Polski design: stół inspirowany kształtami prosto z natury. To projekt Wiktorii Lenart!

Polski design: stół inspirowany kształtami prosto z natury. To projekt Wiktorii Lenart!

Autor: Justyna Łotowska
28 marz 2022 15:18

Liczne prostokąty, ostre rogi i krawędzie w przestrzeni domu negatywnie wpływają na nasze samopoczucie – wprowadzają niepokój, są męczące dla mózgu i zaburzają swobodny przepływ energii. Dlaczego zatem umieszczamy w naszych wnętrzach meble, które potęgują uczucie zmęczenia? Polski producent mebli oraz Wiktoria Lenart, projektantka wzornictwa przemysłowego, mówią dość i prezentują stoły, które do wnętrz wprowadzają harmonię.

Właśnie ten sprzeciw był impulsem do stworzenia nowej linii stołów – Cells. Jak mówi Wiktoria Lenart, projektantka odpowiedzialna za proces projektowy na zlecenie polskiej firmy Ragaba: Stoły te zostały zaprojektowane dla wszystkich, którzy oprócz patrzenia na produkt chcą także go doświadczać i odczuwać. Jeśli ktoś zakocha się w tej formie, to na pewno znajdzie wersję dla siebie i swojego wnętrza.

Owalny stół - dlaczego lepszy niż prostokątny?

Nasze domy, mieszkania oraz ich wyposażenie są oparte na prostych liniach, kątach i osiach symetrii. Jednak takie otoczenie jest dla człowieka nienaturalne, a ostre kształty wprowadzają do przestrzeni niepokój. Intuicyjnie szukamy ciepła, delikatnych tekstur i kształtów. Naturalne, lekko płynące kształty koją i dają poczucie harmonii we wnętrzu. Kąty proste są męczące dla naszego mózgu, natomiast kształty inspirowane naturą pozwalają mu odpocząć.

- Inspiracji do projektu było kilka, ale tą dominującą są miękkie, bioniczne kształty np. form komórek krwi w naszych ciałach. Trudne doświadczenia czasu pandemii sprawiły, że część z nas na nowo spojrzała na swoje domy. Weryfikowaliśmy, czy dobrze się w nich czujemy albo co możemy w nich poprawić, żeby i nasze samopoczucie na tym skorzystało. A zaokrąglone kształty i linie są dużo bardziej przyjazne w odczuwaniu przez człowieka, są dla nas naturalne – mówi projektantka.

Szeroka gama modeli

Stoły Cells są inspirowane naturą, jej ogromną różnorodnością i zmiennością zachodzących w niej procesów. Dlatego ich wyróżnikiem są nieregularne kształty oraz różnorodność barw i modeli. Tak jak grupa krwi definiuje pewne predyspozycje i potrzeby człowieka, tak stoły Cells pozwalają zdefiniować charakter wnętrza.

Producent oferuje trzy wersje blatów stołów – o kształcie w obrębie kwadratu, prostokąta oraz nieregularnym, przeznaczone dla 6-8 osób. Blaty można dowolnie zestawiać z wysokościami nóg, tworząc tym samym odpowiedni do naszego wnętrza typ stołu lub ławy kawowej.

Taka możliwość personalizacji sprawia, że stoły Cells znajdą zastosowanie zarówno w salonie, jadalni czy domowym biurze. Doskonale sprawdzą się jako efektowna lada barowa, wyspa kuchenna, wygodny stół jadalny, elegancki stół konferencyjny czy intrygujący stolik kawowy.

Kolor wpisany w DNA

- Od początku istnienia marki Ragaba jej motywem przewodnim jest kolor i jego wpływ na umysł, ciało i emocje. Tym razem, w przypadku stołów Cells, kolory mają wzmacniać przekaz płynący z kształtów, wprowadzać do wnętrza harmonię i ciepło – mówi Justyna Bielawska, założycielka marki Ragaba.

Kolekcja dostępna jest w naturalnej okleinie jesionowej z naturalnego drewna oraz 17 wybarwieniach w wersji matowej ze specjalną, łatwą w czyszczeniu powłoką S-Matt odporną na plamy i odciski palców. Powłoka posiada wzmocnioną odporność na zarysowania, a w przypadku miejscowych uszkodzeń można poddać ją samonaprawie używając ciepłej ściereczki. Większe uszkodzenia natomiast usuniemy, prasując blat żelazkiem przez ściereczkę.

Wiktoria Lenart 

Doktor Wzornictwa Przemysłowego na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i członkini Polskiego Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych.

Od 2013 r. z powodzeniem łączy swoje dwie pasje: działalność dydaktyczną i naukową oraz prowadzenie swojego autorskiego studio, gdzie projektuje dla przemysłu. Jej głównym obszarem zainteresowań jest przestrzeń pracy człowieka i zagadnienia „ergonomii prywatności”. Wiktoria wierzy w ergonomię i funkcję przedmiotu. Niemniej funkcja to nie wszystko i dobrze by była czasami zamknięta w pięknej formie.

Laureatka licznych branżowych nagród m.in.: Design Alive Award 2020, Must Have 2020, 2016 i 2015 i Nagrody IF Design Award 2015.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także