Sypialnia z lustrem?

Sypialnia z lustrem?

Autor: Piotr Sawczuk
01 lut 2014 14:13

Do tej pory lustra zazwyczaj mieszkały w łazienkach. Drogą poprzez przedpokoje i korytarze, trafiały do salonów, a nawet sypialni, gdzie ostatnimi czasy zagościły na dobre. Czy na dobre wychodzi to również właścicielom domu?

Chociaż zasady feng shui kategorycznie zabraniają umieszczania luster w sypialni to klienci wciąż podpytują o ten szczególny detal i możliwości jego zastosowania w tym pomieszczeniu. Sypialnia jako miejsce odpoczynku, snu, relaksu nie powinna być „ubierana” w elementy, które mogą wytrącić nas z tego błogiego stanu. Często jednak nasze sypialnie pełnią dodatkowe funkcję jaką jest kącik do pracy, makijażu czy wręcz współstanowią funkcję garderoby. Wobec tego lustro niejednokrotnie jest po prostu detalem pełniącym strikte praktyczną rolę. - mówi projektantka Joanna Rembelska, Studio High Level Design.

Nie każde pomieszczenie nadaje się do zamontowania w nim lustra. Dużo zależy od wielkości naszej sypialni, poziomu nasłonecznienia lub oświetlenia, przestronności. Lustro trzeba wprowadzić do sypialni i je z nią zaprzyjaźnić. Atutem będzie, gdy stanie się ono praktycznym oraz dekoracyjnym dodatkiem.

Stylistyka i wielkość luster uzależniona jest oczywiście od kompozycji pozostałych elementów we wnętrzu. Poczynając od zdobnych ram, w których lubuje się styl glamour przez stalowe elementy i kryształowe szlify stylu art deco, po proste formy i naturalne materiały, z których wykonuje się ramy do luster podkreślających styl skandynawski. - tłumaczy Joanna Rembelska.

Lustra duże, małe, proste czy zdobione?

W przypadku dużych pomieszczeń, dobrze sprawdzają się lustra w grubej, drewnianej ramie, stojącej na podłodze. Takie lustro pozwoli na obejrzenie w lustrze całej sylwetki.

Jeżeli nasza sypialnia jest bogato wyposażona i "strojnie" przyozdobiona, musimy pamiętać by nie przytłoczyć jej kolejnym meblem. By nie przesadzić i lustro było widoczne, należy zainteresować się modelami, które możemy zawiesić na ścianie w prostej ramie, a nawet bez niej.

Warto zastanowić się również nad lustrem wyłącznie w formie ozdoby. Dobrym pomysłem będzie tu zastosowanie kilku luster bez ram, oddzielonych od siebie niedużą odległością. Powinny być one różnej wielkości. Przeznaczone są do sypialni bez przepychu. Nadają pomieszczeniu dynamizmu.

Kiedy sypialnia urządzona jest w bardzo prostym stylu, ramy lustra mogą być mocno ozdobne. Stanie się ono wtedy jednym z najważniejszych elementów wystroju tego pomieszczenia. Pamiętać należy, aby reszta wyposażenia, meble, dodatki, kolory, pasowały do głównego eksponatu. Ważną kwestią jest też odpowiednie oświetlenie lustra. Zdecydowanie powinno być ono zamontowane nad lustrem.

Lustra bez ram pomogą powiększyć optycznie sypialnię, a również uzyskać wrażenie przestronności. Trzeba pamiętać, że lustro nie powinno, a wręcz nie może być zamontowane w taki sposób, by podczas odpoczynku, bądź zasypianiu na łóżku, można było zauważyć swoje odbicie. Wpływa to niekorzystnie na spokój, a także może dekoncentrować. Dla tych wszystkich, którzy pomimo zasad, do których stosuje się kultura Wschodu pragną posiadać lustro w sypialni proponuję umieścić je za wezgłowiem łóżka. Będzie wówczas stanowić szlachetny detal i nie będzie absorbować odpoczywającego domownika. - dodaje Joanna. Nie można wieszać lustra również na przeciwko okna, ze względu na możliwość niekorzystnego odbijania światła oraz oślepiania promieniami słonecznymi.

Zastosowanie lustra w sypialni może mieć wiele wariantów. Można wykonać drzwi do szafy z lustrem zamontowanym od strony jej wnętrza, możemy również zakupić toaletkę z chowanym lustrem w jej blacie. - mówi Joanna. Podyktowane jest to oszczędnością miejsca, wygodą. Lustro może być pokaźnych rozmiarów i służyć nam jako praktyczny przedmiot codziennego użytku. Warto pamiętać, iż tak wyrazisty detal jakim jest lustro może podkreślać i wyznaczać swoisty charakter każdego wnętrza. - dodaje projektantka Studia High Level Design.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także