Meble z aluminium - przykłady nowoczesnego designu

Meble z aluminium - przykłady nowoczesnego designu

Autor: mg
07 maj 2019 14:28

Projektanci mebli nieustannie poszukują nowych rozwiązań materiałowych. Nic dziwnego, że do wnętrz coraz częściej trafiają meble z aluminium.

Szerokie zapotrzebowanie na nowe materiały i produkty, również w branży wnętrzarskiej, wprowadza potrzebę odnalezienia zamienników oraz innowacyjnych rozwiązań zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym. Aluminium wykazuje długą żywotność, jest materiałem trwałym, a jednocześnie odznacza się dużymi możliwościami konstrukcyjnymi, dzięki podatności na obróbkę powierzchniową i mechaniczną. Zatem użycie aluminium przy tworzeniu mebli czy innych elementów wyposażenia wnętrz stanowi idealne rozwiązanie. Lekkość oraz wytrzymałość pozwalają na tworzenie odpowiednich konstrukcji, zaś plastyczność metalu - uzyskana dzięki wyciskaniu produktu - daje nieograniczone możliwości podczas formowania pożądanych kształtów.

Z aluminiowych rozwiązań we wnętrzach korzystają najwięksi giganci. Projektant Tom Dixon oraz Ikea stworzyli wspólnie kolekcję "Delaktig". Do skonstruowania poszczególnych elementów kolekcji – sofy, łóżka – użyto ramy aluminiowej Hydro.

Wyciśnięte aluminium pochodzące z recyklingu pozwoliło na dużą swobodę, zarówno podczas tworzenia mebli, jak i ich użytkowania. Dzięki użytym materiałom sofa może przybierać różne kombinacje i kształty, ponieważ rama wykorzystana w produktach wyposażona jest w specjalne rowki, dzięki którym możliwe jest dokładanie elementów i łączenie ich na różne sposoby, w zależności od przeznaczenia, potrzeb i własnej wizji – opowiada Tomasz Dąbrowski, new business development manager w firmie Hydro Extrusion Poland.

Takie rozwiązanie to nie tylko działanie zgodne z ekologią, dzięki wykorzystaniu aluminium pochodzącego z recyklingu, ale również dostosowanie do obecnych potrzeb życia młodych ludzi, konieczności szybkiej adaptacji i zmiany warunków, w których żyją. Po stworzeniu modułowej sofy, nie zabrakło również projektu łóżka, którego konstrukcja i budowa pozwala na przystosowanie się do zmiennych potrzeb użytkownika.

Wyciskane aluminium sprawdziło się również jako materiał na półki czy regały. Michael Young stworzył system regałów modułowych, do którego wykorzystał właśnie aluminium. Powstałe proste konstrukcje są nie tylko łatwe w użytkowaniu, ale również nadają industrialny charakter wnętrzom.
Użycie aluminium daje duże możliwości projektantom i twórcom, którzy poszukują nowych rozwiązań w kreowaniu przedmiotów codziennego użytku.

Wyjątkowym dodatkiem w industrialnych wnętrzach może okazać się choćby nowoczesne krzesło "Chair-One" autorstwa Konstantina Grcica. Dzięki właściwościom aluminium możliwe jest nie tylko uzyskanie pożądanych kształtów i kombinacji, ale również formy wykończenia produktu. Dekoracyjne możliwości tego metalu pozwalają na uzyskanie dowolnej powierzchni – matowej, połyskującej czy nawet kolorowej. Lakierowanie proszkowe może zapewnić upragniony kolor aluminiowych elementów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także