Modna sofa w salonie. Czas na nowy Bauhaus

Modna sofa w salonie. Czas na nowy Bauhaus

Autor: Urszula Tatur
11 marz 2021 09:20

Bauhaus zrewolucjonizował myślenie o architekturze i projektowaniu wnętrz, czyniąc
otaczającą nas przestrzeń funkcjonalną. Dziś nurt ten przeżywa renesans. Najlepszym
na to przykładem jest Solfeggio – sofa, której prosta forma podporządkowana jest
przede wszystkim komfortowemu wypoczynkowi.

Ponad sto lat temu powstała szkoła projektowa, która na zawsze odmieniła myślenie o współczesnej architekturze, wzornictwie oraz urządzaniu i wyposażaniu wnętrz. Zakładała, że przestrzeń, w której żyjemy powinna służyć nam samym. Mowa oczywiście o Bauhausie, który łączył tradycyjne rzemiosło ze sztuką użytkową, tworząc wizję czystej przestrzeni o funkcjonalnym charakterze. Jego postulaty, takie jak „mniej znaczy więcej”, czy „forma wynika z funkcji” znane są i powszechnie stosowane do dziś. Świadczy o tym fakt, jaką ogromną popularnością także współcześnie cieszą się ikony epoki, jak np. szezlong LC-4 Le Corbusiera, czy fotel Barcelona Miesa van der Rohe’a.

Bauhaus miał odzwierciedlać ówcześnie zachodzące zmiany społeczno–kulturowe. Wnętrza urządzone w tym stylu były jasne, przestronne, z dużą ilością naturalnego światła i zieleni oraz klarownym podziałem na strefy użytkowe. Meble i wyposażenie proste w formie, funkcjonalne, nie pozbawione przy tym szczypty artyzmu. Ten ostatni z założenia odbiegał od nadmiernej dekoracyjności, skupiając się na wysokiej jakości materiałach, jak drewno, stal, szkło czy skóra.

Skoncentrowany na funkcji i użyteczność Bauhaus obecnie przeżywa swój renesans. Najlepiej świadczą o tym meble wypoczynkowe, których wzornictwo ma przede wszystkim służyć komfortowi i wygodzie. Walory te posiada kolekcja Solfeggio, która pod prostą, elegancką formą skrywa wiele praktycznych funkcji. Elementy dostępne pozwalają na stworzenie sof dwu- lub trzyosobowych oraz narożników, które można uzupełnić fotelem lub pufem. Sofa i narożnik mogą się zmienić także w komfortowe rozkładane łóżko z ergonomicznym materacem. Wszystko to, by zapewnić maksymalną funkcjonalność zamkniętą w prostej, lecz efektownej formie – jak na nowy Bauhaus przystało.  

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także