PARTNER PORTALU
Jak powiększyć kuchnię bez remontu

Jak powiększyć kuchnię bez remontu

Autor: Marta Ustymowicz
08 lis 2016 08:57

Kuchnia mogłaby być większa? Remont i przeprowadzka mogą nie być potrzebne, jeżeli zastosujemy kilka aranżacyjnych rozwiązań. Sekretem jest ukrycie tego, co zbędne i postawienie na sprytne udogodnienia.

Uprość ruch
By kuchnia była większa, warto pozbyć się wszelkich przeszkód, które przeszkadzają w poruszaniu się po niej. Są nimi m.in. klasyczne drzwi otwierane po łuku. Można je zastąpić wariantem przesuwnym. Otwierając się po linii prostej, nie zabierają cennego miejsca. – Takie drzwi w wersji szklanej to doskonały wybór dla nowoczesnych kuchni. Doświetlają pomieszczenie, są bardzo estetyczne, a przy tym wytrzymałe. Kolejnym atutem jest to, że będziemy lepiej mogli wykorzystać miejsce, które do tej pory było schowane za skrzydłem otwieranym po łuku – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. okuć budowlanych w firmie Häfele.

Schowaj stoły i blaty
Łatwiejsza praca i ruch, a tym samym poczucie przestrzeni, będą możliwe po ukryciu takich elementów, jak stoły czy dodatkowe blaty. Efekt można uzyskać przez zastosowanie odpowiednich okuć meblowych. W rezultacie blat, potrzebny podczas przygotowania obiadu, można złożyć lub wsunąć do wnętrza kuchennej zabudowy (pod blat zamontowany na stałe).

Podobnie można rozwiązać kwestię stołu. Za mały stolik kuchenny mogą posłużyć blaty wychylane po łuku lub składane na zawiasie i zamontowane do ściany. Nie muszą zajmować miejsca, kiedy nie są potrzebne. Pozwalają na łatwe poruszanie się, a przy okazji pozwalają wygospodarować odrobinę miejsca na posiłek w tych kuchniach, gdzie tradycyjny stół się nie mieści.

Niech będzie płasko i gładko
- W przestronnej kuchni jest wiele linii prostych i gładkich powierzchni. Dzięki nim poczucie przestrzeni jest wyraźniejsze, ale ma to też zalety funkcjonalne – mówi Rafał Osiński. Zastosowanie takich rozwiązań, jak fronty bezuchwytowe czy nawet zabudowanie kuchni systemem przesuwnym jest nie tylko modne i dobrze wygląda, ale też ułatwia utrzymanie kuchni w porządku. Sprawia też, że małą kuchnię można skuteczniej wkomponować w aranżację salonu lub reszty niewielkiego mieszkania (np. kawalerki).

Zadbaj o fakturę i kolory
Optycznie powiększyć kuchnię pomoże też umiejętne użycie kolorów i faktur. Jeżeli jest połączona z salonem, to warto wykorzystać taką samą posadzkę dla obu części pomieszczenia, stawiając na jednolitą kolorystykę lub nawet podobną kolorystykę i formę mebli. Taka przestrzeń wyraźnie „urośnie” dzięki odpowiednio dobranym meblom – lekkim, niskim, wtapiającym się w tło ściany. W kuchni można też zastosować fototapety, a nawet lustra sprawiające wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Warto też pamiętać o podstawowej zasadzie, czyli tej, że wnętrza w jasnych kolorach naturalnie wydają się większe.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także