Meble jak nowe. Czas na metamorfozę!

Meble jak nowe. Czas na metamorfozę!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
07 kwi 2021 08:56

Zmiana koloru mebli jest prosta i przyjemna. Należy jednak pamiętać o kilu zasadach. Czas więc na metamorfozę naszych mebli.

Ponad rok temu nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Pracujemy, żyjemy i odpoczywamy w tym samym miejscu, a więc swoich domach. Doświadczenie pracy zdalnej sprawiło, że zupełnie inaczej spojrzeliśmy na nasze mieszkania. Musieliśmy wygospodarować i urządzić miejsce przeznaczone do pracy i dostosować je do naszych potrzeb. Teraz czas na metamorfozę naszych mebli.

Potrzeba zmian

Połączenie pracy i życia w tej samej przestrzeni wywołało w ludziach potrzebę zmian  – kolorów ścian, zasłon, poduszek... Nawet zmiana małego elementu dekoracyjnego potrafi cieszyć. A co z meblami? Czy zmiana ich koloru jest możliwa? Oczywiście, że tak! Wystarczy wybrać odpowiednie produkty, aby z łatwością tchnąć w meble nowe życie. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu pewnych zasad.

Szafki kuchenne

Nowy „look” szafek został osiągnięty za pomocą emalii satynowej Advance 79” (dostępnej również w wysokim połysku) w szaro-beżowym odcieniu. W związku z tym, że meble nie były wcześniej niczym pokryte (wykonane z surowego drewna), wymagały odpowiedniego przygotowania podłoża. Użyto gruntującej farby izolującej „resh Start 046. Wcześniej podłoże zostało przeszlifowane drobnoziarnistym papierem ściernym i bardzo dokładnie odpylone.

Co bardzo ważne, wspomniany grunt można podbarwić pod pastelowe kolory emalii. Dostępna jest także specjalna wersja Fresh Start 046 oznaczona jako "04", którą można zabarwić na ciemne odcienie. To doskonałe rozwiązanie  – w sytuacji gdy "zarysuje się" emalia, spod niej będzie widoczna warstwa farby gruntującej w tym samym odcieniu.

Następnie po 24 godzinach od gruntowania (wymagany odstęp) szafki wykończone zostały dwiema warstwami wspomnianej emalii, zachowując przedział czasowy min. 16 godzin pomiędzy aplikacją każdej warstwy.

Emalię Advance 794 w wysokim stopniu połysku można wykorzystać do wykończenia np. drzwi. Dodatkowo świetny efekt uzyskamy malując tym produktem całą ścianę. 

Błyszczące laminaty, malowany MDF, okleina… co teraz?

Doskonałym przykładem jest widoczny na zdjęciu obok przepiękny, stylowy sekretarzyk, wykonany z MDF’u lakierowanego na „pełny połysk”.  W takim wypadku należy użyć specjalnej farby gruntującej Stix, która jest konieczna do stworzenia „pomostu przyczepnościowego” pomiędzy bardzo błyszczącym podłożem, a emalią. 

Stix przyczepi się praktycznie do każdej powierzchni, nawet do szkła. Musi jednak wytworzyć specjalne wiązanie z podłożem, które tworzy się po min. 3 dniach (na ekstremalnie gładkim i błyszczącym podłożu nawet na 5 dni). Po tym czasie utwardza się i osiąga maksymalną przyczepność. Teraz można nanieść emalię.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także