×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Zobacz najsłynniejsze projekty legendy designu - Wernera Pantona!

Zobacz najsłynniejsze projekty legendy designu - Wernera Pantona!

Autor: mg
26 kwi 2019 16:01
Aktualizacja: 29 kwi 2019 11:59

Jego legendarne krzesło "Panton" należy do najbardziej rozpoznawalnych mebli w historii designu. Projekty Wernera Pantona, choć mają już kilkadziesiąt lat, wydają się nie starzeć.

Czytaj też: Zobacz legendarne projekty Eileen Gray - jednej z ikon Bauhausu

Verner Panton, urodzony w Gamtofte w Danii, studiował w Odense, a następnie zapisał się do Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze jako student architektury. W latach 1950-1952 pracował w firmie architektonicznej Arne Jacobsena. W 1955 roku założył własne studio architektury i designu. Jego pierwsze projekty, realizowane dla firmy Plus-linje, zwróciły uwagę geometrycznymi formami. W kolejnych latach Panton stworzył wiele projektów mebli (szczególnie upodobał sobie krzesła i fotele) i oświetlenia. Nie stronił również od projektów architektonicznych - najbardziej znanymi przykładami są siedziba wydawnictwa Spiegel w Hamburgu (1969) i restauracja Varna w Aarhus (1970).

Na początku lat 60. XX stulecia Werner Panton rozpoczął współpracę z firmą Vitra. Zaowocowała ona powtaniem legendarnego krzesła "Panton", które zostało wprowadzone do produkcji w 1967 roku. Werner Panton zmarł w 1998 roku w Kopenhadze. Kilka lat później Vitra przygotowała reedycję jego najsłynniejszych projektów.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także