×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zawiasy i prowadnice do mebli. Jakie wybrać? Sprawdź!

Zawiasy i prowadnice do mebli. Jakie wybrać? Sprawdź!

Autor: Ewa Kozioł
16 lut 2022 14:22

Zawiasy oraz prowadnice odpowiadają za komfort otwierania i zamykania wszystkich szafek oraz szuflad. Są one niewidoczne, więc często nie zwracamy nie większej uwagi. Warto jednak wiedzieć, jakie okucia wybrać, by zapomnieć o trzaskających lub zacinających się frontach.

O dobrych okuciach meblowych zapominamy zazwyczaj tuż po ich zakupieniu. I dobrze, bo te niewidoczne elementy meblowej zabudowy stworzone są właśnie po to, by zapewniały nam komfort i wygodę, a jednocześnie nie angażowały naszej uwagi na co dzień.

– To od wytrzymałości i jakości prowadnic, podnośników i zawiasów zależy, czy ruch frontów – ich otwieranie i zamykanie – pozostanie niezauważony czy wręcz przeciwnie. Czy szuflada wsunie się lekko i bezszelestnie czy będziemy z nią walczyć za każdym razem. Czy fronty domkną się cicho i miękko czy też będą głośno trzaskać. Dlatego wybór odpowiednich okuć to kwestia naprawdę istotna, której warto poświęcić nieco uwagi – wyjaśnia Joanna Posadzy, dyrektor marketingu marki Rejs.

Zawiasy meblowe

Zawiasy to podstawowe okucia obecne niemal we wszystkich szafkach. Potrzebne są nawet w tych, w których montuje się szuflady wewnętrzne. Choć niepozorne i wydawałoby się identyczne, w istocie mechanizmy te mogą się od siebie bardzo różnić. To od niuansów budowy zależy ich zastosowanie, a także wytrzymałość i jakość. I to one sprawiają, że wybór odpowiednich rozwiązań jest tak skomplikowany.

Ofertę zawiasów można podzielić na kilka grup. Są rozwiązania ekonomiczne, a także bardziej zaawansowane technologicznie. Ta pierwsza – polecana jest do standardowych zastosowań. Obejmuje modele nakładane, wpuszczane i bliźniacze, a także kątowe, równoległe i z szerokim kątem rozwarcia – czyli odpowiada na większość potrzeb, z jakimi spotykamy się w zabudowach meblowych. Zawiasy bardziej zaawansowane technologicznie polecane są z kolei do bardziej wymagających projektów. 

Prowadnice i szuflady

Drugą grupą okuć obecnych zwłaszcza w zabudowach kuchennych i garderobianych są prowadnice do szuflad. I tu na rynku czeka na nas bardzo szeroki wybór mechanizmów o różnej specyfice.

– Trudno sobie dziś wyobrazić projekt nowoczesnej kuchni bez szuflad. To jedno z najbardziej docenianych i poszukiwanych rozwiązań o długiej liście zalet. Systemy szuflad np. Slim Box ze względu na swoją budowę i pełny wysuw ułatwiają dostęp do przechowywanych przedmiotów – nawet osobom o ograniczonej sprawności. Jednocześnie pozwalają też w pełni wykorzystać przestrzeń, jaką posiadamy – wyjaśnia Joanna Posadzy z Rejs.

Wróćmy jednak do prowadnic – jakie systemy mamy do wyboru? Do wyboru jest kilka rodzajów mechanizmów. Najprostsze to prowadnice rolkowe, ale warto pamiętać, że te polecane są wyłącznie do szuflad o niskim udźwigu. Znacznie wytrzymalsze są prowadnice kulkowe, które zapewniają płynny, lekki ruch. W zależności od modelu mogą być one wyposażone w mechanizmy: push to open, dzięki któremu, aby otworzyć szufladę wystarczy lekko pchnąć front albo miękki dociąg gwarantujący delikatne, samoczynne domknięcie szuflady. Prowadnice te dostępne są w kilku długościach, co pozwala dopasować je do zabudowy.

Jeśli zależy nam, by prowadnic w ogóle nie było widać, warto sięgnąć po Comfort Slide czyli systemy dolnego montażu. Te ukryte pod szufladą mechanizmy, oprócz udźwigu na poziomie 30-40 kg, oferować mogą miękki dociąg i synchronizację wysuwu. I one proponowane są w kilku długościach.

Pomocne akcesoria

Oprócz okuć, w zabudowach różnego typu możemy zastosować szereg innych rozwiązań, które pomogą nam uniknąć co prawda niewielkich, ale dokuczliwych i często zdarzających się niedogodności. Osłonka syfonu – dla przykładu – pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń tuż pod zlewozmywakiem lub łazienkową umywalką. Montuje się ją w odpowiednio wyprofilowanej szufladzie, dzięki czemu możemy tuż pod zlewem trzymać środki czystości czy akcesoria, a jednocześnie mieć pewność, że żaden drobiazg nie spadnie do wnętrza szafki.

Dostępne w trzech kolorach: białym, srebrnym i grafitowym osłony przeznaczone są do szuflad z dnem z płyty 16 mm, o głębokościach od 270 do 650 mm. Można je bez trudu przyciąć pod konkretny wymiar, a także – dzięki temu, że są produkowane z elastycznego tworzywa – dopasować do konkretnej szuflady. Można je zamocować do ścianki ustawionej na dnie lub za dnem szuflady. W każdej opcji spełnią swoją funkcję.

Innymi – bardzo funkcjonalnymi, choć niepozornymi rozwiązaniami – są akcesoria do szaf gospodarczych. Różnej wielkości stelaże na rurę odkurzacza, koszyki na detergenty i wieszaki na ściereczki pozawalają uporządkować rzeczy, które trudno jest utrzymać w ładzie. Można je powiesić na ścianie lub drzwiach pralni albo schowka, a tym samym ułatwić sobie sprzątanie i zapewnić swobodny dostęp do urządzeń i środków czystości.

Tak szeroka paleta rozwiązań pozwala na pełną indywidualizację zabudowy meblowej w różnych wnętrzach. Dzięki temu możemy zaprojektować i wykonać meble dokładnie takie, jakich potrzebujemy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także