Szybki remont w małej łazience. Aż 20 inspiracji na nową łazienkę!

Szybki remont w małej łazience. Aż 20 inspiracji na nową łazienkę!

Autor: Justyna Łotowska
08 lis 2022 13:09

Mała, ciasna łazienka bez okna? Aranżacja takiego pomieszczenia może być trudna… ale nie musi! Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby dobrze wykorzystać swoją przestrzeń. Zobacz też 20 pomysłów na małą łazienkę na nowo!

  • W małych łazienkach doskonale sprawdzają się szafy wnękowe, a także wszelkiego rodzaju zabudowy.
  • Innym świetnym rozwiązaniem, jest zastosowanie wysokich szuflad o pełnych bokach. Tym sposobem zyskujemy wewnątrz dodatkowe miejsce.
  • Niewielkie wnętrza prezentują się najlepiej, kiedy zastosujemy odcienie bieli oraz beżu. Bezpiecznym wyborem są stonowane, lekko przybrudzone odcienie niebieskiego oraz zieleni.
  • Znakomitym sposobem na ocieplenie monochromatycznego wnętrza będzie dodanie płytek imitujących drewno.
  • Czytaj też: Mała łazienka z prostokątną wanną: 10 pomysłów do mieszkania w bloku

W ostatnich latach średnia powierzchnia polskiego mieszkania znacznie spadła. Aż 73 proc. łazienek w polskich domach swoją powierzchnią nie przekracza 10 mkw. Stawia to przed nami nowe wyzwania związane z aranżacją wnętrz w naszych domach. Czy będziemy musieli wybierać między estetyką a użytecznością?

Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Paula Amonowicz, Deer Design. Fot. Zagórny Studio
Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Paula Amonowicz, Deer Design. Fot. Zagórny Studio

Mała łazienka - jak rozplanować miejsce na sprzęty?

Łazienka jest szczególnie problematyczna, ponieważ bardzo często znajduje się w najmniejszym pomieszczeniu, jakim dysponujemy w mieszkaniu. Przygotowując się do remontu łazienki, często skupiamy się bardziej na zmianie wystroju, zapominając, że to nie zdjęcie w social media – z tego pomieszczenia będziemy naprawdę korzystać!

- Warto poświęcić więcej czasu na poszukiwania i planowanie w taki sposób, aby rozsądnie zagospodarować i maksymalnie wykorzystać przestrzeń - mówi Michał Kichler manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. - W małych łazienkach doskonale sprawdzają się szafy wnękowe, a także wszelkiego rodzaju zabudowy. Przykładowo, pod blatem możemy umieścić wysuwany kosz na bieliznę, który nie tylko nie zajmuje dodatkowego miejsca, ale również pomaga w utrzymaniu porządku – tłumaczy ekspert.

Innym świetnym rozwiązaniem, jest zastosowanie wysokich szuflad o pełnych bokach. Tym sposobem zyskujemy wewnątrz dodatkowe miejsce. Co jeszcze? Minimalistyczny wygląd szuflad nadaje wnętrzu elegancji.

Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Dorota Pilor. Fot. Radosław Sobik
Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Dorota Pilor. Fot. Radosław Sobik

Jakie kolory w małej łazience?

Przestrzeń w pomieszczeniu zyskujemy jednak nie tylko dzięki praktycznym rozwiązaniom związanym z przechowywaniem. Warto zastanowić się również nad kolorami. Niewielkie wnętrza prezentują się najlepiej, kiedy zastosujemy odcienie bieli oraz beżu. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z ciemniejszych barw.

- Czarna armatura czy kabina prysznicowa może wygląda świetnie, o ile będziemy konsekwentnie dopasowywać do nich pozostałe elementy wyposażenia, takie jak uchwyt na papier czy kosz na śmieci - tłumaczy Michał Kichler.

Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętzza pracownia Vzorovo. Fot.  INKADR Fotografia wnętrz Natalia Kaczmarek
Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętzza pracownia Vzorovo. Fot. INKADR Fotografia wnętrz Natalia Kaczmarek

A może patchworkowe płytki do łazienki?

