorze marmuru. Marmur to synonim elegancji i kwintesencja dobrego smaku. Jego głównym atutem jest unikalny wygląd, z charakterystycznymi, nieregularnymi żyłkami, który dzięki nowoczesnej technice można odtworzyć na powierzchni płytek.

Wśród formatów coraz popularniejsze stają się te większe. Wielkoformatowe płytki to już nie tylko takie o wymiarach 80x80 cm, ale nawet 120x240 cm. Nadal modne są heksagony, chociaż te – w przeciwieństwie do gresów wielkoformatowych – znajdziemy w wersji mini, jako liczne elementy składające się na wzór ceramicznych dekorów czy tworzące plastry mozaiki.

Wanna w łazience

Jeszcze do niedawna dominował pogląd, że idealna wanna wymaga nie tylko dużej przestrzeni, ale również sporego budżetu. Tymczasem odpowiednio dobrany model ani nie przytłoczy wnętrza, ani nie zrujnuje portfela, za to zamieni łazienkę w prywatny salon SPA. W dużych, nowoczesnych łazienkach idealnie sprawdzi się długa i głęboka wanna wolno stojąca. Z kolei do małego pomieszczenia można wybrać albo tradycyjną wannę do zabudowy, albo specjalny model wolno stojący, który można zamontować przy ścianie. W trudnym do zagospodarowania narożniku, np. pod skosami, sprawdzi się wanna narożna.

Optymalnym rozwiązaniem są wanny akrylowe. Bardzo lekkie, dźwiękochłonne, przyjemnie ciepłe w dotyku, dostępne w wielu wariantach; ich gładką powierzchnię łatwo utrzymać w czystości. Wanna powinna być możliwie największa. Minimalna długość zapewniająca wygodę to 140 cm. Na rynku znaleźć można wiele efektownych form, utrzymanych w różnych nurtach stylistycznych – okrągłe, owalne, prostokątne, symetryczne i asymetryczne. Jednak wanna w minimalistycznym stylu daje większą swobodę w aranżacji łazienki.

Wygodny prysznic

Dla wielu osób prysznic bywa jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia. Pomaga się odprężyć, dodaje energii. Dlatego strefa prysznica powinna być zaprojektowana nie tylko funkcjonalnie, ale i estetycznie. Podstawą aranżacji strefy prysznica jest wybór kabiny. Na rynku odnajdziemy wiele modeli wpisujących się w różne przestrzenie. Do nich należą modele: narożne, prostokątne, kwadratowe, półokrągłe, asymetryczne, przyścienne, pięciokątne oraz walk-in. Można także zdecydować się na urządzenie wnęki prysznicowej w pojedyncze lub podwójne drzwi skrzydłowe. Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie kabiny niestandardowej, zaprojektowanej wedle indywidualnych potrzeb.

Współczesny brodzik ma już niewiele wspólnego z jednokolorowymi modelami z wysokim progiem o zestandaryzowanych wymiarach. Wykonany z nowoczesnych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych i wytrzymałych materiałów jest on zintegrowaną częścią wystroju łazienki. Dostępny w wielu rozmiarach oraz różnych wersjach kolorystycznych pozwala na stworzenie komfortowej przestrzeni o spersonalizowanym wyglądzie. Jeszcze większe możliwości aranżacyjne dają odpływy, które pozwalają na zachowanie jednolitej podłogi w całej łazience. To rozwiązanie pozwala stworzyć estetyczną, minimalistyczną i pozbawioną progów przestrzeń prysznicową.

Meble w łazience

W aranżacji łazienki obowiązuje zasada funkcjonalnego piękna. Meble muszą odpowiadać użytkownikowi pod względem stylu i kolorystyki, a jednocześnie być funkcjonalne, co zapewniają pojemne szuflady i praktyczne szafki z możliwością swobodnej aranżacji wnętrza. Wybierając meble łazienkowe należy zwrócić uwagę na wygodę korzystania. W szafkach podumywalkowych i szafkach z blatem najlepiej sprawdzają się szuflady, po otwarciu których widać wszystkie przechowywane w nich kosmetyki. W słupkach, szczególnie tych wysokich, najkorzystniejsze są drzwi, wówczas wszystkie produkty, które skrywa szafka są w zasięgu wzroku i znacznie wygodniej jest po nie sięgać. Dużą popularnością cieszą się dodatkowe wkłady stosowane w szufladach, które pomagają utrzymać porządek w produktach do makijażu i drobnych akcesoriach łazienkowych. Takie organizery szufladowe służą optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni i są praktycznym elementem wyposażenia mebli.

Wokół umywalki

Umywalka, bateria i lustro to obowiązkowe elementy wyposażenia tej strefy, z której w łazience korzystamy najczęściej. Musi być zatem estetyczna i funkcjonalna. Poszczególne elementy wyposażenia powinniśmy dopasować do własnych potrzeb, a jednocześnie zadbać o to, aby razem tworzyły spójną całość, dopasowaną po względem stylu, wielkości i kształtu oraz sposobu montażu.
Wraca modna na umywalki nablatowe, a te aktualnie oferowane modele charakteryzują się niezwykle cienkimi ściankami i wyraźnymi krawędziami. Takie stawiane na blacie szafki umywalkowej misy najlepiej skompletować z bateriami podtynkowymi, aby zapewnić sobie wygodę codziennych czynności. Innym rozwiązaniem będzie bateria stojąca – w takim przypadku warto wziąć pod uwagę modele umywalek nablatowych ze specjalną półką na baterie. Funkcjonalność strefy umywalki zdecydowanie podnoszą nowoczesne lustra z oświetleniem LED, którego barwę można dobrać w zależności od własnych preferencji.

Strefa WC

Wśród najnowszych rozwiązań do strefy w.c. prym wiodą sedesy bezrantowe, które gwarantują wysoki poziom higieny samej misy w.c. oraz toalety i deski myjące, które zastępują tradycyjne bidety. To urządzenia, które nie wymagają dodatkowego miejsca w łazience, ich montaż jest prosty, gwarantują natomiast komfort i wysoki poziom higieny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także