Sofa w kształcie ust - walentynkowa ikona designu

Sofa w kształcie ust - walentynkowa ikona designu

Autor: mg
13 lut 2018 14:23

Zaprojektowana w 1972 roku sofa "Bocca" to jedna z najsłynniejszych ikon designu. Powstała w nowojorskim Studiu 65, ale inspiracją dla jej niezwykłego kształtu było dzieło Salvadore Dalego, który stworzył rzeźbę-mebel w kształcie ust.

Czytaj też: Zobacz 10 dwuosobowych czerwonych sof - meble idealne na Walentynki!

Kobietą, która zainspirowała słynnego surrealistę, była popularna w latach 20. i 30. XX wieku aktorka hollywoodzka Mae West. W efekcie najpierw powstał obraz o dość dziwacznym tytule "Twarz Mae West, która może być używana jako surrealistyczne mieszkanie". Z kolei pomysłodawcą zrealizowania konceptu przedstawionego na płótnie w postaci mebla był ekscentryczny patron surrealistów Edward James. Zaprojektowana przez artystę w 1936 roku sofa była tak naprawdę rzeźbą, a nie przedmiotem użytkowym. Zresztą Dali przekornie dowodził, że - oprócz zmysłowych ust aktorki - zainspirował go... stos kamieni, które przypadkiem zobaczył w pobliżu hiszpańskiego miasteczka Cadaqués. W sumie Salvadore Dali zaprojektował zaledwie pięć egzemplarzy sofy-ust.

W 1972 roku pomysł "wskrzesili" Włosi z nowojorskiego Studia 65. Mebel zaprojektowany przez Franco Audrito otrzymał nazwę "Marylin Bocca" na część słynnej aktorki będącej symbolem seksu - Marylin Monroe. W przeciwieństwie do pracy hiszpańskiego artysty ich sofa ma wyraźny wymiar praktyczny i pełni rolę pełnoprawnego mebla. Nie przeszkodziło mu to w uzyskaniu statusu ikony współczesnego designu. Obecnie produkcją oryginału zajmuje się włoska firma Gufram.

Jeszcze w 1972 roku Franco Audrito rozpoczął prace nad nową wersją sofy "Bocca", a Oscar Tusquets opracował jej kopię. Do współpracy został włączony także Salvadore Dali. Współpraca projektanta z artystą zaowocowała projektem gotowym do wdrożenia do przemysłowej produkcji. Dziś jest to jedyna sygnowana przez malarza kanapa, której wyłącznym dystrybutorem jest firma BD Barcelona.

Komentarze

Zaloguj się