×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Klasyki designu: TOP 10 najsłynniejszych krzeseł znanych projektantów

Klasyki designu: TOP 10 najsłynniejszych krzeseł znanych projektantów

Autor: Justyna Łotowska
29 paź 2021 12:25

Te krzesła są doskonale znane miłośnikom designu na całym świecie. Odniosły wielki sukces, także komercyjny, a ich twórcy to światowej klasy, wybitni projektanci! Zobaczcie nasze redakcyjne zestawienie 10 najbardziej designerskich krzeseł! Warto  je znać!

Jakie krzesło jest najbardziej znane na świecie? Czy będzie to popularny plastikowy Ludwik projektu słynnego Philippe Starcka? A może "zawiązane na kokardkę" niesamowite krzesło słoweńskiej designerki Niki Zupanc? Albo charakterystyczna, metalowa sylwetka krzesła Chaise A marki Tolix albo równie charakterystyczna "mrówka" Arne Jacobsena? Nawet jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, wystarczy jeden rzut oka na zdjęcia i wiele z tych modeli na pewno rozpoznasz od razu. Ba! Na niektórych na pewno miałeś okazję siedzieć! Oto subiektywna lista klasyków designu, które po prostu trzeba znać.

1. Krzesło Louis Ghost. Projekt: Phillpe Starck dla marki Kartell

 Przezroczyste krzesło, inspirowane stylowymi barokowymi ludwikami, a jednak zaskakująco wywrotowe, bo przezroczystego i kolorowego poliwęglanu. Najodważniejszy na świecie przykład użycia jednej, wtryskowej formy poliwęglanu i jednocześnie przykład przekornego myślenia o rzeczach, jakie do dziś charakteryzuje Phillpe Starcka. 

Pomimo eterycznego wyglądu, krzesło Louis Ghost jest stabilne i odporne na uderzenia i wpływ czynników atmosferycznych. Cena: ok. 1230 zł. Marka Kartell. Sprzedaż: np. Kartellshop.pl

2. Eames Plastic Chair. Projekt: Charles & Ray Eames dla marki Vitra

Eames Plastic Chair, czyli EPC to kultowe dziś krzesło, zaprojektowane w 1950r. przez Ray & Na zdjęciu mamy wersję DSW, czyli Dining Height Side Chair Wooden Base z klasycznym siedziskiem na drewnianych nogach, ale w kolekcji są też krzesła bujane, obrotowe, na kółkach, z podłokietnikami, w całości tapicerowane lub z tapicerowaną poduchą. Na pewno też niestety jedne z najczęściej podrabianych krzeseł na świecie. 

Cena: ok 1600-1700 zł (wersja na zdjęciu). Marka. Vitra. Sprzedaż: np. Atakdesign.pl

3. Ribbon Chair. Projekt: Nika Zupanc dla marki Qeeboo

Krzesło zaprojektowane oryginalnie w 2013 roku dla marki Dior przez Nikę Zupanc, która dołączyła do grona wybitnych projektantów kierowanych przez Stefano Gioannoni, twórcę marki Qeeboo. Cel marki? Przedmioty naładowane emocjami! Udało się? Na pewno! Krzesło Ribbon stało się symbolem mocnej żeńskiej energii. Wdzięczne i zdumiewające w swojej formie staje się symbolem podarunku.

Cena: od 949 zł (wersja podstawowa, czarna). Marka: Qeeboo. Sprzedaż: np. Dutchhouse.pl

4. Panton Chair. Projekt: Verner Panton dla marki Vitra

Duński designer Verner Panton spędził wiele lat myśląc jak stworzyć krzesło, które będzie wykonane z jednego kawałka tworzywa. Udąło się! Panton Chair to pierwsze krzesło, które udało się wykonać z jednego kawałka plastiku! Pierwszy prototyp ukazał się w latach 60-tych, a seryjna produkcja rozpoczęła się w 1967 r. Krzesełko w całości wykonane z lakerowanego tworzywa. Niestety jeden z najczęściej podrabianych designerskich mebli na świecie. 

