Zagospodarowanie przestrzeni narożnych w kuchni

Zagospodarowanie przestrzeni narożnych w kuchni

Autor: Anna Żamojda
27 gru 2013 18:02

Projektanci kuchni prawie zawsze stają przed wyzwaniem związanym z zagospodarowaniem przestrzeni narożnych. Na polskim rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które w mniejszym lub większym stopniu pozwolą na optymalne wykorzystanie tych z założenia trudnych miejsc.

Wśród producentów i importerów, którzy proponują rozwiązania do szafek narożnych wymienić należy takie firmy, jak: Rejs, Hettich, Blum, Peka, TCo. Trading Company, FGV, Ronach oraz Franke. W rynkowej ofercie znajdziemy zarówno półki obrotowe, półki wysuwane, szuflady narożne, jak też kosze, popularnie nazywane cornerami.

Półki obrotowe

Jednym z najbardziej popularnych, a przy tym najtańszych rozwiązań są półki obrotowe. W zależności od wielkości i głębokości oraz rodzaju szafki narożnej dostępne są one w kilku wersjach – pełnego koła, półkola oraz pośrednich (np. 3/4 czy ścięte). Szeroki wybór tego typu półek z drutu stalowego ma w ofercie Rejs. Firma proponuje w tym segmencie półki obrotowe z serii „Nova”, „Standard” oraz „Fina”. Niektóre z nich (1/2) mogą mieć mocowanie boczne (na słupki szafki) lub góra-dół (z drążkiem mocowanym do wieńców szafki), pozostałe (3/4, 4/4 i D) mają mocowanie góra-dół i w niektórych przypadkach mogą też być wyposażone w hamulec oraz regulację wysokości (seria „Nova”), bądź sam hamulec („Fina 3/4”). Najprostsze są półki z serii „Standard” (nie mają regulacji wysokości i hamulca).
Z kolei firma FGV Polska uwadze klientów poleca m.in. półki obrotowe „Giro” (kolekcja „Dolce Vita”). Zastosowano w nich hamulec centrujący, który zawsze ustawia półki w pozycji umożliwiającej zamknięcie frontu szafki – mówi Tomasz Dominiczak z firmy FGV Polska. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest szeroki wybór wykończeń – od chromu, poprzez szkło, aluminium, aż po drewno.
Na przełomie września i października br. firma TCo. Trading Company wprowadziła do oferty mechanizm obrotowy „ES-70D” (prod. Hetal). Został on zaprojektowany do szafek narożnych o kącie zamocowania drzwi 90°. Główną zaletą tego okucia jest elastyczność w zastosowaniu – mechanizm może być bowiem wykorzystany zarówno do szafek o wymiarach 90x90, jak też 80x80 cm. Ponadto zastosowany w okuciu teleskop dostosowuje je do wysokości szafki. Kolejne korzyści osiągnięto poprzez regulację wysokości drzwi oraz fakt, że krzyż łożyskowy i teleskop przy zamocowaniu nie wymagają zastosowania narzędzi.

Warto też zwrócić uwagę na propozycje firmy Ronach: szafki „Mondo II pro(arc” i „2K II pro(arc” (prod. Ninkaplast), przeznaczone do narożników o wymiarach 90x90 cm. Najważniejsze ich zalety to duża przestrzeń oraz swobodny dostęp do przechowywanych w narożniku produktów. Szafka „Mondo II pro(arc” wyposażona jest w tradycyjne fronty meblowe, mocowane poprzez wprowadzenie nowego mechanizmu składania frontów – opisuje Piotr Kłoniecki z firmy Ronach. Podczas otwierania drzwiczki są składane, wciągane do środka i automatycznie zamykane, co zdecydowanie ułatwia montaż frontów. Potrzebne do ich zamocowania adaptery otrzymujemy w komplecie. Dodatkowe zalety to: zintegrowany mechanizm cichego zamykania i większa stabilność (w nowej wersji ściany boczne obudowane są płytą meblową o grubości 16 mm).

Druga z wymienionych propozycji to wyposażona w wypukły front szafka narożnikowa „2K II pro arc”. Nowy typ końcowego profilu, zintegrowanego z panelem bocznym ułatwia przyłączenie „2K II pro(arc” do przyległych szafek – wyjaśnia Piotr Kłoniecki. Miękki materiał zastosowany w elastycznych częściach profilu kończącego gwarantuje gładkie zamknięcie, a nowy mechanizm „wypychania” frontu zyskał teraz delikatny system domykania.

Przedstawiciel firmy Ronach dodaje, że do nowych szafek w standardzie oferowane są półki systemu „pro(arc” z dekoracyjnym brzegiem. Są one wykonane z tworzywa i mają „wtopioną” w procesie produkcji matę antypoślizgową, dzięki której przechowywane produkty się nie przesuwają. Ponadto opcjonalnie do obu wymienionych szafek klient może zamówić nowy system oświetlenia wewnętrznego, a do szafki „2K II pro(arc” – bukową deskę do krojenia.

Kolejne interesujące rozwiązanie to obrotnica „Arena” z oferty firmy Peka (prod. Kesseböhmer). Są to półki z dnem do szafek narożnych z frontem na zawiasach, mocowane na osi. Występują w wersji drucianej lub z pełnym dnem „Arena” (płyta wiórowa pokryta laminatem i antypoślizgową powłoką). Półki te mogą być stosowane w szafkach o wymiarach 90x90 lub 80x80 cm. Wśród propozycji firmy Peka znajdziemy też karuzele „Revo 90” i „Revo 45” z frontem wjeżdżającym do wnętrza szafki. Po wykonaniu pełnego obrotu front „ustawia się” w pozycji wyjściowej. W przypadku „Revo 90” dwa fronty szafki ustawione są pod kątem 90ľ, natomiast w przypadku „Revo 45” front jest ścięty pod kątem 45ľ.

