Jak ustawić narożnik w salonie? Porady, inspiracje. 10 pięknych projektów!

Jak ustawić narożnik w salonie? Porady, inspiracje. 10 pięknych projektów!

Autor: Justyna Łotowska
18 cze 2014 15:31

Jaki narożnik wybrać do salonu? Co sprawdzi się w małym mieszkaniu, a co w tym o nieco większym metrażu? I jak go dobrze ustawić? Dowiesz się więcej z naszego poradnika. Zobacz też piękne salony z narożnikami zaprojektowane przez polskich architektów

  • Podpowiadamy jak wybrać narożnik do salonu.
  • Przegląd narożników z polskich domów i mieszkań.
  • Piękne zdjęcia salonów o dużym i małym metrażu. 
  • Narożniki w różnych kolorach o różnej wielkości.

Kanapa to najważniejszy mebel w salonie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przewidywać, że to także mebel, na którym w waszym mieszkaniu spędzicie najwięcej czasu (oprócz oczywiście łóżka, ale to już zupełnie inna historia). Powinien więc być wygodny, funkcjonalny i ładny. Niełatwo połączyć te trzy funkcje, decyzję, jaką kanapę wybrać, należy więc podjąć wyjątkowo starannie. Częstym wyborem jest kanapa narożna, która sprawdza się przede wszystkim w małych wnętrzach (choć odpowiednio dobrana ozdobi także duży pokój).

Projekt: Zuzanna Pikiel i Agata Piltz, pracownia Pikiel & Piltz. Zdjęcie: Jakub Nanowski - Perspektywa

Jak wybrać narożnik do pokoju dziennego? Oto kilka rad.

1. Wybór narożnika zależy przede wszystkim od wielkości pokoju dziennego oraz funkcji, jaką mebel będzie w waszym mieszkaniu czy domu spełniał. Jeśli pomieszczenie, w którym ma stanąć jest niewielkie, wybierzcie mały, kompaktowy model (bez pełnych boków, za to np. z tzw. wyspą czyli leżanką, która pozwoli wyprostować nogi i ułożyć się wygodnie w czasie oglądania telewizji czy czytania).

Projekt: Decoroom. Zdjęcie: Marek Koptyński

2. Jeśli narożnik ma się znaleźć w większym pomieszczeniu, warto postawić na duży model - pomieści więcej osób, stanie się też ozdobą wnętrza i jego charakterystycznym elementem, a dla was punktem centralnym rodzinnego życia. Należy jednak trzymać się zasady: „mniej znaczy więcej”, czyli ograniczyć ilość mebli użytkowych oraz dekoracji do niezbędnego minimum. Nadmiar mebli powoduje „zagracenie” pomieszczenia,

3. Jeśli chcecie, aby narożnik mógł służyć też do spania (np. dla waszych gości), wybierzcie model rozkładany, najlepiej z pojemnikiem na pościel. 

Projekt: pracownia IdeabyMag. Zdjęcie: Pion Poziom

4. Producenci mebli oferują dużą dowolność aranżacyjną, zwłaszcza jeśli chodzi o meble modułowe. Możemy wybrać układ, wielkość i ułożenie poszczególnych elementów mebla, rodzaj i kolor obicia, a także dodatkowe elementy - warto z tego skorzystać, aby nasz narożnik spełniał wszystkie oczekiwania.

Projekt: CudnieBosko. Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska

5. Naturalnym miejscem ustawienia narożnej kanapy jest rzecz jasna narożnik pomieszczenia, zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń jest to rozwiązanie, które pozwoli nam oszczędzić przestrzeń. Ale narożne kanapy dobrze się też sprawdzą w roli mebli wydzielających różne strefy mieszkania. Pamiętajmy koniecznie, aby w takim wypadku wybrać mebel dobrze prezentujący się z każdej strony, także z tyłu. W ofercie producentów znajdziemy modele stworzone specjalnie do umieszczania pośrodku pomieszczenia, np. z praktycznymi półkami na tylnej lub bocznej ściance. 

Projekt: Renata Blaźniak-Kuczyńska, Renee's Interior Design. Zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom Fotografia Wnętrz

6. Pamiętajmy, że kanapę (także narożną) zawsze trzeba ustawić tak, aby osiągnąć optymalny kąt oglądania tego, co najbardziej lubimy: dla jednych będzie to program telewizyjny, dla innych widok za oknem lub na ogień w kominku. 

Zobacz więcej: Salon z kuchnią i jadalnią. 10 super wnętrz. 20 pięknych salonów i kuchni!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także