PARTNER PORTALU
Urządzamy minimalistyczne mieszkanie - najważniejsze zasady

Urządzamy minimalistyczne mieszkanie - najważniejsze zasady

Autor: bm
01 lip 2019 12:32

Urządzając wnętrza coraz częściej stawiamy na jakość, a nie na ilość. Ma to także związek z mniejszymi przestrzeniami w mieszkaniach, ale też oszczędnością czasu, którego nie chcemy spędzać na sprzątaniu. W dobie tego ograniczonego czasu coraz częściej na pierwszy plan wychodzi minimalizm – jako ideologia, ale i sposób życia.

W architekturze prostota brył to już stały trend, który odnosi się zarówno do budynków użyteczności publicznej, jak i osiedli mieszkaniowych. Takim przykładem jest m.in. Rybnicka Park wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”. Geometryczna forma i stonowane, jasne kolory są typowym przykładem wykorzystania tego nurtu w projektowaniu budynków mieszkalnych.Minimalizm w aranżacji wnętrz to przede wszystkim prostota, harmonia oraz brak dodatkowych ozdobników. Charakteryzuje go oszczędność detali. Takie przestrzenie wydają się większe, bardziej przestronne, świeższe i jaśniejsze. W aranżacjach stawia się na jasne barwy, zabudowy z gładkimi frontami, które chowają wszystkie rozpraszające uwagę elementy. Jakimi zasadami kierować się przy urządzaniu swojego mieszkania w stylu „mniej znaczy więcej”?

Po pierwsze - mniej przedmiotów

Ograniczenie w przestrzeni liczby przedmiotów sprawia, że elementy, na których nam zależy, wysuwają się na pierwszy plan, podobnie jak samo odpowiednie zaprojektowanie mieszkania. Przestrzeń staje się większa, bardziej zorganizowana, każdy detal przykuwa uwagę.

Po drugie - funkcjonalność i dobre samopoczucie

To, jak urządzamy nasze otoczenia, wiąże się ściśle z naszym samopoczuciem lub tym, jak chcemy się czuć, wracając do swojego domu. Minimalizm jest tego świetnym przykładem. Urządzając tak mieszkanie, trzeba poświęcić chwilkę na refleksje i przemyślenie tego, co jest dla nas ważne i co z rzeczy w naszym otoczeniu będziemy potrzebować najbardziej – tym samym wpływając na funkcjonalność każdej przestrzeni.

Po trzecie - harmonia

W minimalistycznych wnętrzach bardzo ważna jest harmonia, spokój i czystość. Zorganizowana przestrzeń wpływa na nasze samopoczucie. W czystym i przestronnym pomieszczeniu lepiej się śpi, odpoczywa i pracuje. W uporządkowanym mieszkaniu łatwiej jest się nam skupić i czujemy się spokojniejsi, gdy znajdują się wokół nas tylko najważniejsze rzeczy.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także