Meble kuchenne - sposoby na ponadczasową zabudowę

Meble kuchenne - sposoby na ponadczasową zabudowę

Autor: mg
23 wrz 2019 12:35

Zakup kuchni to inwestycja na lata, dlatego klienci poszukują rozwiązań  trwałych, bazujących na materiałach wysokiej jakości, a przy tym takich, których styl nie przeminie po jednym sezonie. Najlepiej w te oczekiwania wpisują się kuchnie utrzymane w szeroko pojętej stylistyce nowoczesnej. Tym niemniej trzeba pamiętać, że nowoczesność w aranżacjach kuchennych także niejedno ma imię.

Dostępna na rynku oferta stanowi przekrój wszystkich modnych aktualnie stylów, poczynając od klasycznych, wśród których prym wiodą rustykalne i nawiązujące do prowansalskiej stylistyki, a kończąc na nowoczesnych, w tym przeznaczonych do aranżacji kuchni loftowych.

Przy takiej ilości możliwych wyborów klienci niejednokrotnie zadają sobie pytanie, którą zabudowę kuchenną wybrać, żeby służyła latami. Jak sprawić, aby była szykowna, komfortowa i zachwycała elegancją nawet po wielu sezonach użytkowania?

Zabudowa meblowa powinna odzwierciedlać aktualne trendy, a jednocześnie bazować na elementach, które są uniwersalne i ponadczasowe – podpowiada Sylwia Kowalska-Mikutel, projektantka firmy Kam. Warto postawić na dobrą jakość i dyskretną, nowoczesną elegancję, połączone z praktycznymi rozwiązaniami i komfortem, bo one nigdy nie wychodzą z mody.

Umiar jest dobrą receptą zarówno w przypadku nowoczesnej zabudowy meblowej, jak i tej klasycznej. W praktyce nie oznacza on wcale, że kuchnia musi być minimalistyczna, ale warto oprzeć się pokusie przepychu i zbytniej ozdobności na rzecz oszczędności formy i dodatków.

Im prostsza forma zabudowy meblowej, tym bardziej wytworny styl aranżacji – przekonuje Sylwia Kowalska-Mikutel. Wprowadzając zbyt wiele ozdobników w sylwetce mebli, musimy się liczyć również z tym, że dużo szybciej się opatrzą i za kilka sezonów – zamiast budzić podziw – będą raczej świadectwem kiepskiego gustu gospodarzy.

Ponadczasowa kolorystyka

Kuchnia pretendująca do miana ponadczasowej sięga zwykle po stonowaną kolorystykę. Wśród dekorów prym wiedzie drewno ze swoim naturalnym pięknem. Jego subtelny urok i niewymuszona elegancja sprawiają, że wnętrze wygląda szykownie, zachowuje przy tym wizualne ciepło i przytulność. W grupie dekorów drewnianych dominują jasne odcienie, o delikatnym rysunku i lekko zarysowanych słojach, które jednak nic nie tracą ze swojej naturalności. Bardziej wyraziste dekory drewniane, noszące niejednokrotnie ślady naturalnego zużycia i zdobione mocno podkreślonymi sękami, również występują we współczesnych kuchniach, ale stanowią przede wszystkim domenę zabudów loftowych i wprowadzane są w postaci akcentów, np. na blatach kuchennych.

Nie należy zapominać, że rysunek drewna stanowi doskonałą bazę dla bardziej wyrazistych dodatków kolorystycznych, jeżeli się na takowe zdecydujemy. Na nie również jest miejsce w kuchni, która pretenduje do miana ponadczasowej. Tym niemniej pamiętajmy, że kolory i wzory należy dawkować z umiarem.

Upływowi czasu oprą się również uniwersalne, neutralne barwy, takie jak szarości, beże i brązy. Wśród kolorystycznych pewniaków są także biel i czerń, które nigdy się nie nudzą i zawsze będą na topie, niezależnie od aktualnie preferowanych trendów. Często wprowadzane są też zestawienia kolorystyczne – doskonale sprawdzają się na przykład fronty jednokolorowe ze wstawkami w kolorze drewna.

Co do rodzajów wykończenia powierzchni, to wciąż zdają się dominować połyski, ale konkurencja ze strony matów jest coraz wyraźniejsza i to maty obecnie – dzięki stonowanemu charakterowi – uchodzą za bardziej gustowne.