Półki wysuwane

Kolejnym sposobem na szafki narożne są półki wysuwane. Przykładem tego rozwiązania są najnowsze systemy „Le Mans” i „Le Mans Highboard” z oferty firmy Peka (prod. Kesseböhmer). Dzięki mocowaniu w dwóch punkach po obu stronach frontu, każda z półek wytrzymuje obciążenie do 20 kg. Półki wykonane są z laminowanej płyty wiórowej z antypoślizgową powłoką. Zarówno „Le Mans”, jak i „Le Mans Highboard” mogą być mocowane w szafkach z frontem o szerokości 45, 50 lub 60 cm.
Innym produktem tego typu są półki „Magnia”, które oferuje firma Ronach (prod. Ninkaplast). Rozwiązanie to umożliwia pełne wysunięcie półki z wnętrza szafki, natomiast nowy kształt półek gwarantuje maksymalne wykorzystanie wnętrza, bez blokowania dostępu do szafek sąsiadujących. „Magnia” wykonana jest z tworzywa o komórkowej strukturze – jest sztywna i wytrzymała, a jednocześnie lekka. Zaletami tego rozwiązania są też: niezależne obracanie, płynny ruch i niewidoczne okucia. Obecnie Ronach oferuje tego typu półki do szafek z frontami o szerokości 50 cm, ale od 2008 r. mają być wprowadzone pozostałe szerokości.

Cornery

Sporą popularnością na rynku cieszą się kosze wysuwane, tzw. cornery. Oferują je m.in. firmy Rejs, FGV oraz Peka. Wśród propozycji firmy Rejs dostępne są m.in. standardowe systemy „Corner Front” i „Corner Comfort”. W ramach linii „Maxima” te same systemy oferowane są w wersji udoskonalonej – z prowadnicami pełnego wysuwu oraz systemem cichego domykania. Kolejną propozycją firmy Rejs w segmencie koszy typu corner jest obrotowo-wysuwny „Corner Combo”, dostępny wyłącznie w ramach linii „Maxima” (z prowadnicami pełnego wysuwu oraz systemem cichego domykania). Rejs oferuje go w 2 wersjach: 3/4 oraz 4/4. Wśród cornerów na uwagę zasługuje też system „Duetto” z oferty firmy FGV Polska (seria „Dolce Vita”). Zastosowano w nim innowacyjny system „Asistec” – jest to zintegrowany zespół siłowników gazowych, umożliwiający płynne wysuwanie i wsuwanie koszy. Także w tym przypadku klienci mają do wyboru pełną gamę wykończeń (chrom, szkło, aluminium lub drewno). Z oferty firmy Peka warto wskazać systemy „Magic-Corner Standard” i „Magic-Corner Standard Highboard” (prod. Peka-Metall), mocowane do frontu szafki narożnej. Zamontowany w ramie hamulec zapewnia ciche i łagodne zamykanie. Dostępne są 2 wersje koszy: chromowane (wykonane z drutu) oraz z pełnym dnem „Arena”. Oba systemy mogą być stosowane w szafkach z frontem o szerokości 40, 45, 50 lub 60 cm. Najnowszą wersją „Magic-Cornera” w ofercie firmy Peka jest natomiast wyposażony w hamulec „Magic-Corner Comfort”, przeznaczony do szafki z frontem na zawiasach. Front szafki otwieramy w tym przypadku jedną ręką, a drugą wysuwamy przednie kosze – opisuje Magdalena Tomkiewicz z firmy Peka. Także tylne kosze można wysunąć na zewnątrz szafki, na niezależnych prowadnicach. „Magic-Corner Comfort” może być stosowany w szafkach z frontem o szer. 45, 50 lub 60 cm.

Szuflady narożne

Firma Blum jako optymalne rozwiązanie do narożników proponuje szafkę narożną z szufladami „Tandembox” z funkcją „Syncromotion”. Jej główne zalety to pełne wykorzystanie przestrzeni oraz komfort użytkowania – szuflada narożna z pełnym wysuwem zapewnia bowiem bezpośredni wgląd i dostęp do całej zawartości. Ponadto w szufladzie można zastosować system wewnętrznego podziału „Orga-Line”, który pozwala przystosować ją do przechowywania różnego rodzaju produktów i przedmiotów. Funkcja „Syncromotion” dotyczy ruchu frontów szuflady – podczas otwierania składają się one do środka, a przy zamykaniu wracają do pozycji wyjściowej. Dzięki temu zapewniony jest idealny układ szczelin i zachowana zostaje w narożniku optyczna linia frontów. Co ważne, „Syncromotion” umożliwia stosowanie frontów standardowych oraz ramowych bez konieczności zacinania krawędzi frontów o 45ľ. Dodatkowym atutem szuflady w porównaniu z koszem jest jej pełne dno, które gwarantuje, że zawartość ewentualnie uszkodzonych produktów sypkich nie przesypie się do niższych partii szafki.

Sortowniki odpadów

Kolejnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni narożnych jest zamontowanie w tym miejscu sortownika odpadów. Ma je w ofercie m.in. firma Franke, która w ramach serii „Trolley” do szafek narożnych o wymiarach 90x90 cm proponuje sortowniki „Optima”. Są one dostępne w 2 wersjach: na 2 rodzaje odpadów (2 pojemniki o pojemności 18 l) oraz na 3 rodzaje odpadów (2 pojemniki o pojemności 8 l i 1 pojemnik o pojemności 18 l).


Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także