Cena: ok. 1100-1200 zł. Marka: Vitra. Sprzedaż: np. Atakdesign.pl

5. Loop Chair. Projekt: Front Design dla marki Qeeboo

Krzesło Loop zostało zaprojektowane przez grupę FRONT, której członkiniami są Sofia Lagerkvist i Anna Lindgren. W swoich pracach starają się przekazać odbiorcy całą historię powstawania danego przedmiotu, a inspiracje czerpią ze świata zwierząt, magii i robotyki. Powstaniu tego krzesła przyświecała inspiracja dynamiką, asymetrią i ludzkim ciałem - oparcie nie ma zmuszać ciała do pozostawania w jednej pozycji, ale pozwalać mu na znalezienie tej najwygodniejszej.

Cena: 889 zł. Marka: Qeeboo. Sprzedaż: np. Dutchhouse.pl

6. Krzesło Eros. Projekt: Philippe Starck dla marki Kartell

Krzesło Eros projektu Philippe Starcka pobudza zmysły i skłania do relaksu. Organiczny, delikatny kształt owalnego siedziska oraz wyrafinowane połączenie wysokiej jakości materiałów i kolorów dodaje elegancji, a jednocześnie niezwykłej uniwersalności. Dostępne w wersji przezroczystej, białej i czarnej.

Cena: 2490 zł. Marka: Kartell. Sprzedaż: np. Fabrykaform.pl

7. Krzesło Wiggle Side Chair. Projekt: Frank Gehry dla marki Vitra

Frank Gehry znany jest z pracy z niezwykłymi materiałami. W Wiggle Side Chair zastosowana została falowana tektura. To jeden z elementów kolekcji mebli Easy Edges z 1972 roku. Seria zaprojektowana została z architektoniczną precyzją i umiejętnością, dzięki czemu meble te są solidne i stabilne. Krzesło wiggle stanowi reminiscencję tradycyjnych taboretów afrykańskich. 

Cena: ok. 3700 zł. Marka: Vitra. Sprzedaż: np. Atakdesign.pl

8. Him&Her Chair. Projekt: Fabio Novembre dla marki Casamania

Krzesła Him&Her nawiązują do słynnego krzesła Panton Chair, ale stworzone zostały poprzez skanowanie dwóch trójwymiarowych gipsowych rzeźb. Wykonane z polietylenu i dostępne w bieli, czerni oraz wielu wariantach kolorystycznych, są hołdem dla piękna ludzkiego ciała, a jednocześnie przekornie potraktowaną funkcją, jaką pełni przecież każde krzesło.

Cena: od ok. 1300 zł. Marka: Casamania. Sprzedaż: np. Akademia Architektury

9. Krzesło Ant. Projekt: Arne Jacobsen dla marki Fritz Hansen

Projekt z 1952 roku - Ant czyli słynna "mrówka" projektu duńskiego designera. Prototypowe krzesło miało tylko 3 nogi, z którego to powodu za pierwszym razem firma Fritz Hansen odmówiła jego produkcji, jednakże z czasem  dała się przekonać i dziś jest to jedno z najpopularniejszych w Danii i nie tylko krzeseł. Obecnie siedzisko dostępne jest zarówno na 3, jak i na 4 nogach.

Cena: od ok 1300 zł. Marka: Fritz Hansen. Sprzedaż: np. Mesmetric.com

10. Chaise A. Projekt: Xavier Pouchard dla marki Tolix

Krzesło A (Chaise A) to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych mebli produkowanych przez Tolix. Prosta, dziś może nawet trochę trącąca myszką forma, najwyższa jakość wykonania i szeroka paleta barw sprawiają, że trudno pomylić to krzesło z innym. Od prawie stu lat tego rodzaju krzesła służą klientom małych kafejek i restauracji na całym świecie.

Marka: Tolix. Sprzedaż: np. Atakdesign.pl

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także