×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
10 najciekawszych polskich pracowni, które projektują piękne, nowoczesne domy!

10 najciekawszych polskich pracowni, które projektują piękne, nowoczesne domy!

Autor: Justyna Łotowska
12 lis 2021 11:08
Aktualizacja: 16 lis 2021 15:57

Komu zlecić budowę domu na indywidualne zamówienie? Przedstawiamy 10 polskich pracowni architektonicznych, które projektują domy piękne, wybitne i nagradzane w Polsce i za granicą. Tych architektów naprawdę trzeba znać! Zobaczcie ich świetne projekty domów!

W naszym subiektywnym zestawieniu redakcyjnym postanowiliśmy wyróżnić 10 ciekawych pracowni architektonicznych z Polski, choć oczywiście świetnych architektów i znakomitych projektów domów jest u nas coraz więcej. 

1. Exterio, HOLA Grupa projektowa

Pracownia architektury Exterio wraz z pracownią architektury wnętrz HOLA Design tworzą grupę projektową HOLAzajmującą się projektowaniem w każdej skali. Na czele pracowni stoją projektanci i designerzy Monika i Adam Bronikowscy. Na swoim koncie mają setki zrealizowanych projektów, z których wiele zostało docenionych w krajowych i zagranicznych konkursach. Przy projekcie Exterio współpracuje z nimi Marcin Klukowski, architekt z kilkunastoletnim doświadczeniem w projektowaniu budynków. 

Strona www: https://exterio.pl/portfolio/ 

2. BXB Studio Bogusław Barnaś

Interdyscyplinarna pracownia projektowa BXB studio, założona przez Bogusława Barnasia w grudniu 2009 roku, podejmuje wyzwania z zakresu urbanistyki, architektury, sztuki, designu, grafiki oraz publicystyki. W swojej działalności projektowej czerpie inspirację z rodzimych tradycji m.in. stylu zakopiańskiego, drewnianej architektury sakralnej – kościółków zrębowych, odwołuje się do bogatej polskiej i światowej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

Strona www: https://bxbstudio.com/ 

3. 81.waw.pl

 81.waw.pl to pracownia, za która stoją architekci Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż.  Projekty warszawskiej pracowni architektonicznej doceniane są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie - jeden z ich projektów, czyli Dom Leśny, otrzymał niedawano prestiżową nagrodę w międzynarodowym konkursie Iconic Awards 2021 w kategorii „One-family house”.

- Podczas gdy większość architektów najbardziej lubi pierwszy, koncepcyjny etap projektu, dla nas najprzyjemniejszy jest nadzór. Bo na budowie realizują się marzenia naszych klientów, które nam również stają się przecież bliskie. Jesteśmy ambitni. Nie chcemy kopiować cudzych rozwiązań, ale staramy się polegać na własnym wyczuciu. Nie zaproponujemy niczego, co kłóciłoby się z naszym poczuciem estetyki - mówią o sobie architekci z 81.waw.pl.

Strona www: https://www.81wawpl.com/

4. Reform Architekt

Za projektem Reform Architekt stoi łódzki architekt Marcin Tomaszewski. Pracownię założył w 2010 roku. Specjalizuje się w projektowaniu budynków mieszkalnych oraz komercyjnych m.in. biurowców. W portfolio Reform Architekt są setki zrealizowanych projektów, głównie budynków mieszkalnych. Każdy projekt autorstwa pracowni rozpoczyna się od nazwy: „RE: …” co oznacza „odpowiedź na potrzeby klientów.

- Jak projektuję? Nie wyobrażam sobie zacząć projektu bez wcześniejszego zobaczenia miejsca, w którym dany budynek ma powstać. To wtedy inspiruje się tym, co jest wokół i dzięki temu bardzo często mam już pierwszy zarys koncepcji bryły. Inspirację czerpię z otoczenia. Obserwuję, słucham, czuję i wtedy tworzę. Dzięki temu zawsze trafiam w oczekiwania klienta. W architekturze ogranicza nas tylko wyobraźnia - mówi Marcin Tomaszewski, założyciel pracowni Reform Architekt.

