Jakie biurko do home office? Ten pomysł może uzdrowić twoje plecy!

Jakie biurko do home office? Ten pomysł może uzdrowić twoje plecy!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2021 13:02

Bóle pleców, głowy i rąk, napięcie i sztywność karku, wady postawy – lista złych skutków nieprawidłowego siedzenia jest bardzo długa. Jak ich uniknąć?  Zadbaj o odpowiedni fotel i biurko. Zobaczcie ten prosty pomysł na regulowane biurko do home office!

 Choć przywykliśmy największą uwagę zwracać na dobór fotela, nie wolno zapomnieć o biurku. Warto zdecydować się na takie, które umożliwi zmianę pozycji podczas pracy i nauki.

Jak pokazują badania, już od kilku lat statystyczny Polak spędza w pozycji siedzącej większą część dnia. Siedząc: pracujemy, uczymy się, spożywamy posiłki, a nawet odpoczywamy np. podczas lektury czy wieczornego seansu. Zmiany spowodowane pandemią jedynie nasiliły ten trend. Trend, który jest bardzo niebezpieczny, gdyż długotrwałe siedzenie w nieprawidłowej pozycji może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, a zwłaszcza na stan kręgosłupa.

Jak wybrać dobre biurko do domu?

Najlepszą receptą i środkiem zapobiegawczym jest aktywność fizyczna. Ale nie tylko ona może przynieść nam ulgę. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiednie wyposażenie kącika pracy, a w przypadku dzieci – nauki. Oprócz fotela gwarantującego stabilne podparcie kręgosłupa, umożliwiającego płynną regulację i dostosowanie do specyfiki ciała użytkownika, konieczne jest również… odpowiednie biurko. Wysokość blatu, a także możliwość swobodnego ułożenia nóg, mają kolosalne znaczenie i bezpośrednio przekładają się na to, jaką pozycję zajmujemy – jak ułożona jest nasza miednica, kręgosłup, obręcz barkowa i ręce.

- Blat biurka powinien znajdować się na takiej wysokości, aby kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej był prosty. Standardowo umieszcza się go więc na poziomie ok. 72-75 cm. Tyle tylko, że w przypadku osób wysokich wartość ta może wynosić 80, a nawet 85 cm, zaś w przypadku dzieci – znacznie mniej. I tu rodzi się problem. Zwłaszcza gdy rodzice i dzieci w różnym wieku muszą pracować przy jednym stole. A to nierzadka sytuacja podczas nauki i pracy zdalnej. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.

Biurko z regulowaną wysokością blatu? Jest na to prosty sposób

Rozwiązaniem są systemy umożliwiające zmianę poziomu ułożenia blatu – takie jak np. stelaż elektryczny Futuro marki Rejs. Pozwala on na regulację wysokości w zakresie 625-1275 mm. Dzięki temu możemy dopasować biurko do konkretnej osoby, jej nawyków i stylu pracy. Przy Futuro możemy siedzieć w standardowym fotelu, ale również na piłce, czy specjalnym siedzisku wymuszającym odpowiednią postawę. Możemy przy nim również… stać. Zalecana przez ortopedów częsta zmiana pozycji nie stanowi żadnego problemu, a dopasowanie mebla (nawet do pozycji stojącej) zajmie dosłownie chwilkę.

Ale to nie wszystko. W przypadku pokoi dziecięcych, regulowany stelaż elektryczny do biurka umożliwia jego rośnięcie wraz z dzieckiem lub… dziećmi. To również idealne rozwiązanie, jeśli maluchy w różnym wieku dzielą pokój. W zależności od tego, które dziecko w danej chwili się uczy, blat można podnieść lub opuścić, tak by ułatwić zajęcie odpowiedniej pozycji. Bezpieczeństwo podczas regulacji zapewni zaś specjalny system, który zahamuje przesuwanie się blatu, gdy tylko napotka przeszkodę np. rączkę. Obniżać lub podwyższać blat możemy za pomocą prostego w obsłudze panelu sterowania – wystarczy przycisnąć odpowiedni przycisk i gotowe. Dokładna wysokość blatu wyświetli się na panelu.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także