
Meble w salonie: kredens to świetny pomysł na przechowywanie! Dużo zdjęć!
Okazała, skrzyniowa konstrukcja często zdobiona przeszkleniami i półkami, wyjątkowa precyzja wykonania oraz piękny element jadalniany – to musi być kredens! Czy warto mieć dziś kredens w salonie albo kuchni? Jeśli kochasz styl rustykalny, prowansalski, retro czy skandynawski, musisz go mieć!

- Historia kredensu jako mebla związanego z jadalnią i jedzeniem rozpoczyna się jednak w XV wieku, kiedy to w przechowywano w nim potrawy dla państwa, sprawdzone przez służbę jako te jadalne i niezatrute. Od tego też pochodzi słowo „kredens” - „credo”, czyli „wierzę”.
- Kredens to mebel sentymentalny. Kojarzy się z babciną spiżarnią, w której znajdziemy różnego rodzaju smakołyki.
- Jakie kredensy są najmodniejsze w tym sezonie? Jak wskazuje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz Domar, wciąż królują te klasyczne wersje, doskonale wpasowując się w style rustykalne, skandynawskie czy prowansalskie:
Kredens, prócz sprawowania roli gustownego elementu aranżacyjnego, w funkcjonalny i kompaktowy sposób przechowuje różnego rodzaju wyposażenie, w tym całe komplety sztućców, naczyń lub bielizny stołowej.

Skąd wziął się w naszych domach kredens?
Historia kredensu jako mebla związanego z jadalnią i jedzeniem rozpoczyna się jednak w XV wieku, kiedy to w przechowywano w nim potrawy dla państwa, sprawdzone przez służbę jako te jadalne i niezatrute. Od tego też pochodzi słowo „kredens” - „credo”, czyli „wierzę”.
- Kredens był gwarancją „wiary” w to, że potrawy w nim przechowywane są sprawdzone, jadalne i zdrowe. Posiadał masywną konstrukcję opartą na skrzyni, służącą do przechowywania sprzętu stołowego. Około 1500 roku, czyli w czasie włoskiego renesansu, jego forma ewoluowała do wyposażenia łączącego cechy skrzyni i szafy, zyskując przy okazji bardziej wytworny wygląd, często zdobiony kunsztownymi dekoracjami rzeźbiarskimi. Chowano w nim gustowne naczynia, misy czy dzbany, które chroniła niska, szeroka zabudowa zamykana z przodu na drzwiczki. W późniejszym czasie, forma kredensu przekształciła się do mini „wieżowca” kuchennego – tak jak kredensy należące do mebli kolbuszowskich z XVIII-XIX wieku – mówi Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar.

Kredens - staroświecki mebel, który kochamy do dziś!
Ekspertka zauważa również, że choć w XXI wieku ten wyjątkowo urokliwy mebel nie jest już tak popularny, jak wieki wcześniej, jego nowe wersje wciąż ozdabiają nasze wnętrza:
- Kredens to mebel sentymentalny. Kojarzy się z babciną spiżarnią, w której znajdziemy różnego rodzaju smakołyki. Pamiętajmy jednak, że aktualnie ten sentyment zyskał nowoczesną formę, dopasowaną do zmieniającej się zabudowy meblowej, niekiedy „zabierającej” funkcje kredensu. Z tego względu pozostaje on wyjątkowym elementem ozdobnym - tak jak model stworzony w 2016 roku przez Piotra Polka. Jest to kredens z przepięknego, czereśniowego drzewa z uchwytami z metalu młotkowanego, wpasowujący się w cudownie geometryczny nurt art déco.

Czy kredens może być nowoczesny? Pewnie!
Jakie kredensy są najmodniejsze w tym sezonie? Jak wskazuje Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz Domar, wciąż królują te klasyczne wersje, doskonale wpasowując się w style rustykalne, skandynawskie czy prowansalskie:
- Oczywiście ta popularność zdobionych kredensów nie oznacza, że jego nowoczesna wersja z gładkimi, prostymi frontami nie wpasuje się do tych bardziej surowych wnętrz. Jest to mebel na tyle uniwersalny, iż odnajdzie się w różnego rodzaju nurtach architektonicznych. Przy stylu rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim, będzie on z drewna albo forniru, czyli naturalnej okładziny drewnianej. Natomiast w przypadku nowoczesnych wersji, jego konstrukcję ozdobi lakier, a nawet laminat.

Kredens do jadalni, salonu i kuchni
Warto wspomnieć, że kredens nie musi „mieszkać” jedynie w kuchni, tak jak to zazwyczaj kojarzymy z dziecięcych lat oraz wizyt u naszych dziadków i pradziadków. Współcześnie mebel doskonale sprawdzi się w otwartych salonach, połączonych z jadalnią lub kuchnią, dzięki czemu możemy blisko przechowywać najpotrzebniejsze wyposażenie kuchenne, a stylowy design mebla dopełnienia wystrój pomieszczenia.
Architektka dodaje, że choć design kredensów wciąż trzyma się pewnych znanych standardów, w wybranych stylistykach zyskuje on pewne charakterystyczne akcenty. Dlatego też mebel ten doskonale nadaje się do wielu różnorodnych aranżacji, łączących zupełnie odrębne style, doskonale z nimi współgrając.