Jeśli chcemy trochę bardziej zaszaleć, warto zastanowić się nad patchworkowymi płytkami. Z kolorem należy jednak uważać, bo nawet drobna przesada na niewielkiej powierzchni będzie wydawała się
bardzo pstrokata.

Bezpiecznym wyborem są stonowane, lekko przybrudzone odcienie niebieskiego oraz zieleni. Znakomitym sposobem na ocieplenie monochromatycznego wnętrza będzie dodanie płytek imitujących drewno, do których też można dopasować inne elementy wystroju.

- W wizualnym powiększeniu przestrzeni pomoże zastosowanie kafli w dużych rozmiarach, które ułatwią również utrzymanie czystości w pomieszczeniu - przypomina ekspert.

Pomysł na małą łazienkę. Projekt Joanna Dziurkiewicz, Tworzywo studio. Zdjęcia Pion Poziom
Pomysł na małą łazienkę. Projekt Joanna Dziurkiewicz, Tworzywo studio. Zdjęcia Pion Poziom

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Przed remontem łazienki udajcie się na wycieczkę do najbliższego muzeum pałacowego. Lustra całe wieki wykorzystywano, by oszukać zmysł wzroku i nadawać pomieszczeniom głębi. Warto zatem wyposażyć łazienkę w duże, dobrze oświetlone lustro.

Na rynku dostępnych jest wiele podświetlanych opcji. Zanim jednak dokonamy zakupu warto się zastanowić - czy zależy nam tylko na walorach wizualnych, czy też bardziej praktycznych kwestiach?

– Idealnym rozwiązaniem będzie lustro multimedialne. Za pomocą dotykowego panelu możemy wybrać temperaturę barwową światła w zależności od potrzeb. Posiada ono także funkcję podgrzewania, dzięki której lustro szybciej odparowuje - mówi Michał Kichler.

Co więcej? Lustro multimedialne może pełnić również rolę głośnika. Jeśli zaś zdecydujemy się na zwykłe lustro ścienne, warto pomyśleć o zakupie mniejszego, przeznaczonego tylko do makijażu czy golenia.

Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Monika Staniec. Fot. Wojciech Dziadosz
Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Monika Staniec. Fot. Wojciech Dziadosz

LEDy do łazienki?

W niedużym pomieszczeniu bardzo wiele można zdziałać światłem. Trzeba to jednak dobrze przemyśleć. Należy podświetlać błyszczące elementy armatury, szafki oraz płytki, które odbijając światło, wizualnie zwiększają przestrzeń. Bardzo dobrze sprawdzi się tu sufitowe oświetlenie punktowe.

Dużo prostszym i wygodniejszym w montażu rozwiązaniem są taśmy LED, które możemy umieścić np. w okolicach umywalki lub przy suficie. Pomogą one w akcentowaniu odpowiednich elementów wystroju.

- Wiele osób unika silikonowych taśm ledowych z obawy przed zżółknięciem, a co za tym idzie – zmianą temperatury barwowej światła. Nie jest to zupełnie bezpodstawne, ale istnieją już na rynku rozwiązania, które zapobiegają tego rodzaju problemom - tłumaczy Michał Kichler.

Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Anna Krzak. Fot. Bartosz Jarosz
Pomysł na małą łazienkę. Projekt wnętrza Anna Krzak. Fot. Bartosz Jarosz

Aby prawidłowo poprowadzić remont łazienki, musimy go szczegółowo zaplanować. Zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, których w odpowiedzi na pomniejszające się z roku na rok mieszkania, jest coraz więcej. Jeśli na etapie projektu poświęcimy nieco więcej czasu na poszukiwania, nie będziemy musieli wybierać między przyjemnym dla oka wykończeniem a komfortem i funkcjonalnością.

Krótko mówiąc, działając w myśl zasady „raz a porządnie”, nie będziemy zaprzątać sobie głowy remontem łazienki przez wiele długich lat.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także