PARTNER PORTALU
Kultowe krzesło w nowej odsłonie. Fantastyczne!

Kultowe krzesło w nowej odsłonie. Fantastyczne!

Autor: Ewa Kozioł
10 sie 2022 12:29

Prace Aleksandra Kuczmy mimo upływu lat stale inspirują i odpowiadają na współczesne potrzeby. Krzesło KA237 wprowadziła do produkcji seryjnej w 2022 roku firma Vzor. Proponuje kultowy mebel w nowoczesnym wydaniu. 

Dla Aleksandra Kuczmy tworzenie mebli nie kończy się na decyzji o kształcie przedmiotu i dobraniu ciekawych materiałów. Zdaniem projektanta „design to szukanie inspiracji w otoczeniu i proponowanie rozwiązań, które będą obecne w życiu ludzi”. W czasach PRL-u, które stanowiły ograniczenie dla realizowania kreatywnych konceptów, projektant szedł wytyczoną przez siebie drogą i nie godził się na żadne kompromisy.

Mebel ma być bezbłędny i już

Aleksander Kuczma to wizjoner polskiego przemysłu meblarskiego. W latach 1958–1964 kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby. Później sam zaczął przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie młodym projektantom. W swojej pracy Kuczma od zawsze kierował się ideą, że meble mają być czymś więcej niż tylko przedmiotem.

_DSC4757.jpg
_DSC4757.jpg
Zdjęcie: Vzor

– W czasach, gdy wszystko wokół staje się produktem, powinniśmy uciekać od produktu samego w sobie, produktu będącego dowodem jedynie wyuczonej sprawności projektowej. Uciekać winniśmy ku twórczości – twórczości, która jest przekraczaniem samego siebie, jest głodem – pragnieniem dobra, prawdy i piękna – mówi projektantka.

Krzesło KA237, czyli krok ku przyszłości

Spod ołówka Kuczmy wyszło wiele projektów, a wśród nich Krzesło KA237. Jak można opisać ten koncept z 1966 roku? Najlepiej nazwać go nowatorskim. Był on przejawem postępu, czyli połączeniem nowoczesnego designu z pionierskim dla twórców tamtego czasu budowaniem z tworzyw sztucznych. Wszystko to miało zaspokoić estetyczne potrzeby, ale jednocześnie być po prostu najlepszym siedziskiem do utrzymania prawidłowej postawy.

Zdjęcie: Vzor

PRL w zupełnie nowej odsłonie

Chociaż większość dzieł polskiego twórcy zatrzymała się w fazie projektów i prototypów, które można oglądać m.in. wśród zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, to jego pomysły są wciąż żywe. Prace Aleksandra Kuczmy mimo upływu lat stale inspirują i odpowiadają na współczesne potrzeby. Krzesło KA237 wprowadziła do produkcji seryjnej w 2022 roku firma Vzor, która proponuje swoim klientom kultowy mebel w nowoczesnym wydaniu.

W swojej nowej ofercie ma KA237 Classic i KA237 Contract, obok legendarnego fotela RM58 autorstwa Romana Modzelewskiego. Obydwa krzesła KA237 będą uzupełnieniem eleganckich przestrzeni i przedmiotem idealnym do codziennego użytkowania. Model KA237 Contract to wersja sztaplowana. Świetnie sprawdzi się więc w przestrzeni, z której korzystać będzie więcej osób. Krzesła mogą zostać ustawione jedno na drugim w wierzy (do 6 sztuk). Z jednej strony pozwolą przyjąć grupę gości, ale jednocześnie po skończonym spotkaniu złożone w schowku nie zajmą wiele miejsca. Nóżki krzesła Classic i Contract występują w kolorze czarnym, a w przypadku modelu Contract dodatkową opcją kolorystyczną jest wykończenie chrom. Każde z nich dostępne jest z siedziskiem wykonanym z buku lub dębu, w dwóch kolorach: czarnym i naturalnym. Dzięki różnorodnej kolorystyce i materiałom krzesło KA237 jest rozwiązaniem idealnym do przestrzeni prywatnych i komercyjnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także