PARTNER PORTALU
Projektowanie kuchni - o czym warto pamiętać

Projektowanie kuchni - o czym warto pamiętać

Autor: mg
20 sie 2019 13:19

Projektowanie kuchni nie jest prostym zadaniem. Wielu inwestorów zastanawia się, co zrobić, żeby w pomieszczeniu połączyć estetykę z funkcjonalnością. Przypominamy zatem kilka podstawowych zasad.

1.   Planowanie to podstawa

Aby stworzyć projekt kuchni, który będzie ucieleśnieniem marzeń właścicieli, potrzeba czasu i dobrego planu. Zatem przed wybraniem blatów, frontów, układu szafek i wyposażenia, trzeba pochodzić po sklepach, pooglądać ekspozycje, dotknąć materiałów, pootwierać szuflady, pozamykać drzwiczki. Jeśli zapoznacie się z różnymi kolekcjami, sprawdzicie, co wam się podoba i co do was pasuje.

Jednak planowanie oznacza również stworzenie budżetu. Przy tym warto pamiętać, że kuchnia marzeń wcale nie jest synonimem kuchni najdroższej, jaką uda się znaleźć podczas wycieczek po sklepach czy studiach projektowych.

W co warto zainwestować? Przede wszystkim w materiały i rozwiązania, które nie wyjdą z mody i nie zniszczą się zbyt łatwo.

2. Stawiaj na piękno, które jest funkcjonalne

Moda jest jak uroda, przemija. Ostatecznie zawsze liczy się charakter. Jeśli wasza kuchnia będzie modna i piękna, ale bez charakteru, szybko się znudzi. Jeśli, na domiar złego, okaże się niefunkcjonalna… Cóż, trzeba będzie szykować się do kolejnego remontu.

Właśnie dlatego warto stawiać na ciekawe dodatki i rozwiązania, które ułatwiają życie. Najlepiej dwa w jednym. Dobrym pomysłem jest wybór blatu kuchennego wykonanego z konglomeratu kwarcytowego, który wygląda świetnie, jest też łatwy w czyszczeniu. Gładka, ale mocna struktura sprawia, że płyty są odporne na uszkodzenia i zarysowania.

Blaty kwarcytowe przypominają wyglądem kamień, ale są lżejsze i łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, sprzątaniu. Wykonane są z konglomeratu, czyli mieszanki naturalnych, rozdrobnionych kamieni z żywicą i pigmentami.

Kolejny plus to możliwość stworzenia blatu zintegrowanego ze zlewem, co wygląda niecodziennie i jest wygodne.

3. Ergonomia w kuchni

Nie ma nic gorszego niż wspaniała kuchnia, z której nie da się korzystać bez złorzeczenia pod nosem. Bo zlew jest za blisko zabudowanej lodówki, a płyta indukcyjna tuż przy wysokiej szafce, więc ani naczyń nie da się umyć bez zbędnych nerwów, ani naleśników usmażyć na dużej patelni.

Zanim kupisz szafki i blaty, pomyśl, gdzie chcesz mieć wstawiony zlew (i jak duży ma być), gdzie kuchenkę, zmywarkę. Zawsze trzeba sprawdzić umiejscowienie gniazdek, instalacji, by uniknąć niepotrzebnych przeróbek.

W kuchni warto wyznaczyć strefy: gotowania, mycia, przechowywania itp. Sprawdź, jak zachowujesz się podczas gotowania i wykorzystaj wiedzę o własnych nawykach do stworzenia dobrego projektu.

4. Kuchnia nie musi być pod wymiar. Ale musi być „uszyta na miarę”

Dawniej szafki kuchenne kupowało się po prostu w sklepie. Teraz coraz częściej wybieramy się po meble do salonów i korzystamy z porad projektantów. Specjaliści potrafią dobrze zagospodarować przestrzeń, nad którą pracują, znają architektoniczne triki, wiedzą, co zrobić, aby kuchnia była funkcjonalna. Zwykle też zwracają uwagę na potrzeby klientów i biorą je pod uwagę w projekcie.

To ważne, by mówić, czego potrzebujemy i nie myśleć, że nasze zdanie nie ma znaczenia. Jest najważniejsze! I wcale nie dlatego, że „klient nasz pan”. Chodzi o to, byśmy w swojej nowej kuchni dobrze się czuli.

Jeśli jesteś osobą, która lubi przestawiać meble, a twoja kuchnia jest na tyle obszerna, by to robić, może tylko część szafek zrób pod wymiar? Doskonałym pomysłem jest postawienie na ruchomą wyspę kuchenną, kredensy, które można stawiać na różnych ścianach itp.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także