PARTNER PORTALU
Trawertyn na ścianach łazienki: pomysłowa aranżacja

Trawertyn na ścianach łazienki: pomysłowa aranżacja

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
20 paź 2009 12:05

Pejzaż we wnętrzu może się pojawić jako malowniczy widok z okna albo powieszony na ścianie obraz. W tym mieszkaniu naturalnym krajobrazem stała się łazienka.

Łazienka sąsiaduje z sypialniami rodziców i dzieci na poddaszu dwukondygnacyjnego domu. Właściciele życzyli sobie, by cały ten sypialniano-łazienkowy kompleks został urządzony w niezwykły, daleki od architektonicznych standardów sposób.

Jego aranżację powierzyli zatem artystce, scenografce, autorce „mebli z wyobraźnią” Dorocie Banasik-Bielskiej. Jak sama mówi, jej sposób projektowania rządzi się własną, odmienną logiką – chodzi nie tyle o to, jakie dobrać kafelki czy produkty jakiej firmy są dziś najbardziej „trendy”, tylko o opowieść, jaka ma być zawarta w danym wnętrzu. Ważny jest klimat, nastrój, artystyczny wyraz całości.

Łazienka inspirowana krajobrazem

W tej łazience opowiedziany został pejzaż. Na podłodze widać ciemną, spękaną ziemię – to płytki gresowe w kolorze przetartej brązem ochry. Ściany w całości wypełnił jeden materiał – niesłusznie niedoceniany, a jakże piękny polski trawertyn. Aby uniknąć wrażenia obcej naturalnym pejzażom monotonii, zastosowano go w różnej postaci: duże, oszlifowane płyty, kwadratowa kostka, nieregularne kamienie. Tak uformowane ściany przypominają skaliste morskie wybrzeże albo – jeśli ktoś nie lubi morza – górską ścieżkę.

A sufit? To oczywiście niebo: na metalowy stelaż naciągnięto wielką płachtę niebieskiego barrisolu, który gdzieniegdzie połyskuje świetlistymi punktami. Jako że łazienka znajduje się na poddaszu, „niebo” zaczyna się tuż nad umieszczoną pod oknem połaciowym wanną. Chyba że tym, co widzimy, jest zlewający się z morską taflą lazurowy horyzont... Ta dowolność interpretacji ma swój głębszy sens: w końcu głównymi bohaterami opowieści o wnętrzach są ich użytkownicy.

Pamiątki z podróży jako dekoracje łazienki

Właściciele kochają dalekie wyprawy i lubią kolekcjonować egzotyczne przedmioty. Ramy przygotowanego przez projektantkę pejzażu wypełnili zatem pamiątkami z podróży. Jednak najmocniejszym – dosłownie i w przenośni – akcentem w tym wnętrzu jest wykonana przez Jacka Zwoniarskiego umywalka. Jak zdradził w rozmowie autor – artysta rzeźbiarz – osobiście przez wiele godzin poszukiwał w kamieniołomach głazu o odpowiednich rozmiarach i charakterze.

Wszystkim zależało na tym, by maksymalnie ograniczyć ingerencję dłuta w jego kształt i zachować wrażenie naturalnej ciężkości i surowości kamienia. Artysta ociosał go zatem od dołu jedynie na tyle, by umożliwić transport i instalację rzeźby w łazience oraz wyżłobił wewnątrz misę, do której spływa woda. Powstała forma ma, zgodnie z autorską sugestią, nasuwać skojarzenia z zaklętym w kamieniu tajemniczym morskim stworem. Jako ciekawostkę dodać można, że tę „skamielinę” wnosiło po schodach... pięciu mężczyzn.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także