PARTNER PORTALU
Różne oblicza szarości we wnętrzu - zobacz nowoczesną realizację

Różne oblicza szarości we wnętrzu - zobacz nowoczesną realizację

Autor: mg
26 cze 2019 13:47

Szare barwy, choć tak popularne w aranżacjach, wcale nie muszą być nudne, co pokazuje prezentowane wnętrze. Dzięki zestawieniu różnych odcieni i tonacji możemy zyskać unikatowy efekt głębi, a tym samym wykreować zaskakującą przestrzeń. Całość ożywią odpowiednio dobrane akcenty.

Trendy od kuchni

W tym projekcie ciemne barwy – czerń, ciemny grafit i oksydowany metalik – trafiły nie na salony, lecz do kuchni. Utrzymane w tej kolorystyce matowe fronty mebli i ściana tworzą spójną, jednolitą niemal powierzchnię, w której dodatki nabierają niepowtarzalnego charakteru. Taki zabieg pozwolił wizualnie wydzielić funkcjonalne strefy pomieszczenia oraz ustalić optyczną granicę między pokojem dziennym i obszarem przygotowywania posiłków.

W kuchni dominują ciemne barwy, a całość aranżacji ożywia blask światła rzucanego przez lampy. Fronty mebli utrzymane zostały w kolorze ściany, dzięki czemu stały się niemal niewidoczne. Warto zwrócić uwagę na matowe wykończenia, które podkreślają i wydobywają dodatkowo surowy charakter drewna – mówi Lena Kwietniewska, architekt pracowni Kodo Projekty i Realizacje.

Część jadalna została wizualnie oddzielona od kuchni. W strefie tej zastosowano jasną kolorystykę ścian oraz duże lustro, które optycznie powiększa przestrzeń. Warto zwrócić także uwagę na dyskretne detale. Nogi krzeseł utrzymane są w kolorystyce siedziska, z kolei metalowe uchwyty współgrają z frontami szafek. W całej części kuchennej dużą rolę odgrywa także geometria, oparta na liniach prostych – pionowych, poziomych, ukośnych – w postaci krawędzi blatów i ścianek bocznych mebli, żaluzji czy nóg stołu i krzeseł.

Salon w formie

Elementem oddzielającym optycznie część kuchenną od dziennej jest oryginalna wyspa. Niepowtarzalny charakter nadaje jej motyw zdobiący przednią i tylną ściankę. Ten oryginalny efekt uzyskano dzięki nietypowemu wykorzystaniu jasnych płytek ściennych, które ułożono w klasyczną jodłę.

Wyrazisty front wyspy koresponduje z wzorzystą tapetą na przeciwległej ścianie w salonie, stanowiącą niejako jej lustrzane odbicie. Tu również dominują prosta, oszczędna w wyrazie geometria oraz przestrzenne formy. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się konstrukcja utrzymanych w ciemnej kolorystyce schodów i minimalistyczne dodatki – wyjaśnia architekt.

Proste, wykonane z barwionego na czarno metalu kwietniki, półki naścienne, stolik kawowy, wielopunktowy żyrandol sufitowy subtelnie nawiązują do nieco industrialnego charakteru kuchni. Nieoceniona jest w tej kompozycji rola światła. Odpowiednia aranżacja punktów świetlnych, nadając czerni i szarościom ciepły, spójny z naturalnym brązem drewna odcień, wprowadza do tej surowej i oszczędnej w wyrazie przestrzeni domowy klimat.

Łazienka w jodełkę

Motyw jodełki zastosowano także w projekcie łazienki, dzięki czemu współgra stylistycznie z pozostałą częścią mieszkania. Znajdziemy w niej zarówno kontrasty, złożone z bieli oraz różnych odcieni szarości, jak i drewniane akcenty.

Największą uwagę w aranżacji łazienki przykuwa wydzielona szklaną taflą strefa prysznicowa. Do jej stworzenia wykorzystano ciemnoszare płytki, które ułożono w klasyczną jodełkę, pokrywając podłogę oraz jedną ze ścian. W efekcie otrzymano niebanalną kabinę kontrastowo odcinającą się od reszty pomieszczenia, utrzymanej w jaśniejszej tonacji.

Ciekawym zabiegiem jest zestawienie białej ceramiki z czarnymi dodatkami, w postaci przycisku spłukującego oraz armatury sanitarnej. Na zasadzie analogii do salonu i kuchni wnętrze ocieplają naturalne akcenty w postaci wykonanych z drewna elementów zabudowy szafkowej oraz oświetlenia. Całość tworzy spójną kompozycję – minimalistyczną i nowoczesną. Tym samym okazuje się, że szare wnętrza nie muszą być ani jednoznaczne, ani pozbawione wyrazu i wielowymiarowości.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także