Zmodyfikowana nowoczesność

Polacy w ostatnim czasie zdecydowanie preferują w aranżacjach kuchennych styl nowoczesny. Nowoczesna kuchnia to dziś przede wszystkim kuchnia pozbawiona zbędnej dekoracyjności, powściągliwa formalnie, ukrywająca wszystko za dużymi, jednolitymi frontami. Nawet kuchnie utrzymane w stylu klasycznym wyraźnie ewoluują w stronę lekkich, bardziej nowoczesnych form.

Należy jednak pamiętać, że nawet styl nowoczesny w ostatnim czasie zmienia swój wizerunek. Obok minimalistycznej zabudowy, stojącej pod znakiem gładkich płaszczyzn frontów, pojawiają się również elementy urozmaicające bryłę mebli i przełamujące jednolity rytm wyznaczony przez proste linie – są to szklane witryny i otwarte półki, często ustawione asymetrycznie i tworzące oryginalne kompozycje.

Znajdujące się w rzędzie górnych szafek witryny szklane sąsiadują z gładkimi powierzchniami pełnych frontów. Nadają przy tym zabudowie lekkości i bardziej reprezentacyjnego charakteru.

Do nowoczesnej kuchni powróciły też otwarte półki. To jeden z najprostszych sposobów na spersonalizowanie zabudowy meblowej i wykreowanie niepowtarzalnego wnętrza. W modnych aranżacjach kuchennych stawiamy na różnorodność, łącząc półki o różnych formach i rozmieszczając je w nieregularny sposób.

Innym ciekawym zabiegiem jest stosowanie asymetrycznej zabudowy zamiast uporządkowanych szafek tej samej wielkości. Ten pozorny nieład opiera się na starannie zaprojektowanej zabudowie z otwartymi i zamkniętymi przestrzeniami. Taki nieregularny układ personalizuje zabudowę i jednocześnie dynamizuje przestrzeń kuchenną.

Warianty kuchennej nowoczesności

Styl nowoczesny realizuje się w kuchennej zabudowie na wiele sposobów. Zwykle kojarzony jest z monolitycznymi zabudowami, na które składają się duże jednolite, bezuchwytowe fronty, często wykończone na wysoki połysk. W połączeniu z nowoczesnymi akcesoriami meblowymi i wysokiej klasy sprzętem agd tworzą istne kuchenne laboratorium. Nieco sterylne i chłodne w odbiorze, ale zoptymalizowane pod względem funkcjonalności.

Ciekawym wcieleniem kuchennej nowoczesności jest kuchnia skandynawska. Choć bazuje ona na prostych, nieskomplikowanych bryłach, to – w przeciwieństwie do kuchni minimalistycznej – ascetyczne formy mebli przełamane są ciepłymi akcentami drewna. Naturalne elementy to must have stylu skandynawskiego. Doskonale komponują się one z bielą i szarościami, dominującymi kolorami aranżacji inspirowanych klimatem dalekiej Północy. Oczywiście, w kuchni skandynawskiej ważną rolę odgrywa światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne, stąd należy pamiętać o przestronności wnętrza i jego odpowiednim doświetleniu.

Najbardziej ekstremalną wersją nowoczesnych wnętrz kuchennych są kuchnie industrialne (loftowe). To propozycja dla osób nie bojących się odważnych rozwiązań aranżacyjnych. Wybór tego typu stylistyki zwykle podyktowany jest charakterem aranżowanego wnętrza – kuchnie loftowe powstają bowiem w pofabrycznych pomieszczeniach, starych kamienicach lub odpowiednio wystylizowanych apartamentach. Ich żywiołem są naturalne materiały, często noszące ślady zużycia – szczotkowana stal, beton, surowe drewno. Meble kuchenne w kuchni loftowej powinny być proste lub mieć geometryczne kształty – jeżeli frezowane, to tylko delikatnie. Niekiedy powstają one z materiałów pochodzących z recyclingu. To wszystko na tle niewykończonych, ceglanych ścian, dużych okien i wyeksponowanych fragmentów instalacji. Kuchnie loftowe lubują się też w kontrastach, stąd nie dziwią występujące w nich obok siebie na przykład stare i nowe materiały.

Kuchnie w stylu nowoczesnym są pierwszym wyborem Polaków. I pewnie nieprędko to się zmieni. Tym niemniej rozumienie nowoczesności w zabudowie meblowej podlega nieustannym zmianom, a dzięki temu wciąż jest to styl „świeży”, a przez to uniwersalny.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także