PARTNER PORTALU
Urządzamy łazienkę: praktyczne porady, piękne zdjęcia

Urządzamy łazienkę: praktyczne porady, piękne zdjęcia

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
19 kwi 2019 10:50

Jak urządzić wygodną i ładną łazienkę, która spełni wszystkie nasze potrzeby? Warto o tym pomyśleć już na etapie projektu.

Po kilku latach często odświeżamy mieszkanie malując ściany, przestawiając meble czy zmieniając dodatki. Łazienka zostaje z nami jednak na dłużej, a wprowadzenie w niej znaczących zmian zazwyczaj wiąże się z remontem i sporymi kosztami. 

Urządzając łazienkę inwestorzy skupiają się głównie na wyborze płytek, ich kolorze i fakturze - co odzwierciedla osobowość domowników i świadczy o ich guście. Tymczasem, aby łazienka była szyta na miarę, warto zwrócić uwagę na szereg zupełnie innych czynników, o których należy pomyśleć już na etapie projektu. Przede wszystkim konieczna jest analiza naszych przyzwyczajeń i potrzeb. Już samo określenie ilości osób korzystających z łazienki, przekłada się chociażby na liczbę ręczników i szlafroków, które gdzieś przecież trzeba zawiesić. Łazienka dużej rodziny i ta w mieszkaniu singla mogą mieć tą samą kolekcję płytek ściennych, ale muszą pomieścić inną ilość kosmetyków, rzeczy do prania czy urządzeń wymagających podłączenia do zasilania.

Użytkownicy są prawo czy leworęczni? Wydawałoby się, że w przypadku łazienki nie ma to znaczenia. Niejedna kobieta przyzna jednak, że podczas suszenia i układania włosów źle umieszczone gniazdo elektryczne prowadzi do wiecznie plączącego się przewodu suszarki, co może naprawdę irytować. Szczoteczki do zębów zwykłe czy elektryczne? A jeżeli elektryczne, to gdzie będą przechowywane (na blacie przy umywalce? ukryte w szafce?) i ile przewidzieć gniazdek, aby nie zostać z nieestetycznymi rozgałęziaczami i plątaniną kabli?  Warto także zwrócić uwagę, czy domownicy są przywiązani do konkretnej marki kosmetyków. Niektóre płyny do kąpieli czy profesjonalne szampony są sprzedawane w dużych pojemnikach - przy źle dopasowanej wielkości półek (np. w prysznicu) kosmetyki nie zmieszczą się, a wówczas trzeba będzie przelewać je do mniejszych opakowań, co może być uciążliwe.

Zobacz także Duża łazienka: dobre projekty architektów

Jeżeli w łazience panie będą wykonywały makijaż, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór oświetlenia przy lustrze. Pomoże w tym współczynnik oddawania barw CRI - kinkiet przy lustrze o CRI poniżej 80 sprawi, że makijaż perfekcyjnie wyglądający w łazience, w świetle dziennym może nas niemiło zaskoczyć. Im wyższy współczynnik CRI tym lepiej, ale już przy CRI na poziomie 90 uzyskamy efekt makijażu wykonywanego w świetle dziennym. Makijaż w łazience to nie tylko dobrze dobrane oświetlenie przy lustrze, ale także konieczność przygotowania miejsca na odłożenie kosmetyków podczas malowania się, o czym często się zapomina. Dobierając lustro i rozmieszczając oświetlenie należy także wziąć pod uwagę wzrost domowników, zaś osobom noszącym okulary może pomóc lustro na wysięgniku, które można do siebie przysunąć. 

