PARTNER PORTALU
Piękne stoły. Wiktoria Lenart projektuje dla polskiej marki

Piękne stoły. Wiktoria Lenart projektuje dla polskiej marki

Autor: Ewa Kozioł
08 marz 2022 10:00

Inspirowane są naturą, jej ogromną różnorodnością i zmiennością zachodzących w niej procesów. Dlatego ich wyróżnikiem są nieregularne kształty oraz różnorodność barw i modeli. Poznajcie stoły Cells, które dla polskiej marki Ragaba zaprojektowała Wiktoria Lenart, projektantka wzornictwa przemysłowego.

Sprzeciw wobec umieszczania w naszych wnętrzach mebli, potęgującyh uczucie zmęczenia był impulsem do stworzenia nowej linii stołów – Cells – które swoim subtelnym designem zachwycą każdego miłośnika urządzania wnętrz oraz sprawią, że poczuje on wewnętrzny spokój. Jak mówi Wiktoria Lenart, projektantka odpowiedzialna za proces projektowy na zlecenie firmy Ragaba: Stoły te zostały zaprojektowane dla wszystkich, którzy oprócz patrzenia na produkt chcą także go doświadczać i odczuwać. Jeśli ktoś zakocha się w tej formie, to na pewno znajdzie wersję dla siebie i swojego wnętrza.

Dlaczego takie kształty?

Nasze domy, mieszkania oraz ich wyposażenie są oparte na prostych liniach, kątach i osiach symetrii. Jednak takie otoczenie jest dla człowieka nienaturalne, a ostre kształty wprowadzają do przestrzeni niepokój. Intuicyjnie szukamy ciepła, delikatnych tekstur i kształtów. Naturalne, lekko płynące kształty koją i dają poczucie harmonii we wnętrzu. Kąty proste są męczące dla naszego mózgu, natomiast kształty inspirowane naturą pozwalają mu odpocząć i zrelaksować się.

– Inspiracji do projektu było kilka, ale tą dominującą są miękkie, bioniczne kształty np. form komórek krwi w naszych ciałach. Trudne doświadczenia czasu pandemii sprawiły, że część z nas na nowo spojrzała na swoje domy. Weryfikowaliśmy, czy dobrze się w nich czujemy albo co możemy w nich poprawić, żeby i nasze samopoczucie na tym skorzystało. A zaokrąglone kształty i linie są dużo bardziej przyjazne w odczuwaniu przez człowieka, są dla nas naturalne – mówi projektantka.

Szeroka gama modeli

Stoły Cells są inspirowane naturą, jej ogromną różnorodnością i zmiennością zachodzących w niej procesów. Dlatego ich wyróżnikiem są nieregularne kształty oraz różnorodność barw i modeli. Tak jak grupa krwi definiuje pewne predyspozycje i potrzeby człowieka, tak stoły Cells pozwalają zdefiniować charakter wnętrza.

Producent oferuje trzy wersje blatów stołów – o kształcie w obrębie kwadratu, prostokąta oraz nieregularnym, przeznaczone dla 6-8 osób. Blaty można dowolnie zestawiać z wysokościami nóg, tworząc tym samym odpowiedni do naszego wnętrza typ stołu lub ławy kawowej. Taka możliwość personalizacji sprawia, że stoły znajdą zastosowanie zarówno w salonie, jadalni czy domowym biurze. Doskonale sprawdzą się jako efektowna lada barowa, wyspa kuchenna, wygodny stół jadalny, elegancki stół konferencyjny czy intrygujący stolik kawowy.

Kolor wpisany w DNA

– Od początku istnienia marki Ragaba jej motywem przewodnim jest kolor i jego wpływ na umysł, ciało i emocje. Tym razem, w przypadku stołów Cells, kolory mają wzmacniać przekaz płynący z kształtów, wprowadzać do wnętrza harmonię i ciepło – mówi Justyna Bielawska – założycielka marki Ragaba.

Kolekcja dostępna jest w naturalnej okleinie jesionowej z naturalnego drewna oraz 17 wybarwieniach w wersji matowej ze specjalną, łatwą w czyszczeniu powłoką S-Matt odporną na plamy i odciski palców. Powłoka posiada wzmocnioną odporność na zarysowania, a w przypadku miejscowych uszkodzeń można poddać ją samonaprawie używając ciepłej ściereczki. Większe uszkodzenia natomiast usuniemy prasując blat żelazkiem przez ściereczkę.

Stoły wykonane z płyty MDF, drewna jesionowego i naturalnego forniru jesionowego są w pełni certyfikowane FSC. Co ciekawe, surowiec do produkcji nóg pozyskiwany jest z odpadów produkcyjnych z wielkoseryjnej produkcji innych mebli. – Dzięki technologii produkcji nóg do stołów Cells mogliśmy nadać życie materiałowi, który byłby traktowany w zwykłym procesie produkcyjnym jako odpad. To jest rzecz, która bardzo mnie cieszy – podsumowuje projektantka.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także