×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Sofy z funkcją spania - co proponują producenci

Sofy z funkcją spania - co proponują producenci

Autor: mg
20 lis 2019 11:45

Sofy i narożniki z funkcją spania to od wielu sezonów prawdziwy hit sprzedażowy. Prezentujemy najciekawsze propozycje krajowych producentów.

Największym zainteresowaniem na rynku cieszą się meble wielofunkcyjne i to one zapewniają najlepsze wyniki sprzedażowe. Doskonale w ten trend wpisują się sofy i narożniki z funkcją spania, które cieszą się dużą popularnością od wielu lat. Większość klientów uważa, że mebel tapicerowany powinien być nie tylko meblem do siedzenia, ale także meblem do spania, koniecznie wyposażonym dodatkowo w pojemnik na pościel.

Meble bez funkcji wciąż stanowią śladową sprzedaż na rynku polskim. Klienci wolą dopłacić za możliwość zamontowania funkcji spania niż z niej zrezygnować – przekonuje Anna Mliczek, dyrektor Działu Handlowego w firmie Libro.

Niewątpliwie popularność tego typu mebli jest pochodną sytuacji panującej na rynku nieruchomości – większość Polaków wciąż posiada niewielkie mieszkania, w których salon wielokrotnie pełni jednocześnie funkcję sypialni. W takiej przestrzeni nie ma miejsca na łóżko i sofę – zatem sofa za dnia musi być meblem wypoczynkowym, by nocą służyć do spania.

Sofy z funkcją spania najczęściej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie salon w ciągu dnia służy jako miejsce wypoczynku, a w nocy jako pomieszczenie sypialne – potwierdza Robert Kaniewski, właściciel firmy Brattex.

Tego typu meble okazują się pomocne również w sytuacji, gdy pojawia się konieczność przenocowania niespodziewanych gości. Możliwość powiększenia mebla o dodatkową powierzchnię do spania okazuje się doskonałym rozwiązaniem takiego problemu.

Wtedy priorytetem przy wyborze mebla powinna być wygoda. Należy również zadbać o odpowiednio dużą powierzchnię, aby po rozłożeniu można było się swobodnie przemieszczać – dodaje Robert Kaniewski.

Między designem a funkcją

Przez wiele lat producenci i projektanci sof oraz narożników z funkcją spania szukali kompromisu pomiędzy ich funkcjonalnością a wyglądem. Nie należy bowiem zapominać, że zastosowanie tej opcji ma niebagatelny wpływ na formę mebla. Stosowane rozwiązania technologiczne i dostępne mechanizmy rozkładania mają swoje ograniczenia, więc z pewnością determinują projekt pod względem formy i kształtu, zastosowanych wypełnień, tkanin czy wykończenia. Meble bez funkcji są znaczenie bardziej wyszukane w formie, mają bardziej wymyślne kształty i oryginalne połączenia materiałów – ocenia Anna Mliczek.

W praktyce jednak świadomość ograniczeń motywuje wielu producentów do poszukiwania nowych rozwiązań i doskonalenia już istniejących. Konkurencja na rynku mebli tapicerowanych jest bowiem przeogromna.

Funkcja spania w pewnym stopniu determinuje design mebla, choć ograniczenie to paradoksalnie może być źródłem pomysłów. Wymaga bardziej wytężonej pracy przy projektowaniu mebla, ponieważ zwiększa się liczba kryteriów przy ocenie produktu przez finalnego odbiorcę – twierdzi Janusz Rogalski, konsultant handlowy w firmie PMW.

Nie da się ukryć, że tylko ci producenci, którym udało się w optymalny sposób połączyć walory funkcjonalne i estetyczne mebli, mogą liczyć na rynkowy sukces. Wówczas klient nie musi rezygnować z żadnego z tych aspektów.