Wydaje się, że po rozwiązaniu kluczowego dylematu pt. "prysznic czy wanna?" powinno już być z górki. Na co zatem zwrócić jeszcze uwagę? Kabina prysznicowa otwierana na zewnątrz często preferowana jest ze względu na łatwość czyszczenia (mniej zakamarków niż w kabinie z drzwiami rozsuwanymi). Jednak zostawiając po prysznicu otwartą kabinę, woda ścieka zalewając podłogę - producenci mają na to kilka rozwiązań: kabiny z drzwiami przesuwnymi, które uchylają się do czyszczenia, drzwi wahadłowe lub otwierane do środka. Większość producentów oraz szklarzy oferuje także powłokę ułatwiającą spływanie wody, co minimalizuje zacieki, ułatwia mycie i sprawia, że szkło dłużej jest błyszczące. Całkowite rozwiązanie problemu z twardą wodą i osadzającym się kamieniem zapewni nam instalacja zmiękczacza wody - zacieki na chromowanych bateriach, okuciach i fugach odejdą w zapomnienie.   

A jeżeli chcemy mieć wannę, a w przyszłości dodać parawan nawannowy? Wówczas baterię warto umieścić przy dłuższym boku wanny, aby parawan mógł się złożyć na ścianę (lub w przypadku parawanu zamontowanego na stałe nie trzeba było włazić do wanny, aby odkręcić wodę). Miłośnicy długich, gorących kąpieli zapewne ucieszą się z lustra z efektem antypary. Pomocny także będzie wentylator mechaniczny. I tu także warto przeanalizować swoje przyzwyczajenia: jeżeli irytuje szum wentylatora zapalanego razem ze światłem, można przewidzieć do niego osobny włącznik. Ciepłe ręczniki nawet w pochmurne, letnie dni zapewni nam z kolei grzejnik z dodatkową grzałką elektryczną. W sezonie grzewczym funkcjonuje jak standardowy grzejnik drabinkowy, poza sezonem możemy podłączyć go do prądu, żeby dosuszyć pranie czy podnieść temperaturę przed kąpaniem dziecka. 

Sprzątanie łazienki zazwyczaj nie jest ulubioną czynnością, dlatego warto zdecydować się na sedes podwieszany (łatwiejsze mycie podłogi) bez wewnętrznego kołnierza (mniej zakamarków wewnątrz misy). W miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody i zacieki z mydła sprawdzą się płytki ze wzorem. Jasny, gładki gres na podłodze wygląda z pewnością atrakcyjnie, ale będzie na nim widać każdy włos i pyłek. Pamiętajmy także, że podłoga w łazience nie powinna być śliska.

Dobry nastrój o poranku zapewni nam możliwość posłuchania muzyki. Na rynku są dostępne głośniki, które można wbudować w sufit, a nawet lustra z Bluetooth, dzięki którym włączymy z naszego telefonu ulubioną playlistę. Problem ze zbyt długim przesiadywaniem w łazience rozwiąże z kolei umieszczenie w niej zegara, który może być ciekawym elementem dekoracyjnym i uratuje nas przed spóźnieniem do pracy.

Oczywiście, jak zawsze kluczowa jest wielkość łazienki, nieraz trzeba iść na wiele kompromisów. Po dokładnej analizie swoich przyzwyczajeń i potrzeb łatwiej ustalić priorytety. Niekiedy okazuje się, że układ mieszkania pozwala na wstawienie pralki poza łazienką, dzięki czemu zyskujemy miejsce na dodatkowe szafki, większą wannę czy lepiej zaaranżowaną przestrzeń. Panuje przekonanie, że architekt zajmuje się dużymi łazienkami na pograniczu salonów kąpielowych. Ale to właśnie małe przestrzenie, w których każdy centymetr jest na wagę złota, są prawdziwym wyzwaniem - dobry fachowiec pomoże uniknąć błędów, wniesie nowe spojrzenie na projektowaną przestrzeń i rozwiąże szereg problemów technicznych i funkcjonalnych.

Łazienka to nie tylko pomieszczenie do kąpania. To miejsce, w którym się relaksujemy, szykujemy do pracy, kąpiemy dzieci, przechowujemy mnóstwo rzeczy, pierzemy, myjemy duże kwiaty, a często i suszymy pranie. Aby wszystkie te czynności były przyjemnością i aby łazienka odpowiadała naszym zwyczajom, nawykom i upodobaniom - musimy o nich pomyśleć już na etapie projektu. 

Tekst: mgr inż. arch. Justyna Mojżyk, właścicielka pracowni projektowej poliFORMA, www.poliforma.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także