PARTNER PORTALU
Uchwyty do mebli kuchennych - co będzie modne w 2019 roku?

Uchwyty do mebli kuchennych - co będzie modne w 2019 roku?

Autor: mg
08 kwi 2019 09:55

W 2019 roku wśród uchwytów do mebli kuchennych prym będą wiodły proste, minimalistyczne modele. Klienci indywidualni i projektanci chętnie będą też sięgali po produkty w kolorze czarnym.

Wiodącym aktualnie trendem w aranżacjach kuchennych jest nowoczesny minimalizm. Preferuje on duże, gładkie fronty, za którymi kryją się półki, szafki czy nawet sprzęt agd. Z myślą o jednolitych płaszczyznach zabudów kuchennych powstały systemy otwierania bezuchwytowego. Łączą one estetykę z funkcjonalnością.

Uchwyt bez... chwytu

Kuchnie bez uchwytów wykorzystujące systemy Tip-On Blumotion zyskują coraz bardziej na popularności. Widać to, obserwując rosnącą liczbę wyszukań hasła „kuchnie bez uchwytów” w wyszukiwarkach. Jednak to nie tylko moda, to również wygoda, która znacznie uprzyjemnia codzienne przygotowywanie posiłków. Dzięki funkcji Tip-On Blumotion możemy zapomnieć o konieczności użycia siły przy wysuwaniu szuflady za pomocą uchwytu. W szufladach „Legrabox” czy „Tandembox” wystarczy delikatnie nacisnąć front, a ta otworzy się na tyle, by bez problemu sięgnąć do środka – mówi Michał Błaszczyk z firmy Blum.

Zalety systemów bezuchwytowych najlepiej można docenić w trakcie prac kuchennych, gdy mając brudne ręce, chcemy koniecznie sięgnąć do jednej z szuflad. Wówczas delikatny nacisk na jej front sprawi, że bez większego problemu ją otworzymy.

Co decyduje o funkcjonalności systemu bezuchwytowego? Podstawowym parametrem, na który powinniśmy zwracać uwagę, jest pole otwierania. W przypadku elektrycznego wspomagania otwierania Servo-Drive mamy 100% pole otwarcia. Dosłownie cały front szuflady służy jako przycisk, który wystarczy delikatnie nacisnąć, by aktywować mechanizm otwarcia. Pamiętajmy jednak, że oczekiwania klientów rosną, dlatego bezproblemowe otwieranie powinno iść w parze z cichym domykiem, który gwarantuje system Blumotion. Kolejna rzecz, na którą powinniśmy patrzeć, to moc otwierania. Szuflada, bez względu na wagę, powinna otworzyć się na tyle, by można było z łatwością do niej zajrzeć. Nie może również zabraknąć płynności ruchu – szuflada po prostu musi płynąć, nie może stawiać oporu – analizuje Michał Błaszczyk.

Prosto, ale funkcjonalnie

Systemy bezuchwytowe, choć trudno im odmówić funkcjonalności, bynajmniej nie wyparły tradycyjnych uchwytów stosowanych w meblach kuchennych. Co więcej, ich segment stale się rozwija, a producenci nieustannie wprowadzają na rynek kolejne nowości.

Jakie modele cieszą się największą popularnością wśród projektantów mebli kuchennych? Przede wszystkim nowoczesne – o prostych, ascetycznych formach, zredukowanych zdobieniach i wykończeniu matowym lub na wysoki połysk, koniecznie wykonane ze stali nierdzewnej. Często przybierają one postać praktycznych relingów, które mogą równocześnie pełnić funkcję podręcznych wieszaków. Do tego dochodzą subtelne uchwyty krawędziowe, które nie zaburzają zbytnio wyglądu jednolitych frontów.

Na rynku uchwytów kuchennych wybór jest bardzo szeroki. Jednak widzimy, że modele krawędziowe i nabijane w 2019 roku będą najchętniej wybierane przez klientów. Styl minimalistyczny cały czas jest bardzo popularny, a właśnie modele z serii „Bagio” czy „Milano” idealnie się w niego wpisują. Takie uchwyty zgrabnie kryją się we frontach i tworzą z nimi jedną, spójną całość – ocenia Bożena Jopek-Brudziana, product manager w firmie GTV.

Wybór minimalistycznych uchwytów bynajmniej nie oznacza równoczesnej rezygnacji z kolorów. Prawdziwym hitem wśród uchwytów kuchennych w 2019 roku ma być czerń – nowoczesna, a przy tym bardzo elegancka.

To kolor uniwersalny i świetnie komponuje się z każdym frontem, również z bielą, z którą będzie tworzyć intrygujący kontrast – dopowiada Bożena Jopek-Brudziana.

Wtóruje jej Joanna Bietkał z firmy Amix, która dodatkowo wskazuje matowe wykończenie jako ważny tegoroczny trend. Uchwyty w kolorze matowej czerni, bardzo popularne w 2018 roku, będą nadal używane w kuchniach w nadchodzącym roku. Wielu projektantów wybiera matową czerń do baterii kuchennych, a także uchwytów i gałek meblowych. Dzięki nim kuchnia zyskuje elegancki i wyrafinowany wygląd. Matowa czerń stała się szczególnie popularną alternatywą dla srebrnych akcentów w nowoczesnych wnętrzach. Nie da się ukryć, że czarne dodatki powróciły jako jeden z najgorętszych trendów w kuchni, a matowy wygląd „Flat Black” dodaje dramatyzmu i kontrastu – twierdzi przedstawicielka firmy Amix. 

Zdaniem producentów i dystrybutorów, w 2019 roku nadal modne będą również uchwyty w kolorze mosiądzu i złota w ciepłych odcieniach. Tego typu kolorystyka budzi skojarzenia ze stylistyką retro i klasycznymi aranżacjami, poza tym dobrze komponuje się z meblami drewnianymi i dekorami drewnopodobnymi. Jednak – wbrew pozorom – zakres jej stosowania jest znacznie szerszy. Wprowadza ona do wnętrza bardziej wyrazisty kolor i nutę elegancji. Te wykończenia doskonale łączą się z białymi i ciemnymi powierzchniami drewnianymi oraz z innymi, takimi jak matowa czerń. Miedź od dawna jest ulubieńcem projektantów wnętrz. Tendencja ta nadal będzie widoczna w 2019 roku. Złote wykończenia są popularnym wyborem dla właścicieli domów, którzy chcą podnieść kolorystykę swoich projektów. Od oświetlenia po sprzęt, a nawet baterie, widzimy złoto jako popularny wybór w wielu kategoriach produktów domowych – ocenia Joanna Bietkał.

Jak widać, tegoroczna oferta uchwytów dedykowanych meblom kuchennym jest bardzo bogata, podobnie jak lista modnych w 2019 roku trendów. W praktyce wszystko zależeć będzie jednak od stylu aranżacji kuchni. To on zakreśli pole możliwych wyborów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także