PARTNER PORTALU
Szuflady kuchenne - jak wybrać optymalne prowadnice

Szuflady kuchenne - jak wybrać optymalne prowadnice

Autor: mg
29 lip 2019 16:37

Pełny wysuw, miękki dociąg, push to open, udźwig… to tylko kilka z wielu określeń, które znajdziemy w opisach prowadnic. Co oznaczają? I na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań prowadnic, które zapewnią nam komfort korzystania z szuflad?

Zacinająca się albo niedomykająca się szuflada może doprowadzić do szału. Zwłaszcza, jeśli sięgamy do niej naprawdę często. A przecież przygotowując posiłki, do kuchennych szuflad zaglądamy co chwilkę – w poszukiwaniu sztućców, przypraw, naczyń i szeregu innych rzeczy potrzebnych „na już”. Dlatego dobór odpowiednich prowadnic, które zagwarantują nam komfort otwierania i zamykania, jest równie ważny, co każda inna decyzja podejmowana podczas projektowania kuchennej zabudowy. Na co zwrócić uwagę podczas oceny okuć?

Ogólnie rzecz ujmując, prowadnice stosowane dziś w meblarstwie dzielimy na rolkowe i kulkowe. Te pierwsze polecane są do szuflad, których nie będziemy zbytnio obciążać, a które chcemy móc od czasu do czasu całkowicie wyjąć z korpusu mebla. To ekonomiczne i proste w montażu rozwiązanie. Prowadnice kulkowe z kolei kosztują nieco więcej, ale są zdecydowanie cichsze i bardziej wytrzymałe – oferują większą ładowność i szereg dodatkowych systemów zwiększających komfort ruchu i wygodę korzystania – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy Rejs. 

Prowadnice różnią się ładownością. W przypadku szuflad szerokich i głębokich, w których chcemy przechowywać zastawę czy cięższe zapasy, warto zastosować prowadnice o maksymalnej ładowności.

Prowadnice mogą oferować częściowy lub pełny wysuw. W pierwszym przypadku da się je wysunąć z korpusu jedynie do pewnego punktu, tak że tylna część, a wraz z nią przechowywanie w niej rzeczy, zawsze będzie schowana. Dlatego znacznie wygodniejszy i chętniej wybierany jest pełny wysuw. Gwarantuje on bezproblemowy dostęp do wszystkich produktów.

Komfort codziennej pracy w kuchni zapewniają również systemy dodatkowe prowadnic – gumowe hamulce zabezpieczą szufladę przed samoczynnym otwieraniem się, zaś miękki dociąg sprawi, że nawet delikatnie popchnięta zamknie się sama bez trzasków i huków. Warto zwrócić uwagę również na system push to open. Za jego sprawą wystarczy lekkie naciśnięcie frontu szuflady dłonią, biodrem albo kolanem, aby sama się otworzyła. Bez szarpania czy konieczności brudzenia uchwytów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także