PARTNER PORTALU
Klasyki designu: te meble produkuje się od 60 lat!

Klasyki designu: te meble produkuje się od 60 lat!

Autor: Justyna Łotowska
01 lut 2022 16:17

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji w portfolio klasyków marki Knoll. Zaprojektowane pod koniec lat 60. meble z serii Platner są nieprzerwanie produkowane i cieszą się nieustannym zainteresowaniem wielbicieli ponadczasowego i trwałego designu.

Amerykanin Warren Platner zaprojektował meble dla marki Knoll w 1966 roku poniekąd na przekór wybuchowi zainteresowania modernizmem z jego prostymi liniami i czystą geometryczną formą. Mówiąc słowami Platnera – Czułem, że jest miejsce na rodzaj dekoracyjnego, delikatnego i pełnego wdzięku projektu, nawiązującego do historycznego stylu Ludwika XV.

Na kolekcję składają się stoły, stoliki, krzesła i fotel, które wyróżnia przede wszystkim podstawa, wykonana z niklowanych, stalowych prętów.

– Proste linie i czysta geometryczna forma kolekcji są nawiązaniem do modernizmu, ale już dekoracyjne jej ujęcie to fantazja wybitnego projektanta. Takiego niezwykłego wyrazu nadają meblom misterne podstawy przypominające błyszczące snopy pszenicy – mówią architektki Karina Snuszka i Dorota Kuć z pracowni MoodWorks.

Podstawa ta powstaje w wyniku łączenia ze sobą setek zakrzywionych stalowych prętów mocowanych do okrągłych ram, co wymaga tysiąca spawów.

W kolekcji znajdziemy stół jadalniany oraz stoliki kawowe z blatami wykonanymi z jasnego lub przyciemnianego hartowanego szkła czy też marmuru. Pasują do nich dwa rodzaje krzeseł, stołek oraz obszerny fotel z tapicerowanymi miękko siedziskami. Wszystkie meble mają podstawy wykonane w tej samej technologii w wykończeniu z polerowanego niklu lub malowane na metaliczny brąz. Natomiast wielbicieli wyrafinowanej elegancji zachwyci wykończenie w 18 karatowym złocie, wprowadzone z okazji 50-lecia kolekcji.

Niezależnie od wersji meble mają niezwykle ozdobny, wręcz biżuteryjny charakter, trafiający w potrzeby współczesnego estety. Opierają się upływowi czasu i pasują zarówno do stylu nowoczesnego, glamour czy vintage, ale również do wnętrz klasycznych i minimalistycznych. Markę Knoll znajdziemy w showroomie MOOD.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także