×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Modna kuchnia. 10 blatów z konglomeratu

Modna kuchnia. 10 blatów z konglomeratu

Autor: Alicja Pietrowska
23 wrz 2015 14:10
Aktualizacja: 24 wrz 2015 08:28

Konglomerat to aktualnie jeden z ciekawszych materiałów jeśli chodzi o blaty kuchenne. Są ciepłe w dotyku, odporne na zarysowania i kwasy. Można je dowolnie formować, łączyć w niewidoczny sposób, a w razie potrzeby łatwo odnowić.

Współczesne trendy aranżacyjne stawiają na wyszukane, materiały wykończeniowe, które odznaczają się nie tylko walorami estetycznymi, ale i trwałością. W nurt ten wpisują się blaty z konglomeratów, przypominające kamień naturalny. Są nieco mniej wytrzymałe, z kamieniem wygrywają jednak na wielu płaszczyznach - są bowiem o ok. 20% lżejsze, co ułatwia montaż, a także tańsze.

Atrakcyjna jest też ich elastyczność formy – konglomerat pozwala na bezspoinowe łączenie umożliwiające tworzenie ciekawych form, np. zlewozmywaków czy łączenie grubego blatu z parapetem. Plastyczność pozwala także na tworzenie dużych powierzchni roboczych lub modnych aktualnie cienkich blatów. Blat z konglomeratu przez wiele lat będzie wyglądał jak nowy. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości, a jego nieporowata struktura czyni go odpornym na niełatwe warunki panujące w kuchni. Do usunięcia większości zabrudzeń wystarcza niewielka ilość płynu do mycia naczyń oraz wilgotna szmatka. Dodatkowo jego powierzchnia może być wzbogacona o aktywne zabezpieczenie antybakteryjne, efektywne w przypadku 99.84% mikrobów, przez cały okres eksploatacji.

Warto zaznaczyć jednak, że konglomerat to mieszanka kamienia i żywicy - nie jest on więc niezniszczalny. Pozostawione na długo agresywne zanieczyszczenia mogą wniknąć w strukturę materiału. Konglomeraty, w szczególności kwarcowe nie są też odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury, więc stawianie rozgrzanych garnków czy patelni bezpośrednio na blacie może go trwale uszkodzić.

Blaty ze sztucznego kamienia produkowane są w wielu kolorach, a także z domieszką tworzyw i różnorodnych granulatów, pozwalają więc, w aranżacji wnętrz otrzymać efekt, którego nie spotkamy w naturze. Występują w wersji matowej lub błyszczącej, w niemal nieograniczonej gamie kolorystycznej. Najpopularniejsze aktualnie wzory to wszelkie odcienie beżu, zimne, krystaliczne odcienie oraz melanż struktury i marmurowych popielatych barw. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także