×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Salon kąpielowy - zobacz piękny projekt

Salon kąpielowy - zobacz piękny projekt

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
15 sty 2018 11:11
Aktualizacja: 15 sty 2018 12:13

Skąpana w kolorach morza łazienka zapewnia relaks niczym na dzikiej plaży, urozmaicony jednak zdobyczami nowoczesnych technologii.

Architekt Małgorzata Mataniak-Pakuła stworzyła niezwykłą strefę relaksu – SPA, które urządzić w domu może każdy posiadacz... niezagospodarowanej piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego. Pomyślałam sobie, że wiele osób ma niewykorzystane pomieszczenia tego typu, które można zaadaptować na domowe luksusowe SPA – opowiada autorka nietuzinkowego projektu.

Już na początku prac pojawił się spory problem – mianowicie, brak okna. Architekt potraktowała go jednak jako punkt wyjścia, na kanwie którego zbudowano oryginalną aranżację skąpaną w kolorach morza. Jeśli SPA ma być luksusowe to powinno się w nim znajdować piękne duże okno tarasowe – snuje swoją opowieść Małgorzata Mataniak-Pakuła.

Ten efekt osiągnęłam poprzez rezygnację z płytkowania ściany i przesłonięcie jej dekoracyjną, mięsistą tkaniną w kolorze opalizującego turkusu, która przywodzi na myśl morskie klimaty – dodaje. Wprowadzony do wnętrza materiał nie jest jednak wyłącznie dekoracyjnym detalem budującym atmosferę, ale także praktycznym elementem wyposażenia wnętrza, który pozytywnie wpływa na jego akustykę, niwelując powszechne w łazienkach wykończonych płytkami, echo.

Swobodnie opadająca wzdłuż ściany niczym morskie fale tkanina to nie jedyny morski akcent. Harmonizują z nią dekoracyjne dodatki w postaci zachęcających do wypoczynku poduch wokół wanny oraz napinanego sufitu górującego nad pomieszczeniem. Ten ostatni, za sprawą połyskującej powierzchni i koloru głębokiej toni morskiej do złudzenia przypomina odwróconą taflę wodną i – używając słów autorki projektu – przenosi na brzeg oceanu. Adekwatną oprawą dla morskich błękitów i turkusów są płytki ceramiczne z serii Ground Pietra marki Inalco o piaskowej kolorystyce.

Pomieszczenie, jak na prawdziwy salon SPA przystało, oferuje możliwość relaksu na wiele sposobów. Błogie lenistwo zapewnia wanna z hydromasażem zamontowana na wysokości podniesionej o 65 cm podłogi, orzeźwienie – dwustanowiskowa strefa prysznica z nowoczesnymi deszczowniami i dyszami masującymi, a odnowę dla ducha i ciała, usytuowana naprzeciwko łaźnia parowa. Wypoczynkowi sprzyjają nie tylko wakacyjna paleta barw, ale również odwołania do natury w postaci białych kamyków w strefie prysznica czy roślin doniczkowych tu i ówdzie ożywiających wystrój wnętrza. Całości dopełnia kominek z otwartym, panoramicznym paleniskiem.

PROJEKT: mgr inż. arch. Małgorzata Mataniak-Pakuła, Projektowanie wnętrz, szybkie metamorfozy

ZDJĘCIA: Marcin Sroka

Tekst: Anna Sołomiewicz

Projekt zrealizowany we współpracy z salonem Max-Fliz Katowice

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także