PARTNER PORTALU
Oświetlenie meblowe: poznaj nowoczesne rozwiązania

Oświetlenie meblowe: poznaj nowoczesne rozwiązania

Autor: Katarzyna Masłowska
03 marz 2020 13:02

Inteligentne, designerskie i ekologiczne – takie jest dzisiejsze oświetlenie. Zmieniły się nie tylko atrybuty, lecz także funkcje, jakie światło pełni w domu. Oświetlenie nowej generacji to znacznie więcej niż tylko użyteczne rozwiązanie.

Światło jeszcze nigdy nie odgrywało w domach tak ważnej roli. Na przestrzeni ostatnich lat przekształciło się z rzeczy stricte praktycznej i użytkowej w coś znacznie bardziej wielofunkcyjnego.

Jaką rolę odgrywa światło?

Rola światła rośnie, ponieważ w dzisiejszych czasach wymaga się, aby oświetlona była każda strefa domu – w przemyślany, użyteczny i estetyczny sposób. Z tego powodu oświetlenie stało się nie tylko ważnym aspektem w kontekście funkcjonalności, ale także głównym tematem w dyskusji o wzornictwie. Światło pobudza emocje, buduje atmosferę i w znacznej mierze odpowiada za końcowy wizualny efekt w domu – twierdzi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia Häfele. Oświetlenie sprzyja relaksowi, odprężeniu, przygotowywaniu i spożywaniu posiłków, a także wielu innym rzeczom – dodaje.

Zobacz także: Nowoczesny salon - 20 dobrych projektów

Przełomem w oświetleniu było pojawienie się technologii LED. Wtedy wszyscy – od architektów przez projektantów, na domownikach skończywszy – dostrzegli wiele możliwości wynikających z wykorzystywania różnych źródeł światła. Energooszczędna i przyjazna środowisku technologia LED zaoferowała alternatywne rozwiązania.

To była prawdziwa rewolucja, w trakcie której weszliśmy w nowy wymiar oświetlenia domu – wspomina Maciej Wikorejczyk. Szczególny postęp osiągnęliśmy w przypadku oświetlenia meblowego, które dziś jest nawet ważniejsze od oświetlenia głównego – utrzymuje.

Świetlna rewolucja

Co się zmieniło? Wraz z wprowadzeniem LED-ów rozpoczęło się eksponowanie mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia domu, a także ich wizualnych atutów. Dzięki oświetleniu wszystko może być dekoracją, zresztą światło samo w sobie jest ozdobą.

Lepiej widać kolory, w strefach roboczych jest przejrzyście, wszystko jest doświetlone oczekiwanymi barwami światła i pożądanym natężeniem. Dokładnie tak jak chcą tego domownicy. Bogactwo oferty pozwala dobierać oświetlenie precyzyjnie do potrzeb. Co więcej, można nim sterować bezprzewodowo. Stało się bowiem nieodłączną częścią systemów inteligentnego domu, których działanie opiera się na nowych technologiach. To kolejny etap zmian, jakie nastąpiły w kilku ostatnich latach
Przykładem oświetlenia najnowszej generacji jest LooxX LED - system stworzony specjalnie dla meblarstwa. Sprawdza się zarówno w przypadku mebli kuchennych, jak i pokojowych, łazienkowych czy w garderobach. Oświetla przestrzenie i powierzchnie robocze, rozjaśnia szuflady, a także tworzy nastrój i dodaje klimatu. Jego główne zalety to rozbudowana możliwość konfiguracji, prostota instalacji, trzy grupy zasilania i certyfikacje. 

W trosce o środowisko

Coraz ważniejszy staje się także aspekt ekologiczny. Z myślą o ekologii powinniśmy wybierać oświetlenie LED, które będzie bez problemu działało przez wiele lat i zużywało mało prądu – wskazuje Maciej Wikorejczyk. 

Oświetlenie meblowe jest dziś zatem ogromną wartością dodaną, którą wykorzystuje się przy aranżowaniu kuchni i projektowaniu innych przestrzeni w domu. Systemy piątej generacji niewątpliwie wyznaczają kierunek dalszego rozwoju oświetlenia meblowego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także