×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Wnętrze skrojone na miarę - zobacz inspirującą aranżację warszawskiego mieszkania

Wnętrze skrojone na miarę - zobacz inspirującą aranżację warszawskiego mieszkania

Autor: mg
25 lip 2019 11:57

Pomysł na kreację prezentowanego wnętrza wykiełkował z długich rozmów z jego właścicielką. Nic dziwnego, skoro w założeniu miało to być mieszkanie szyte na miarę, nie tylko potrzeb inwestorki, ale też jej osobowości.

Największym wyzwaniem dla Marty Wierzbickiej-Patejuk, projektantki tego mieszkania, było zmieszczenie na niewielkiej powierzchni (51 m2) dużej i wygodnej kuchni, stołu jadalnianego, dodatkowej garderoby, pokaźnej biblioteki, miejsca do pracy i... roweru.

W pierwotnym układzie mieszkania stały ścianki działowe, oddzielające kuchnię, przedpokój i salon. Cała trudność poległa na tym, by z jednej strony otworzyć przestrzeń i ją optycznie powiększyć, a z drugiej strony tak wydzielić poszczególne strefy, by wszystko miało swoje miejsce. Dlatego obszerna biblioteka powstała poprzez wyburzenie ściany i wkomponowanie zamiast niej regału dostępnego z dwóch stron: od strony salonu i strefy wejściowej. Sypialnia stała się osobnym pomieszczeniem z wygodnym łóżkiem, miękkim zagłówkiem, o przyjemnej, kojącej kolorystyce przybrudzonego różu. Stylistycznie projekt jest wyrazisty i spójny. Posiada wyraźne motywy kwiatowe i roślinne, nasycone kolory, ale nie jest barokowy. Nie jest też industrialny, pomimo czarnej, metalowej przegrody pomiędzy kuchnią a salonem, drewnianych blatów i parapetów. Szare i niebieskie zabudowy meblowe zostały zaprojektowane przeze projektantkę.

Projekt jest bardzo kobiecy i zmysłowy, wyrażający silną i świadomą siebie kobietę, która równocześnie ceni piękno, detal i elegancję. Każdy element jest tutaj przemyślany i nieprzypadkowy. Przepiękne tapety o niesamowitej kolorystyce są lekko tłoczone, wydaje się, jakby były wydrukowane na tkaninie. Nie odbijają światła płasko jak zwykłe fototapety, dodają głębi, elegancji, luksusu. Ściany w kolorze ciemnej zieleni są matowe, tak samo jak metalowa konstrukcja. Ale rozświetla je miedź - metal, który jest motywem przewodnim całego mieszkania. Welurowe zasłony, uszyte na wymiar, miękko otulają salon i sypialnię. Drewniana dębowa podłoga w salonie równoważy chłodne odcienie zieleni, niebieskiego i czerni. Podobnie jak drewniany blat stołu jadalnego i blatów roboczych w kuchni. Spójność i harmonia uzyskane zostały w dużej mierze właśnie poprzez reżim kolorystyczny. Bardzo odważnym elementem wnętrza jest zabudowa kuchenna w ciemnoniebieskim kolorze. Z wielu próbek, jakie wykonał stolarz, bwybrany został lekko metaliczny odcień. Meble w sypialni: łóżko i szafki nocne zaprojektowane zostały w jasnych kolorach z dodatkiem miedzi. Trudno było uzyskać technologicznie zamierzony efekt, więc przy ich produkcji wykorzystane zostały taśmy miedziane mające zastosowanie w przemyśle elektronicznym.

Przedpokój i łazienka są bardziej stonowane, utrzymane w kolorystyce bieli i szarości, co daje nieco oddechu. Zieleń, podobnie jak miedź, to jedyny kolor, który pojawia się w każdym pomieszczeniu, chociaż w różnej formie: liści na tapecie, na tkaninie, meblach, płytkach, żywych roślinach. Tak powstaje "urban nature", miejski kawałek natury we własnym domu. W takich wnętrzach czujemy się naturalnie i bezpiecznie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także