PARTNER PORTALU
Strzały amorów

Strzały amorów

Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Pod sufitem przemykają złotowłose amorki wypatrujące kogo by tu ugodzić strzałą miłości. Oczekiwanie, tajemnica, magia – niewielka łazienka przy małżeńskiej sypialni to perełka wystylizowana na włoski Renesans.

W tym domu nie ma zwykłego pomieszczenia. Wszystkie są niepowtarzalne, czasem wręcz z pogranicza baśni. Stylistycznie łączy je nawiązanie do włoskiego Renesansu. Pastelowe barwy, miękkie linie dekoracji, freski z mitologicznymi scenami, jak z obrazów Rafaela Santi czy Andrei Mantegna, są także w łazience przy sypialni państwa domu. Wizyta tutaj to podróż w świat sztuki dawnych mistrzów. Ich idee, przekute na potrzeby współczesności, znów zachwycają świeżością i udowadniają, że klasyka nie boi się przemijania wieków. Tematyka dekorujących łazienkę obrazów – namalowanych przez artystę plastyka Rafała Dębskiego – nieprzypadkowo kojarzy się z pięknem, miłością, harmonią. Ich zadaniem jest nie tylko cofnięcie czasu, ale i wyczarowanie aury wyciszenia oraz odpoczynku. Uwiecznione na suficie amorki zdają się faktycznie unosić w powietrzu w poszukiwaniu miłosnych celów. To efekt zastosowanej techniki malarskiej i podświetlenia podwieszonego sufitu. Wnętrze wizualnie stało się większe, jaśniejsze i, jak w renesansowych budowlach, otwarte na błękitne niebo.

Ekskluzywność łazienki podkreśliły złocone detale: armatura, grzejnik, akcesoria, gałka drzwi prysznicowych. Złotą ramą jest także otoczone lustro nad umywalką, w które zdają się zerkać boginie na obrazie obok. Zawieszone po jego bokach mosiężne kinkiety i wenecka roleta z jedwabiu w oknie upodabniają toaletę do przytulnego buduaru. Ważnym elementem stylizacji jest także ceramika sanitarna, z profilowanymi krawędziami i zdobieniami. Uwagę przykuwa zwłaszcza umywalka – z ceramiczną falbaną otaczającą misę i otworem przelewowym w kształcie serduszka. Sugestywnym tłem dla renesansowej scenografii są postarzane kafle na ścianach i ręcznie wykonane tynki. Podłogę pokrywają płytki imitujące stare drewno, zaś bogata oprawa drzwi przypomina portyk. Każdy detal aranżacji ożywia wspomnienia o wyprawach nad Adriatyk. Toaleta w towarzystwie bogiń jest gratką, która tutaj ma miejsce codziennie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także