PARTNER PORTALU
Meble z oświetleniem - propozycje do salonu, sypialni i kuchni

Meble z oświetleniem - propozycje do salonu, sypialni i kuchni

Autor: mg
09 wrz 2019 12:01

Podczas tworzenia projektu funkcjonalnego wnętrza warto zwrócić uwagę na detale, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał poszczególnych pomieszczeń. Jednym z nich jest oświetlenie. To od niego zależeć będzie komfort pracy w strefach do tego celu przeznaczonych lub klimat wykreowany w salonie bądź sypialni.

Oświetlenie ma niebagatelny wpływ na atrakcyjność wizualną mebli, ale odpowiednio dobrane obniży też wysokość rachunków za prąd. Wsparciem dla pomysłów projektantów jest technologia oświetlenia ledowego, które – oprócz efektów wizualnych – gwarantuje energooszczędność i długą, niezawodną pracę.

Oświetlenie wykorzystywane było w meblach od wielu lat, lecz dopiero pojawienie się na rynku systemów ledowych poszerzyło obszar jego zastosowania i umożliwiło tworzenie bardziej kreatywnych aranżacji. Taśmy i listwy ledowe, oprawy o najrozmaitszych kształtach i układach źródeł światła, lampy podszafkowe i wysięgnikowe – dzięki tym rozwiązaniom bryła mebla zyskuje na atrakcyjności, ale też staje się bardziej funkcjonalna. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od pomysłu na aranżację danej przestrzeni.

Światło LED nadaje meblom nowoczesny wygląd, ale pozwala również podkreślić ich design. Już nie przedmioty wyeksponowane w meblowej wystawie, ale sam mebel staje się istotnym elementem ozdobnym danej aranżacji. Z drugiej strony podobną ewolucję przeszły oprawy LED. Oferta rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku jest przebogata – oświetlenie ledowe występuje jako zmienne kolorowe RGB lub białe, pod względem barwy – zimne, neutralne lub ciepłe, a także – jeśli uwzględnić formę – punktowe, w postaci listew bądź taśm. Wielość propozycji otwiera przed projektantami szerokie możliwości aranżacyjne.

Do różnych typów mebli

Oświetlenie znajduje zastosowanie w najróżniejszych typach mebli. Można je wkomponować w bryły witryn, regałów, szafek kuchennych i łazienkowych. W ostatnim czasie w ten sposób dekorowane są też meble tapicerowane. W praktyce oświetlenie ledowe można znaleźć w każdej części mebla – nad, pod, na froncie, a nawet w szufladach czy szafach.

Z jednej strony oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną. Nie tylko podkreśla poszczególne elementy mebla, ale także eksponuje całą jego bryłę, czyniąc z niej atrakcyjny składnik aranżacji wnętrza. Wydobywa geometryczne podziały mebli, ale też kieruje uwagę na zgromadzone w witrynach czy półkach dodatki wnętrzarskie czy rodzinne pamiątki. Tak się dzieje w przypadku kolekcji znajdujących się w salonie bądź jadalni.

Funkcja oświetlenia zmienia się w meblach łazienkowych bądź kuchennych. Wówczas aspekt dekoracyjny ustępuje funkcjonalności, a oświetlenie – zwykle w postaci punktowej – służy doświetleniu stref roboczych (np. blatu kuchennego) lub miejsc często wykorzystywanych (np. lustra).
W tej roli świetnie sprawdzają się taśmy LED montowane w profilach chroniących taśmę przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Kształt profilu można dobrać w ten sposób, żeby światło padało tylko na przykład na kuchenny blat.

Eksponuje bryłę mebla, buduje nastrój

Oświetlenie kreuje również charakter pomieszczenia, w którym ustawiony jest mebel, choć należy pamiętać, że jego rozmieszczenie to nie wszystko. Liczy się także barwa światła. Pojawienie się oświetlenia LED stworzyło możliwość używania źródeł światła o różnych temperaturach barwowych, a tym samym wyboru między barwą ciepłą, neutralną a zimną.

Podstawowa zasada doboru oświetlenia uwzględnia aktywność użytkowników w poszczególnych pomieszczeniach. Im większa aktywność, tym barwa powinna być chłodniejsza. Zatem w pomieszczeniach służących do wypoczynku trzeba postawić na ciepłe oświetlenie, do kuchni wskazane jest oświetlenie o neutralnej charakterystyce barw, zaś do pomieszczeń przeznaczonych do pracy umysłowej – oświetlenie zimne.

Dużą rolę odgrywa także właściwe powiązanie barwy oświetlenia ze stylem wnętrza. Otóż ciepła sprawdzi się na przykład we wnętrzach klasycznych, których aranżacja bazuje na elementach z naturalnego drewna lub doskonale go imitujących materiałów drewnopochodnych. Tak dobrane oświetlenie podkreśli strukturę słojów i ich rysunek. Z kolei źródła światła o chłodnej barwie mogą być stosowane we wnętrzach noszących piętno ascetycznego minimalizmu. Zestawione z elementami ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych podkreśli ich nowoczesny styl.

Szczególnie istotny jest dobór oświetlenia w miejscach przeznaczonych do pracy, np. w gabinetach. Popełnione w tym zakresie błędy mogą osłabiać koncentrację i męczyć po dłuższym czasie.

Nowe możliwości

Pojawienie się na rynku oświetlenia ledowego znacznie rozszerzyło możliwości projektowania mebli, zwłaszcza skrzyniowych. Jego ogromnym atutem, poza walorami dekoracyjnymi, jest również niewielki pobór mocy przy bardzo dużej żywotności. Należy jednak pamiętać, że kompletny system oświetleniowy tworzą dopiero diody LED zestawione z oprawami, które same w sobie stanowią element dekoracyjny.

W praktyce dostępne obecnie na rynku oprawy oświetleniowe przybierają najróżniejsze kształty, przystosowane są też do różnorodnych zastosowań. To właśnie dzięki oprawom nowoczesne systemy oświetleniowe mogą być wykorzystywane w roli podstawowego oświetlenia blatów, półek czy szafek, jak również pełnić funkcję dekoracyjną, gdy podświetlają wnęki lub witryny.

Najlepiej jest wybierać produkty sprawdzonych producentów. To nie tylko kwestia trwałości, ale i bezpieczeństwa. Dotyczy to na przykład systemów stosowanych w meblach łazienkowych, którym zagraża podwyższona wilgotność.

Światło we współczesnej aranżacji coraz częściej wychodzi poza dobrze znane ramy funkcjonalne, będąc prawdziwym kreatorem domowej przestrzeni. To dzięki niemu można dopełnić nastrój rodzinnego salonu, romantycznej sypialni czy relaksującej strefy domowego SPA.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także