PARTNER PORTALU
Jak umeblować ogród - kilka ponadczasowych rad

Jak umeblować ogród - kilka ponadczasowych rad

Autor: mg
06 cze 2019 07:06

Wybierając meble do ogrodu, powinniśmy szukać wyposażenia odpornego na warunki atmosferyczne, a przy tym praktycznego i służącego nam przez lata.

Przy doborze mebli ogrodowych w pierwszej kolejności uwzględniamy wielkość powierzchni do zagospodarowania oraz dostępny budżet. Jednak najistotniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, powinny być właściwości materiałów użytych do ich konstrukcji – zwłaszcza w przypadku odporności na warunki pogodowe lub promieniowanie UV.  Czym konkretnie kierować się w doborze odpowiedniego materiału?

Najważniejsze jest to, aby meble ogrodowe były praktyczne, wygodne i jednocześnie trwałe. Materiał, z którego zostały wykonane, musi spełniać kilka istotnych kryteriów, zwłaszcza być wytrzymały na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, promieniowanie UV lub mróz. Surowiec powinien być nie tylko lekki i łatwy w obsłudze, ale także w konserwacji. Najpopularniejszymi obecnie tworzywami są aluminium i sztuczny rattan – podpowiada ekspert Bonami.pl, Marta Kmošenová.

Technorattan występując także pod nazwą poliratan, wyglądem przypomina swój naturalny odpowiednik, jednak jest od niego bardziej trwały. Materiał odporny jest na wodę, promieniowanie UV i mróz, a jego barwa pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych nie traci nic ze swojego piękna. Meble z poliratanu nie muszą być specjalnie konserwowane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z naturalnych materiałów - aby utrzymać tego typu wyposażenie w czystości, potrzeba tylko ściereczki i letniej wody z podstawowym środkiem czyszczącym. Oprócz tego, zaletą syntetycznego rattanu jest również niewielka waga, zapewniająca dużą funkcjonalność oraz stosunkowo niska cena.

Oprócz technorattanu, drugim najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli ogrodowych jest aluminium. Meble z aluminium są lekkie, mocne i nie poddają się korozji. Przystosowane do składowania „jedne na drugie”, pozwalają na chowanie ich w garażu na zimę i dzięki temu nie zajmują zbyt wiele miejsca. Blaty ​​mebli metalowych często wykonane są z hartowanego szkła, które można łatwo wytrzeć – co stanowi kolejną ich zaletę – podpowiada Marta Kmošenová.

Do produkcji mebli ogrodowych często wykorzystywane jest także drewno. Szlachetne drewno to prawdziwy klasyk, który nigdy nie wychodzi z mody. Drewniane meble są trwałe i wygodne. Podstawą ich solidności jest odpowiednia twardość drewna i precyzja wykonania. Dzięki temu wyposażenie będzie odpowiednio służyć przez wiele pokoleń. Coraz bardziej popularne jest drewno egzotyczne, zwłaszcza tek, akacja, durian, meranti lub eukaliptus. Są to materiały twardsze niż świerk lub sosna, a także bardziej odporne na warunki pogodowe. Meble ogrodowe z drewna egzotycznego powinny być olejowane raz w roku, aby zachować swój wyjątkowy charakter – podpowiada ekspert Bonami.pl. Marta Kmošenová.

 

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także