Zdaniem Tomka Rygalika, dyrektora artystycznego marki Inspirium: Funkcje i walory użytkowe sofy składają się na całościowy design mebla. Zatem umiejętne połączenie ciekawego wyglądu z komfortowym użytkowaniem stanowi kwintesencję projektowania. Sofę z funkcją spania, w której zastosowane mechanizmy nie odbijają się negatywnie na atrakcyjności formy, można uznać za model udany. Jednak na rynku obecnych jest wiele mebli, których projekty są swego rodzaju kompromisem, głównie z uwagi na spore gabaryty mechanizmu rozkładania, które muszą pomieścić.

Dlatego jednym z kluczowych kierunków rozwoju mechanizmów obsługujących funkcję spania jest dążenie do ich kompaktowości. Im mniejszy element, tym mniej ogranicza bryłę mebla.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup sofy lub narożnika z funkcją spania, trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Najważniejszymi z nich są: konstrukcja, powierzchnia spania, tkanina obiciowa, rodzaj wypełnienia i sposób rozkładania.

Konstrukcja – co oczywiste – powinna być solidna i wykonana z dobrej jakości materiałów. Stelaż, okucia i inne elementy muszą wytrzymać bowiem użytkowanie zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Szczególnie polecamy konstrukcje drewniane, najlepiej z drewna bukowego. Zapewnią one stabilność i dłuższą żywotność naszego mebla – mówi Grzegorz Cedrowski ze sklepu Faster, mieszczącego się w Centrum Handlowym Fasty.

Duży wpływ na komfort snu i wypoczynku ma powierzchnia spania. Zawsze jest ona kwestią indywidualną – dla niektórych osób wystarczy 60 cm, gdy inne poczują się komfortowo dopiero na znacznie większej powierzchni. Dlatego przed zakupami w sklepie meblowym należy ocenić swoje upodobania.

Standardowa powierzchnia spania waha się od 120 do nawet 170 cm, co daje odpowiednio 60 i 85 cm na jedną osobę. Warto także zwrócić uwagę na długość kanapy czy narożnika i dostosować ją do wzrostu domowników.

Kolejną niebagatelną kwestią jest wybór tkaniny obiciowej. Dobrze, aby materiał był wytrzymały i plamoodporny – w ten sposób nasz mebel zachowa swój dobry wygląd na długie lata.

Przy wyborze tkaniny należy zwrócić uwagę na jej parametry, głównie na wytrzymałość mierzoną w cyklach Martinadale’a. Im większa liczba cykli, tym lepiej – tłumaczy Grzegorz Cedrowski. Jeżeli planujemy korzystać z sofy zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, warto postawić na wytrzymalszą tapicerkę, gdyż będzie ona w praktyce intensywniej użytkowana.

Komfort korzystania z mebla zależy także od rodzaju wypełnienia. To kluczowy element sofy z funkcją spania, w dużej mierze wpływający na jakość snu.

W kanapach dobrze sprawdzają się sprężyny kieszeniowe spotykane w materacach. Ten typ wypełnienia dostosowuje się do kształtu ciała i jest niezwykle wytrzymały. Istnieją ponadto sprężyny bonellowe oraz pianki wysokoelastyczne– one też doskonale spełnią swoją rolę. Bez względu na ostateczny wybór, zawsze pamiętajmy o upewnieniu się, czy po rozłożeniu kanapy oba elementy zawierają to samo lub podobne wypełnienie – mówi Błażej Dzierżyński ze sklepu RS Design (CH Fasty).

Czego unikać? Przede wszystkim tanich pianek, które zapadną się i odkształcą już po kilku tygodniach użytkowania.

Trudno byłoby rozpatrywać funkcjonalność tego typu mebli, nie poruszając kwestii sposobu rozkładania. Klienci najbardziej doceniają proste, a przy tym długowieczne mechanizmy. Do wyboru mamy m.in. klasyczne DL-ki, „delfiny” czy „pumy”. Wiele z tych rozwiązań jest modyfikowanych i udoskonalanych przez poszczególnych producentów.

Wszystkie mają swoje wady i zalety, dlatego ostateczny wybór to kwestia niezwykle indywidualna. Jak ułatwić sobie zadanie? Najprościej będzie przetestować poszczególne mechanizmy jeszcze w sklepie – podpowiada Błażej Dzierżyński.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także