Strona www: https://reformarchitekt.pl/ 

5. MUS Architects

Biuro architektoniczne MUS Architects zostało założone w Katowicach przez duet śląskich projektantów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Annę Porębską i Adama Zwierzyńskiego. Współpracując od lat, rozwijali warsztat i własną wizję architektury, co ostatecznie doprowadziło do powstania firmy MUS Architects.

- MUS to skrót angielskiego zwrotu made up space. MUS reprezentuje nasze podejście do architektury zaznaczając jej pierwotną genezę (wymyślanie, składanie i tworzenie przestrzeni). Słowa te zarówno razem jak i osobno na wielu poziomach nawiązują do sztuki tworzenia przestrzeni jaką jest architektura - tak mówią o sobie założyciele pracowni MUS Architects.

Źródło: http://musarch.pl/ 

6. Mobius Architekci

Właścicielem pracowni Mobius Architekci jest architekt Przemek Olczyk. 

- Naszym celem jest odnajdywanie fragmentów unikalności i oryginalności w obszarze architektury współczesnej. Powoływanie do istnienia niekonwencjonalnych form. Przeobrażanie pomysłów w kształty, a form w emocje - czytamy na stronie pracowni.

W portfolio Mobius Architekci jest wiele znakomitych, spektakularnych projektów domów. W 2019 roku za projekt domu Green Line Przemek Olczyk zdobył prestiżowy tytuł najlepszego domu w Europie w plebiscycie European Property Awards. Z kolei dom Edge House otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award. 

Strona www: https://mobius.pl/ 

7. KWK Promes

Założycielem pracowni KWK Promes jest polski architekt Robert Konieczny, jeden z najlepszych europejskich architektów, laureat wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień w tym European Prize for Urban Public Space oraz World Building of the Year 2016.

KWK Promes to pracownią, za którą stoi kilkadziesiąt nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych, w tym arka, ogłoszona najlepszym domem w ogólnoświatowym konkursie Wallpapier Design w 2017 roku. W portfolio studia są także realizacje domów wielorodzinnych oraz obiektów publicznych, w tym wielokrotnie nagradzane Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie.

Strona www: https://www.kwkpromes.pl/ 

8. Pracownia Superhelix

Bartłomiej Drabik od 2015 roku prowadzi własną pracownię projektową – Superhelix. Poza tworzeniem projektów budynków, wnętrz i produktów, startuje w konkursach architektonicznych i designerskich, w których zdobył już wiele polskich i międzynarodowych nagród. 

W zakresie działalności Superhelix znajdują się głównie projekty architektoniczne i wzornicze w pełnym zakresie – od analizy, przez koncepcję, projekt budowlany, przetargowy aż do wykonawczego i nadzorów autorskich, prezentacje graficzne i marketingowe, strategie sprzedażowe, warsztatowe rysunki i modele trójwymiarowe, prototypowanie i nadzorowanie produkcji. Każdy z tych elementów symbolizuje pojedynczą helisę DNA projektu, połączone razem tworzą Superhelisę.

Strona www: https://superhelix.pl/ 

9. Beczak&Beczak Architekci

Pracownię Beczak&Beczak Architekci tworzą architekci Magdalena i Maciej Beczak. W portfolio pracowni znajduje się wiele ciekawych, nowoczesnych pomysłów na domy. Ich projekty były wielokrotnie prezentowane w polskich i zagranicznych mediach architektonicznych. 

Strona www: https://www.beczak.pl/ 

10. Karpiel Steindel Architektura

Autorskie biuro projektowe założone w 2006 roku przez Jana Karpiela-Bułeckę jr i Marcina Steindla. Pracownia ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji domów, pensjonatów i hoteli na terenie Zakopane i całego Podhala. Projekty biura charakteryzują się nowoczesnością i wrażliwością̨ na kontekst miejsca.

Za swoją dotychczasową działalność architekci zgromadzili szereg nagród. W tym między innymi dwukrotnie Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawaną za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski oraz prestiżowe nagrody European Property Award za projekty: Domu w Tatrach oraz Folwarku w Chorowicach, uznane za najlepsze domy jednorodzinne w Europie.

Strona www: https://www.karpielsteindel.eu/ 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także